allengs meer in de theoretische aspekten van de karto- grafie. Hij bestudeerde de generalisatie waarin hij een wetenschappelijk proces zag waarin strikte objektiviteit was geboden. Met andere onderzoekers breidde hij het terrein der kartografie, tot het midden van deze eeuw beperkt tot methoden en technieken der kaartvervaardi- ging, uit met het gebruik van kaarten. Door het ge- bruik van kaarten mede in de taakopgave te betrekken werd de aandacht van de uitvoerende kartografen ge- vestigd op de duidelijkheid en leesbaarheid, dus op de doeltreffendheid van hun Produkten, waardoor zieh de noodzaak opdrong zieh beter met de af te beeiden ver- schijnselen vertrouwd te maken. Reeds in de jaren vijf- tig vestigde Salichtchev de aandacht op de parallellen tussen de kartografie en de informatietheorie. Hij keer- de zieh echter ten stelligste tegen de opvatting - zoals bijvoorbeeld gepropageerd op het zesde iCA-kongres te Ottawa (1972) - als zou de kartografie weinig meer zijn dan een wetenschap die zieh bezighoudt met de grafi sche overbrenging van ruimtelijke gegevens zonder re- kening te houden met hun aard. Voor hem is de karto grafie geevolueerd tot een kognitieve wetenschap, die zieh met de vervaardiging van geografische kaarten be zighoudt en die het natuurlijk en maatschappelijk mi- lieu bestudeert aan de hand van deze kaarten als mo- dellen - tweedimensionaal, driedimensionaal (met inbegrip van het relief) en vierdimensionaal (dynami sche kaarten) - van de werkelijkheid, waaruit vervol- gens relaties kunnen worden afgeleid en nieuwe inzich- ten kunnen worden verkregen. In deze koneeptie speelt de komplexe kaart een belangrijke rol. Volgens haar schepper heeft zij de thematische kartografie aanzien- lijk verrijkt. Immers, zij verbindt de fysische aardwe- tenschappen met de sociale en economische geografie, integreert ecologische, demografische en economische kaarten waartussen weer verbanden kunnen worden ge- legd, stimuleert de vervaardiging van synthetische kaar ten en verschaft basismateriaal voor komplexe nationa le en regionale atlassen. Terzijde zij opgemerkt dat Salichtchev's komplexe kaart, wegens het inherente ge- vaar van overlading van het kaartbeeld, in de westerse kartografie weinig ingang heeft gevonden. Bemiddelaar tussen kartografie en geografie Door zijn brede opvatting over het objekt der kartogra- fische wetenschap vervulde Salichtchev een bemidde- lende rol tussen geografie en kartografie. Hij werd de laatste twee tot drie decennia van zijn leven in beide kampen als autoriteit erkend, hetgeen de goede relatie tussen beide diseiplines ten goede kwam. Zo wist hij tijdens het iGU-kongres te Stockholm in 1960 een drei- gende verwijdering tussen geografen en kartografen te bezweren en samen met Imhof de basis te leggen voor vruchtbare kontakten tussen igu en ica, waar overigens in de praktijk weinig van terecht kwam. Hij bleef ech ter hameren op de noodzaak van een goede samenwer- king tussen de twee, kulminerend in zijn doorwrochte voordracht in Montreal in 1972 - zijn maiden speech als iCA-president - over de betekenis van de internatio nale geografenkongressen voor de ontwikkeling van de kartografie. Het besluit van een later iCA-bestuur om, uit budgettaire overwegingen, de elkaar overlappende vierjaarlijkse ica- en iGU-kongressen te diskontinueren en voor de kartografen over te schakelen op een afwij- kende vierjarige kongrescyclus, had bepaald niet zijn instemming. Gelet op de opmars van de Gis-systemen waarbinnen geografen en kartografen op elkaar zijn aangewezen, muntte dit besluit achteraf bezien ook niet uit door visie. Juist in deze sektor versterkte Salichtchev op nationaal niveau de band met de geo grafen door leiding te geven aan het onderzoek naar opbouw en struktuur van geografische gegevens- bestanden. Publikaties en onderscheidingen Van Salichtchev's publikaties verdienen, behalve de reeds hierboven vermelde, de volgende genoemd te wor den. Allereerst zijn 'Grondbeginselen der kartografi- sche wetenschap', daterend van 1939-1943, dat onder toevoeging van nieuw materiaal vijfmaal opnieuw werd uitgegeven. Elementen van dit werk, dat de gouden Przewalski-medaille won, zijn terug te vinden in zijn Kartografija, bedoeld als introduktie voor geografiestu- denten. Van dit leerboek versehenen vertalingen in het Spaans en Chinees en in de DDR in het Duits onder de titel Einführung in die Kartographie (1967), her- drukt onder meer in 1971. In het leerboek 'Het ontwer- pen en redigeren van kaarten' (1947), eveneens in het Russisch, zijn Salichtchev's ervaringen als atlas- en wandkaartredakteur neergelegd. Ook dit werk werd enige malen herdrukt, het laatst in 1978 met toevoeging van een hoofdstuk over automatisering van de kaart- produktie. Ter gelegenheid van zijn 70e verjaardag in 1975 bood de Universiteit van Moskou hem een liber amicorum aan getiteld Pouti Razvitia Kartografi (Ont wikkeling en groei der kartografie), waaraan 25 Sov- jetrussische en buitenlandse geografen en kartografen meewerkten. Het boekwerk koncentreert zieh op die terreinen waarop Salichtchev zieh voornamelijk heeft bewogen: theoretische kartografie, thematische karto grafie en internationale samenwerking. In 1982 publiceerde Salichtchev met enkele medewer- kers nog een atlas met satellietbeelden, daarmede op nieuw demonstrerende open te staan voor nieuwe ont- wikkelingen in het vak. Hij die in de jaren dertig de luchtfoto propageerde, in de jaren veertig en vijftig de komplexe kaart introdueeerde en zieh in de jaren zeven- tig een voorstander toonde van automatisering, ging in de laatste jaren van zijn leven voorop in de toepassing van remote sensing en in de ontwikkeling van Gis-systemen. Vanwege zijn vele Verdiensten werd Salichtchev als het wäre overstelpt met eerbewijzen, waaronder uiteraard hoge Sovjetonderscheidingen, erelidmaatschappen van binnen- en buitenlandse wetenschappelijke organisaties en eredoktoraten. De ica verleende hem haar hoogste KT 1989.X V.l 13

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 15