7o kan De tijd van nationale verkiezingen geeft aan de pers altijd gelegenheid om de ontwikkelingen rond de verschillende partijen op de voet te volgen en om op de verkiezingsuitsla- gen uitgebreid kommentaar te leveren. Schema's, diagram- men en kaarten worden daarbij vaak gebruikt om de informatie beeidend te ondersteunen. Van prof. dr F. Depuydt ontvingen we een stroomdiagram dat hij in een krant aantrof na de Belgische nationale verkie zingen van 13 december 1987 (figuur 1). Het diagram is be- doeld om een beeld te geven van het stemgedrag van de Vlaamse nationale partijen - een gegeven dat interessant is in het kader van de toekomstige federalisering van Belgie. De eerste visuele indruk van het diagram is, dat er tussen de partijen gelijke verschuivingen plaats vinden: de pijlen zijn immers even breed! Bij nadere beschouwing staan in de pij len gefallen die er op duiden dat die verschuivingen in het geheel niet evenredig verdeeld zijn. Wordt de breedte van de pijlen in overeenstemming gebracht met de aantallen kiezers, dan ontstaat een beeld als in figuur 2, waarbij onmiddellijk de grote verschuivingen er uit springen. Als extra informatie zijn in deze figuur de oppervlakken van de verschillende cir- kels die de partijen weergeven in overeenstemming gebracht met de grootte-verhoudingen van deze partijen. Voor degenen die niet zo goed op de hoogte zijn met de Belgische politiek volgt hieronder de verklaring van de af- kortingen in de figuur: CVP: Christelijke Volkpartij (de grootste in Viaanderen) SP: Socialistische Partij PVV: Partij voor Vrijheid en Vooruitgang (liberale partij) VU: Volksunie (Vlaamse regionale partij) AGALEV: afkorting van de partij die Anders wil GAan LEVen' (vergelijkbaar met de 'Groenen' in ande re landen van Europa). Figuur 1. Het oorspronkelijke stroomdiagram. Figuur 2. De verbeterde versie. 12.000 58 KT 1988.XIV.4

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 60