De opleiding kaart- en atlasbeheer GO-H P.C.J. van der Krogt In de laatste jaren is er een tendens te bemerken om steeds meer kaarten en afbeeldingen te gebruiken bij vooral historisch onderzoek. Voor een optimaal gebruik daarvan is een goede toegankelijkheid nodig. Het behan- delen van kaarten en afbeeldingen als boeken of als ar- chiefstukken zorgt niet voor een goede toegankelijkheid. Veel bibliotheken, archieven en andere instellingen zijn er dan ook toe over gegaan een van hun medewerkers aan te stellen als beheerder van een verzameling kaarten of af beeldingen. Een afzonderlijke opleiding voor dergelijk be- heer ontbrak echter. De Stichting Gemeenschappelijke Opleiding voor Biblio- theek, Documentatie en Informatiebewerking (go) is daar- om in 1987 gestart met de opleiding Kaart- en Atlasbeheer, de zevende opleiding in de reeks mondelinge opleidingen van de go, die in de gehanteerde kodering GO-H wordt genoemd. De opleiding is niet alleen bestemd voor diegenen die nog geen werkervaring hebben, maar ook voor hen die reeds werkzaam zijn in het beheer van kaartenverzamelingen en topografisch-historische atlassen. Degenen zonder werkervaring kunnen door een körte sta- geperiode enige praktijkervaring opdoen. Kortheidshalve is de opleiding 'Kaart- en Atlasbeheer' ge noemd, hetgeen men moet zien als een verkorting van 'Beheer van Kaartenverzamelingen en Topografisch- Historische Atlassen'. Ongelukkigerwijs denkt men bij het woord atlas in samenhang met kaart eerder aan een boek met kaarten dan aan een topografisch-historische atlas. Geschiedenis Als eerste aanzet tot de huidige kursus kan de in 1982 gehouden Zomerkursus Kaartbeheer van de Werkgroep Kaartbeheer van de Nederlandse Vereniging voor Karto- grafie worden gezien. Een poging om een kursus Kaartbeheer bij de go op te zetten mislukte in 1970 door het gebrek aan een kur susleider. In plaats daarvan werd er in de daaropvolgende jaren aandacht aan het kaartbeheer besteed bij drie ver- schillende opleidingen afzonderlijk, respektievelijk aan de P.A. Tiele Academie, de Rijksarchiefschool, beide te 's-Gravenhage, en het Geografisch Instituut van de Rijks- universiteit Utrecht. Op de P.A. Tiele Academie kregen de Studenten in het derde studiejaar (vervolgopleidingen Bibliothecaris-Documentalist (bd) en Functionaris in We- tenschappelijke Bibliotheken (fwb)) sedert 1975-1976 acht uren 'Kennis van kartografische dokumenten' (vanaf 1973 was dat zes uur bij de fwb; de bd was er toen nog niet). Hiermee werd een basiskennis gegeven die noodzakelijk is om ook kaarten en luchtfoto's als volwaardige informa- tiedragers te kunnen zien en gebruiken. In 1975-1976 werd in samenwerking met de vakgroep Kartografie van het Geografisch Instituut een specialisatie Kaartbeheer inge- voerd met de bedoeling de Studenten een indruk te geven van het vak kaartbeheer. Ook de Studenten kartografie van het Geografisch Instituut konden een dergelijke speci alisatie volgen. Op de Rijksarchiefschool is het aantal les- uren 'beheer van topografisch-historische atlassen' (gegeven sedert 1974) gering en dit beheer is geen exa- menvak. Elk kursusjaar worden er zes lesuren aan gewijd. Naast deze reguliere opleidingen, die vrijwel uitsluitend toegankelijk waren voor personen die nog geen werkkring hadden, waren er ook aktiviteiten op het gebied van bij- scholing van in de praktijk werkende beheerders van kaartenverzamelingen en topografisch-historische atlassen. Met name twee organisaties werkten hieraan: de Vereni ging De Topografisch Historische Atlas (tha) en de Werkgroep Kaartbeheer van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie (nvk). De tha, opgericht in 1958, heeft als doelstelling een goed beheer van topografisch- historische kollekties te bevorderen. Hieronder verstaat men zowel een goede materiele verzorging als een zo goed mogelijke toegankelijkheid van het materiaal voor de gebruiker. Om dit doel te verwezenlijken werd gewerkt Het gebouw van de Stichting Gemeenschappelijke Opleiding (GO) te Den Haag. KT 1988.XIV.4 49

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 51