Konstantin Alexewitch Salichtchev - baanbrekend kartograaf (1905-1988) F.J. Ormeling sr Inleiding Op 82-jarige leeftijd overleed op 24 augustus 1988 te Moskou Konstantin Alexewitch Salichtchev1, gedurende decennia onbetwist leider van de Sovjetrussische weten- schappelijke kartografie. Zijn geschritten, waarvan een aantal in een der westerse talen verscheen, alsmede zijn optreden als bestuurslid - onder meer vier jaar als Pre sident van de International Cartographic Association (ica) - bezorgden hem ook in de internationale vakwe- reld een gevestigde reputatie. Gelet op zijn veelomvat- tende kennis van de verschillende onderdelen der karto grafie, zijn vele initiatieven op het gebied van de kaart- en atlasproduktie, het onderzoek en onderwijs, en zijn denkbeeiden over het Objekt der kartografische weten- schap, is het waarschijnlijk dat, wanneer eens de ba- lans van deze eeuw wordt opgemaakt, Salichtchev tot een der groten van het vak zal worden gerekend. Ook in Nederland bestaat veel waardering voor wat hij tot stand heeft gebracht, zodat het gewettigd lijkt hem ook in het Kartografisch Tijdschrift, dat hij bij herhaling prees om zijn veelzijdige inhoud2, de nodige eer te be- wijzen. Met de vergelijkbare opleiding die Eduard Imhof in 1923 aan de Eidgenössische Technische Hochschule te Zürich startte waren dit de eerste hogere kartografie- opleidingen ter wereld. In 1928 werd vervolgens ter on- dersteuning en begeleiding van de landskartering als dochterinstituut van de gugk te Moskou het Centraal Onderzoeksinstituut voor Geodesie, Fotogrammetrie en Kartografie (bekend onder de afkorting tsniigaik) op- gericht. Een jaar later werd een begin gemaakt met de akademische opleiding van kartografen aan de universi- teiten van Leningrad en Moskou, terwijl in 1939 een tweede landmeetkundig-kartografisch opleidingsinsti- tuut, naar het model van miigaik, werd gestart te No- vosibirsk in Siberie. Het valt niet te ontkennen dat zieh voor jonge kartografen, die aan de zuiveringsakties van Stalin wisten te ontkomen, aantrekkelijke perspektieven openden. Salichtchev was een van hen. Opleiding en eerste praktijkjaren Salichtchev werd geboren in 1905 te Tula, ruim 100 km ten zuiden van Moskou. Over zijn jeugd is weinig be kend. In persoonlijke gesprekken werd men nauwelijks Gunstig ontwikkelingsklimaat Teneinde Salichtchev's loopbaan goed te begrijpen is het wenselijk in de eerste plaats de politieke achter- grond te schetsen waartegen zieh deze voltrok. Het leidt geen twijfel of deze achtergrond bood voor de ontwikkeling van de kartografie gunstige voorwaarden. De leiders van de Russische revolutie (1917) met Lenin voorop, gekonfronteerd met de omstandigheid dat slechts 10% van het immense rijk topografisch was ge- karteerd, toonden zieh (geleid door zowel militaire als politieke en economische motieven) grote voorstanders van geografische exploratie en kartering. Reeds in 1919, nog midden in de burgeroorlog, werden bij dekreet van Lenin alle meet- en karteringsaktiviteiten aan de Staat getrokken en gecentraliseerd onder de Hoofdadmi- nistratie van Geodesie en Kartografie (tegenwoordig be kend onder de afkorting van de Russische naam: gugk), direkt onder de Ministerraad. Het dekreet voor- zag tevens in de opleiding van geödeten en kartografen, als uitvloeisel waarvan in 1923 aan het Landmeetkun- dig Instituut te Moskou (miigaik), waar de specialisten voor de gugk werden opgeleid, een kartografische stu- dierichting werd ingesteld met een geografische inslag. KT 1989.XV.1 Aanbieding van de Dr Mannerfeltmedaille aan prof. K.A. Sa lichtchev te Moskou in december 1981. V.r.n.l.: Salichtchev, Komkov, Ormeling sr en Hedbem.

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 13