Patroon en symbool R. van der Schans Overpeinzingen bij een nieuwjaarskaart Tussen Kerst en Oud en Nieuw kocht ik in Amsterdam de hierbij afgebeelde nieuwjaarskaart in kaartvorm (figuur la). Als je bezig bent met kartografie, patroon- herkenning en generalisatie spreekt zoiets je wel aan. Denneboompjes laten samen ruimte om het nieuwe jaar 1989 in te vullen. Wat zal er aan het eind van het jaar te vinden zijn: meer groen of meer beton? Er is nu nog keuze mogelijk. Elke boom is afgebeeld met zijn individuele trekken, net zoals in oude Duitse Flurkarten (figuur 2). Kaarten als deze worden helaas niet meer gemaakt. De wande- laar moet met meer formele Produkten zijn weg zoe- ken. Handwerk heeft plaats gemaakt voor Schablonen. Op kaarten worden, wanneer bomen al afzonderlijk worden getekend, de steeds weer andere boompatronen vervangen door eenvormige Symbolen, hier driehoekjes (figuur lb), net zoals unieke mensen in statistische kaarten worden gegeneraliseerd tot starre poppetjes (figuur 3). Elk driehoekje Staat voor 'boom', maar het individuele van elke boom verdwijnt, en de driehoekjes zouden ook andere dingen kunnen voorstellen. De boomsymbolen vormen samen weer patronen op de overgangen tussen het bos en het vrije veld. Land meters en kartografen vervangen ze door grenssym- bolen: rechte lijnstukken (figuur lc). Ze moeten immers de hele aarde in kaart brengen en dan is er geen tijd om stil te staan bij elke afzonderlijke boom. Het unieke van elke bosrand gaat echter verloren en het grenssymbool zou ook iets anders kunnen beteke- nen, bijvoorbeeld prikkeldraad. We nemen nog wat meer afstand, ook emotioneel. De grenssymbolen vormen samen opnieuw patronen. Het Figuur 2. Bron: Das bayerische Landesvermessungswerk, Heft 9. München, 1981. KT 1989.XV.1 lijken wel cijfers! Ze zien er alleen wat eigenzinnig uit en we zullen ze maar generaliseren tot meer gebruikelij- ke vormen. Het cijferpatroon wordt een neutraal cijfer- symbool (figuur ld), het unieke wordingsproces van elk cijfer is niet meer herkenbaar. We bekijken de cijfersymbolen samen. Het getalpa- troon heeft de betekenis 'negenentachtig'. Hoe komt iemand op het idee om zo'n kaart te verkopen, wat moeten mensen met dat getal? O ja, we leven in 1989. De kaart is bedoeld om vrienden en bekenden gelukkig nieuwjaar mee te wensen. Volgend jaar kan dat niet meer met deze kaart. Wat is hier gebeurd? Ik heb de nieuwjaarskaart in een aantal stappen gegeneraliseerd. Het was een koncep- tuele generalisatie, want ik stapte voortdurend over op andere begrippen: boom, grens, cijfer, getal, gelukkig nieuwjaar. De ontwerper van de kaart is min of meer omgekeerd te werk gegaan: hij heeft het rijke begrip 'gelukkig nieuwjaar' in een speelse vorm uitgedrukt, zodanig dat de kaart bij een kaartlezer associaties met de natuur en gedachten over generaliseren heeft losge- maakt. Dat is geen geringe Verdienste. Zowel ontwerper als bewerker van de kaart hebben een päd gevolgd waarin patroon en symbool elkaar voort durend afwisselden. Zou dat aan ontwerpen, generali seren, analyseren eigen zijn? Dat moeten we het kö rnende jaar maar eens uitzoeken. Figuur 3. Bron: Rene van der Schans, In vakjes stoppen. Delft, 1978. 17

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 19