reproduktie-afdeling bevond, alsmede een microcomputerlaboratorium, is inmiddels helemaal ontruimd. Instru menten als de grote kartografische re- produktiekamera en de offset druk- pers zijn gedemonteerd en met de Computers vervoerd naar gespeciali- seerde schoonmaakbedrijven, waar ze zullen worden ontdaan van roet en op hun werking zullen worden gekon- troleerd. Ook de meeste andere delen van de kartografische afdeling hebben te ma- ken gehad met roetschade, waardoor de vakgroep enige weken praktisch zonder enig apparaat als een micro- computer of zelfs maar een typema- chine heeft moeten funktioneren. De mainframe Computer bleek echter ge- lukkig geen schade te hebben op- gelopen. De brand vond plaats in een periode waarin de Studenten kartografie doorgaans volop bezig zijn met de afronding van hun eindprojekten. In deze fase van hun Studie is een karto grafische reproduktie-afdeling onont- beerlijk en daarom werd nog op de dag van de brand zelf besloten om alle prioriteit te geven aan een zo normaal mogelijke afronding van de kursussen. Met de hulp van itc's ei gen Interne Dienst lukte het inder- daad om binnen een week een 'nood- repro' in te richten, en met wat andere kunstgrepen lukte het om de Studenten hun kaarten te laten afma- ken tot en met het kleurproef- stadium. In 1989 zal het onderwijsprogramma op het gebied van de kartografische reproduktie echter bij lange na niet optimaal kunnen zijn. Voor enkele demonstraties bij exkursies hoopt het itc daarom een beroep te kunnen doen op bevriende kartografische in- stellingen en bedrijven in Nederland. C.P.J.M. van Elzakker Vellema met VUT/Nieuwe direkteur Meetkundige Dienst Op vrijdag 2 September 1988 heeft ir R. Vellema afscheid genomen als hoofd van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Hij verkoos daarvoor de jaarlijkse sport- en kon- taktdag in de 'Maaspoort' te Den Bosch, waardoor hij in een onge- dwongen sfeer zoveel mogelijk perso- neelsleden kon ontmoeten. KT 1989.XV.1 Op zijn eigen, innemende wijze heeft ir Vellema gedurende zeven jaar lei- ding gegeven in een periode die ener- zijds gekenmerkt is door veel politiek-maatschappelij ke ontwikke- lingen (zoals afslanking en privatise- ring) en anderzijds door snelle ont- wikkelingen op technologisch gebied. In die tijd heeft de Meetkundige Dienst zieh ontwikkeld van een tradi- tioneel ingesteld landmeetkundig in- stituut tot een dienst voor geo- informatie, die gebruik maakt van de modernste technieken zoals remote sensing, analytische plotters en satel- lietplaatsbepaling. Daarbij heeft ir Vellema steeds zijn stelregel weten te handhaven van 'geen gedwongen ont- slagen'. Als zijn opvolger is benoemd ir H. Prins. Deze is thans 42 jaar en heeft in Delft Civiele Techniek gestu- deerd. Ir Prins heeft al diverse funk- ties binnen de Rijkswaterstaat ver- vuld, zoals projektleider van de Hemspoortunnelwerken; hij is sinds 1984 werkzaam bij de Hoofdafdeling Infrastruktuur van de Hoofddirektie. Hij zal zijn werk bij de Meetkundige Dienst aanvangen op 1 februari 1989. M.A. Damoiseaux Open dagen bij de Meetkundige Dienst in Delft Het hoofdgebouw van de Meetkundi ge Dienst aan de Kanaalweg 3b in Delft is in de afgelopen twee jaar grondig gerenoveerd, waarbij zelfs het dak in zijn geheel is vervangen. Daarnaast heeft de Meetkundige Dienst de beschikking gekregen over het voormalige geodesiegebouw aan de Kanaalweg 4, dat eveneens bij de renovatie is betrokken. Door afname van het traditionele handwerk en toe- name van de automatisering was deze aanpassing van de huisvesting nood- zakelijk. Het gereedkomen van de renovatie werd in de week van 24 tot en met 28 Oktober 1988 gevierd met een aantal Open Dagen voor relaties binnen en buiten de Rijkswaterstaat, maar ook voor eigen personeelsleden en hun fa- milie. Daarbij kon onder meer de nieuw ingerichte computerruimte be- zichtigd worden en een fotogramme- trische sektie, waar al met een aantal pas aangeschafte analytische plotters werd gewerkt. Buiten werd allerlei landmeetkundige apparatuur gede- monstreerd en ook het meetschip Ni veau - speciaal gebouwd voor hy drostatisch waterpassen - was praktisch voor de deur voor anker gegaan. Verder was in het Technisch Tentoonstellingscentrum een grote overzichtstentoonstelling ingericht over alle aktiviteiten van de Meet kundige Dienst. Een van de blikvan- gers daarbij was een tableau van 5,5x6,5 m waarop alle bladen van de Waterstaatskaart van Nederland aan- eengemonteerd waren. Dat deze Open Dagen een sukses wa ren möge blijken uit het feit dat zelfs personeelsleden tegen elkaar zeiden: 'Tjonge, doen wij dat allemaal?' M.A. Damoiseaux Tweede Struktuurschema Verkeer en Vervoer ook op PC Onlangs is het Tweede Struktuursche ma Verkeer en Vervoer versehenen, waarin de beleidsvoornemens van de regering staan beschreven over bevor- dering van het openbaar vervoer, opheffen van knelpunten en terug- iringen van niet-noodzakelijk auto- yerkeer. Naast de gedrukte nota is ook een programma-pakket op 6 diskettes voor personal Computers vervaardigd. Dit pakket bestaat uit twee delen, een interaktief programma dat inhoud, gedachtengang en noodzaak van de nota toelicht en een simulatiepro- gramma waarmee de gevolgen van het gegeven of een eigen beleids- scenario voor wegverkeer en open baar vervoer zichtbaar worden ge- maakt in kaartbeelden, grafieken en tabellen. De programma's zijn door twee par- tikuliere bureaus ontwikkeld, die zieh voor de vuurwerk- en geluidseffekten waarschijnlijk hebben laten inspireren door computerspelletjes. Maar overi- gens maakt het geheel toch een zeer serieuze indruk. Het kaartwerk is, vergeleken met het programma bij de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening, minder om- vangrijk en minder gedetailleerd. Wel wordt al gebruik gemaakt van anima- tietechnieken, waarmee een toekomst- verwachting zoals uitgesproken op het lustrumsymposium van de nvk en op de nvk PC-themadag werke- lijkheid begint te worden. 9

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 11