berichten NVK-lustrumsymposium 'Kartografie met de tijd mee', 22 en 23 September 1988 te Enschede Opening NVK-voorzitter drs E.S. Bos heette de deelnemers aan het lustrumsymposium welkom en refereerde aan het grote aantal inschrijvingen (226 voor de eer- ste en 198 voor de tweede dag). De belangstelling was zo overweldigend dat de organisatie helaas genoodzaakt was aanmeldingen af te wijzen. De afgelopen 30 jaar hebben revolutio- naire ontwikkelingen in het vakgebied kartografie te zien gegeven. De jaren vijftig kenmerkten zieh door het af- schudden van het imago van de karto grafie als ambacht. De jaren zestig gaven een verdieping in de essentie van de kartografie te zien; wetenschappelijk onderzoek leidde tot theorievorming betreffende de kartografische kommuni- katie en pereeptie, en vond zijn neerslag in een kartografische taal. In het volgende decennium kwam de auto- matisering sterk op, hoewel nog in hoofdzaak experimenteel. De jaren tachtig worden gekenschetst door het operationeel worden van de digitale technieken en het daardoor openen van wegen naar geheel nieuwe kaartproduk- ten. Het klantgericht vervaardigen van kaartprodukten lijkt het kenmerk te worden in de overgang naar de jaren negentig. Het motto voor dit Symposium Karto grafie met de tijd mee leidde binnen het NVK-bestuur tot een diskussie over de interpunktie hoe de zin af te sluiten: met een punt, een uitroepteken of een vraagteken. Het ontbreken van enig leesteken is een compromis, maar het vraagteken is uitdrukkelijk afwezig. Het programma voor deze dagen was mogelijk door de financiele ondersteu- ning van een aantal bedrijven* waar- voor de NVK bijzonder erkentelijk is. Het is niet gelukt voor dit 6e lustrum het Kartografisch Vakwoordenboek ge- reed te krijgen. Wel is een speciaal aan het lustrum gewijd nummer van het Kartografisch Tijdschrift uitgebracht, waarin de lezingen van de 2e symposi- umdag zijn opgenomen. Na de deelnemers goede en boeiende dagen te hebben gewenst werd de lei- ding van de eerste dag overgedragen aan drs P.W. Geudeke. Lezingenprogramma In de ochtendzitting gaven vertegen- woordigers van drie grote overheidskar- teringsdiensten voor hun dienst de visie op besluitvorming, beleid, stand van zaken nu en in de nabije toekomst (ca. 5 jaar) met betrekking tot automatise- ring bij produktiebedrijven. Ir J. van der Linde, adjunkt-direkteur van de Topografische Dienst (TDN), beantwoordde de vraag 'De Topografi sche Dienst met de tijd mee?' met 'Ja- zeker, in het verleden, nu en in de toekomst'. Ondanks alle veranderingen blijven de doelstellingen van de dienst dezelfde namelijk het verzamelen en ter beschikking stellen van geografische gegevens voor vele toepassingen, waar- bij garant wordt gestaan voor landelijke bedekking, kontinuiteit (bijhouding), konsistentie, integriteit, internationaal aanvaarde normen en beschikbaar stel len van zowel analoge kaarten als digi tale geografische bestanden. Er bestaan al diverse geografische Pro dukten in de vorm van gescande kaar ten en vektoriele bestanden van onder meer administratieve grenzen, de kaart- serie 1:250.000 en de (spoor)wegen op de kaarten 1:50.000. De dienst zal met het oog op de digita le ontwikkelingen keuzes moeten ma- ken: hoe wordt topografie gedefinieerd, welke topografie wordt opgenomen en tot in welk detail, welke bestandsstruk- tuur, welke hezieningscyclus, raster- en/of vektorgegevens? De tdn wenst zoveel mogelijk klanten tevreden te stellen, maar: 'Wie betaalt, bepaalt'. Een probleem is dat gegevens welke voor een bepaald doel zijn verzameld niet altijd geschikt zijn voor een ander doel. Aanpassen, verbeteren en 'upgra- den' geeft veelal geen goed resultaat. Diensten, instellingen enzovoort zouden veel meer moeten samenwerken. Van der Linde suggereert een TDN-moeder- bestand dat kan worden gebruikt voor vele toepassingen. De gebruiker voegt daar zijn eigen gegevens aan toe waar- door een Gis ontstaat met toepas- singsmogelijkheden voor die gebruiker. Als toekomstige ontwikkelingen bij het gebruik van geografische informatie- systemen verwacht de spreker een grote groei met een toenemende vraag naar geografische gegevens, eerst in raster- en dan in vektorvorm. Daarbij ver wacht hij een toenemend belang van de Voorzitter E.S. Bos opent het lustrumsymposium KT 1988.XIV.4 7

Kartografisch Tijdschrift | 1988 | | pagina 9