thematische gegevens betreff nog vrijwel geheel ontbreekt. Er wordt tevens aangetoond dat aan de voorwaarden voor de voorziening van grootschalige topografische informatie wordt voldaan, o.a. door het ravi. Evenals in Ormeling's oratie (zie bijlage bij KT 1986.XII.2) wordt gepleit voor een kommunikatiepunt op het gebied van de ruimtelijke in- formatievoorziening. Omdat op het gebied van de groot schalige ruimtelijke informatie een dergelijk ontmoetingspunt in de vorm van het ravi al voorhanden is, ligt het voor de hand een van de instellingen die zieh pri- mair met de kleinschalige informatie bezighoudt deze funktie toe te kennen (bijvoorbeeld Topografische Dienst, Rijksplanologische Dienst, ITC, het Nederlands Expertise centrum voor de Ruimtelijke Informatieverwerking aan de Rijksuniversiteit Utrecht, of een kombinatie van de Stich- ting Wetenschappelijke Atlas van Nederland met instellin gen die het informatieverzorgingsbeleid behartigen zoals het nbbi). Het rapport kent deze funktie van kommunika tiepunt echter toe aan een nog niet bestaande leerstoel Ruimtelijke Informatica aan de Vrije Universiteit te Am sterdam: een weinig efficiente oplossing, waar de benodig- de expertise hier nog moet worden opgebouwd. De overige aanbevelingen sporen met die uit het Chorley- rapport: het bieden van een overzicht over de ruimtelijke informatievoorziening, het bewustmaken van de mogelijk- heden van geografische informatiesystemen bij de potentie- le gebruikers en het versneld aanleveren van kleinschalige topografische informatie in digitale vorm. Een aanbeveling die in Groot-Brittannie niet behoefde te worden geuit (om dat het daar goed is vastgelegd en hier niet), is een duide- lijke regeling van het Copyright. Tenslotte bevat het rapport een aanbeveling onderzoek te doen naar de soort ruimtelij ke informatie die in kleinschalige kaarten in digitale vorm zeker gesteld moet worden - dat sluit geheel aan bij de aanbevelingen van het eerder genoemde nationale karte- ringsplan. De konklusie is dat dit rapport veel behelst dat direkt sti- mulerend werkt op ons vakgebied, terwijl aan de andere kant de rol van dat vakgebied in de informatie-overdracht niet goed wordt onderkend. De redaktie hoopt in een kö rnend nummer hier nader op in te gaan. 6 KT 1988.XIV.4

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 8