Figuur 1. Routeplanning, een van de hoofdfunkties van een autonavigatiesysteem. digitale bestand zijn afgebeeld. Door van de veron- derstelling uit te gaan dat het voertuig zieh op een van deze gedigitaliseerde wegen bevindt, kan de berekende positie worden gekorrigeerd (figuur 3). Ter nadere informatie van de automobilist, wordt de positie van de auto op een beeldscherm afgebeeld tegen de achtergrond van een topografische kaart, overigens uitsluitend als de auto stilstaat. Deze systeemfunktie wordt visualisering genoemd. Benodigde gegevens Alle genoemde systeemfunkties hebben een bepaalde Figuur 2. Routebegeleiding, een essentiele funktie van een autonavigatiesysteem. hoeveelheid informatie nodig. De adreskonversie-funktie is vooral gei'nteresseerd in straatnamen en objektnamen. Omdat straatnamen ech ter lang niet altijd uniek zijn (iedere Nederlandse plaats heeft wel zijn Schoolstraat; ieder Duits dorp wel zijn Hauptstrasse), moeten ook de plaatsnamen bekend zijn. Ook deze namen zijn echter niet altijd uniek (denk aan plaatsen als Beek, Rijswijk, Münster of Neustadt). Daarom heeft het systeem ook interesse voor de soort- en eigennamen van bestuursgebieden (gemeente en provincie in Nederland; Gemeinde, Kreis en Bundesland in Duitsland). Straten kunnen soms ontzettend lang zijn (denk bij- voorbeeld aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag Figuur 3. Met behulp van een digitale kaart wordt de bere kende positie gekorrigeerd. KT 1989.X V.l 35 BESTEMMING START UNKSAF VOLG RICHTING HANNOVER (A2ME34) Vektor van gedigitaliseerde wegenkaart Berekende positie Korrektie

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 37