onderscheiding, de Carl Mannerfeltmedaille, uitgereikt door schrijver dezes tijdens een speciale fakulteitszit- ting van de Universiteit van Moskou in december 1981. De gastheer Als internationaal erkend geleerde genoot hij zeker in de laatste twee tot drie decennia van zijn leven een uit- zonderingspositie in het Sövjetsysteem. Hoe deze posi- tie stap voor stap werd verworven en aan welke span- ningen, gevaren en onzekerheden hij moet hebben bloot gestaan zal wel altijd verborgen blijven. Toen ik hem begin jaren zestig in iCA-verband nader leerde ken nen, bewoonde hij een smaakvol ingerichte flat in het universiteitskomplex, waar in het bijzonder zijn fraaie schilderijen opvielen. Terzijde gestaan door zijn char mante, uit Georgie afkomstige, echtgenote, toonde hij zieh hier een voortreffelijk gastheer. Tijdens de ica- konferentie in Moskou in 1976 werden buitenlandse de- legatieleiders, de een na de ander, hier onthaald. Ge- sprekken met Salichtchev waren steeds stimulerend, waarbij het herhaaldelijk opviel hoe hij en zijn mede- werkers beter gei'nformeerd waren wat zieh op karto- grafisch gebied in het buitenland afspeelde dan zijn gasten over de ontwikkelingen in de Sovjetunie. Hij kon zieh hierover nogal opwinden. Zo herinner ik mij hoe hij tijdens het iCA-kongres in Canada (1972) een spreker (thans hoogleraar!) letterlijk afdroogde toen deze in zijn betoog over generalisatie de Russische bij- drage niet voldoende liet uitkomen. Ook buiten het vakgebied bleef de konversatie met Sa lichtchev met zijn grote kennis van geschiedenis en kul- turele verscheidenheid van ons werelddeel steeds onder- houdend. Bij dreiging van een levensbeschouwelijke diskussie trok hij zieh terwille van de goede samenwer- king op vakterrein achter zijn privegordijn terug. Nim mer heb ik in de jaren van frekwent kontakt bemerkt dat hij aan reisbeperkingen was onderworpen. Mits tij- dig aangevraagd bracht Aeroflot hem waar hij wilde er zodoende kon hij deelnemen aan alle konferenties, bestuursvergaderingen en symposia waar zijn tegen- woordigheid als voorzitter was vereist. Na 1976 en vooral na 1981 zagen we hem veel minder, al bleef het schriftelijk kontakt voortbestaan. Onder meer werkte hij nog mee aan recente publikaties, zoals aan deel III van Taylor's Progress in Contemporary Cartography (1985) en aan Twenty-five years ICA, waarin hij een evaluatie van de kartografietijdschriften ter wereld ver- zorgde. Wij houden Salichtchev in herinnering als een man met bijzondere kwaliteiten die door zijn visie en volledige inzet het gezicht heeft bepaald van de naoor- logse Sovjetrussische kartografie, zijn invloed ver daar- buiten heeft doen gelden en heeft bijgedragen tot het aanzien en prestige van de kartografie in de weten- schappelijke wereld. Noten 1. Voor de schrijfwijze van de naam Salichtchev is de Franse transkriptie gevolgd waaraan hij zelf steeds de voorkeur gaf. 2. Zie: F.J. Ormeling sr, Twenty-five Years ICAEnschede, 1987. 14 KT 1989.X V.l

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 16