operationalisatie in aanmerking komen. De financiele positie van deze overheidsinstanties vormt echter tot dusverre het grote struikelblok. Rekreatie en toerisme Het Route-Zoeksysteem is geoperationaliseerd voor de binnenstad van Groningen, waarbij voor de toerist rele vante zaken als musea, kerken, hotels enzovoort als Ob jekten dienen. Het is niet alleen mogelijk de route te presenteren, maar ook om allerlei gegevens over de Ob jekten, zoals hun aard, openingstijd en de toe- gangsprijs, weer te geven. Hiertoe zal het Route- Zoeksysteem gekoppeld dienen te worden aan een of ander Toeristisch Informatiesysteem. Het systeem zal bij lokale VVV-kantoren geinstalleerd kunnen worden. Er ontstaat een op de klant gerichte informatieverstrek- king, waarbij geen standaardroutes worden aangebo- den, maar een op de specifieke wensen van de klant in- spelende individuele route. Ingebruikneming van een dergelijk systeem zal de noodzaak tot het drukken van folders over toeristische routes en attrakties, waarin in- formatie gegeven wordt over de te volgen route en over toegangsprijzen, openingstijden en dergelijke, drastisch beperken. Ongevallendiensten Te denken valt aan ambulancevervoer, brandweer en politie, waarbij de Chauffeur via radiokontakt door de meldkamer naar het adres van ongeval of melding gestuurd kan worden. Het Route-Zoeksysteem dient niet als een vervanging van de huidige werkwijze bij de bovengenoemde diensten, maar als een aanvulling hier- op bij eventuele onvoorziene omstandigheden en siech te bereikbaarheid. Het programma zal op adres moeten kunnen zoeken. Dat houdt in dat van elk willekeurig adres naar een an der adres de optimale route te vinden moet zijn, waar bij niet de afstand of kosten maar bijvoorbeeld de reistijd centraal Staat. Voor de brandweer is het verder van belang rekening te houden met de straatbreedte en voor het ambulancevervoer onder andere met de kwali- teit van de weg. Het gegevensbestand zal dynamisch van karakter moe ten zijn. Bepaalde hoekpunten zullen (tijdelijk) uit het bestand verwijderd moeten kunnen worden, zodat bij het zoekproces deze hoekpunten niet in beschouwing worden genomen. Dit is noodzakelijk, aangezien er re kening gehouden moet worden met mogelijke strem- mingen (verkeersopstoppingen, openstaande bruggen enzovoort). Goederentransport Hierbij gaat het om het bepalen van een route voor het distribueren van goederen, waarbij naast de gevonden route informatie gegeven kan worden over reistijd, af- standen, kosten, aard van de weg enzovoort. Het is noodzakelijk dat het systeem eerst de volgorde van de te bezoeken Objekten (bijvoorbeeld de afnemers van de goederen) bepaalt, aan de hand van een op de gebruik- er gerichte weging van bovengenoemde variabelen en vervolgens de route tussen de Objekten konstrueert. Deze weging van variabelen moet aangepast kunnen worden, zodat er optimale routes ontstaan op basis van respektievelijk reistijd, kosten of afstand. Op deze wij- ze kunnen aanzienlijke besparingen op het gebied van goederen-besturing gerealiseerd worden. Slotopmerkingen Het systeem moet niet gezien worden als een vervan ging van, maar als een aanvulling op de bestaande werkwijzen bij de ongevallendiensten en het goederen transport, zodat er een aanzienlijke tijd- en kosten- besparing kan optreden. De kosten van operationalisatie van het systeem be- staan voornamelijk uit de opbouw of aanschaf van ge- gevensbestanden en aanpassing van het Route- Zoeksysteem aan de wensen of eisen van de gebruiker. Het feit dat de route-informatie niet rechtstreeks via een beeldscherm aan de weggebruiker wordt gegeven, maar via radiokontakt of fax vanuit een centraal punt wordt aangeleverd, voorkomt de aanschaf van specifie ke apparatuur om het systeem in het vervoermiddel te laten draaien. Dit leidt naast de eerder genoemde läge ontwikkelingskosten tot een relatief goedkoop systeem in aanschaf en gebruik. Noten Voor nadere informatie: L.W. van der Velde, Helperbrink 44b, 9722 ER Groningen en J. Wiechers, Asingastaat 130, 9716 ES Groningen. Literatuur Clocksin, W.F. GS. Mellish (1987), Prolog, Beschrijving van de standaard. Deventer/Antwerpen: Kluwer. TUrbo-Prolog, Owner's Handbook. Borland International Inc., 1986. Velde, L.W. van der en J.H. Wiechers (1988), Route- Zoeksystemen, samenvatting van de doctoraalscriptie. Facul- teit der Ruimtelijke Wetenschappen, Rijksuniversiteit Gro ningen. Winston, P.H. (1984), Artificial Intelligence. Addison-Wesley Publishing Company Inc., second edition, pp. 87-114. KT 1989.XV.1 33

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 35