of de Prinsengracht in Amsterdam, om maar niet te spreken van de Straten in grote Amerikaanse Steden). In die gevallen heeft het systeem behoefte aan een on- derverdeling door middel van huisnummers. In sommige gevallen is de gebruiker niet zozeer op zoek naar een specifiek objekt (zoals de Euromast of het Stedelijk Museum), maar eerder naar een objekt van een bepaald type (een benzinestation bijvoorbeeld), waaraan een aantal randvoorwaarden worden gesteld (in de direkte omgeving van het voertuig, op dat mo- ment geopend, van een bepaald merk). Om dit soort zoekopdrachten naar behoren te kunnen vervullen wil het systeem niet alleen de eigennamen van de Objekten weten, maar ook de openingstijden en de merknaam. De routeplannings-funktie is veeleisend. Om te voorko- men dat het systeem een fysiek onmogelijke route gaat plannen (bijvoorbeeld linksaf op een viadukt), dient er Figuur 4. Kennis over inrijverboden is van wezenlijk belang voor een goede routeplanning. informatie beschikbaar te zijn of wegen elkaar gelijk- vloers of ongelijkvloers kruisen. In het navigatie- jargon heet dat: kennis van de topologische struktuur van het wegennet. Om te vermijden dat er een route wordt gepland die weliswaar in afstand de allerkortste is, maar die de gebruiker via allerlei kleine bospaden of landbouwwegen naar zijn bestemming zou voeren, dient het systeem te beschikken over een funktionele wegenklassifikatie, dat wil zeggen, een indeling in hoofdwegen, sekundaire wegen enzovoort. Om tenslot- te te voorkomen dat het systeem een route gaat plan nen die niet geoorloofd is, dient het systeem op de hoogte te zijn van het feit of de weg een openbare of een priveweg is en van allerlei verbodsbepalingen (een- richtingsverkeer, afslagverboden, maximaal toelaatbaar gewicht) (figuur 4). De routebegeleidings-funktie heeft enkele bijzondere wensen op haar verlanglijstje. Deze funktie is vooral geinteresseerd in de belevingsaspekten van de weg en wil bijvoorbeeld weten of een bepaald weggedeelte door de gebruiker wordt gezien als een plein, als een rotonde, als een brug of als een tunnel. Verder wil deze funktie weten welke rijbanen bij elkaar hören en welke weggedeelten bij elkaar een samengestelde kruising vormen. Om ook op autosnelwegen en andere doorgaande we gen goede en eenduidige instrukties te kunnen geven, moet tevens bekend zijn welke plaatsnamen en weg- nummers op de wegwijzers voorkomen. De positiebepalings-funktie dient te kunnen beschikken over een nauwkeurige en gedetailleerde beschrijving van de geometrie (vorm en ligging) van de wegassen. De ervaring heeft geleerd dat er goed genavigeerd kan worden op bestanden die zijn afgeleid van topografi- sche kaarten 1:10.000. De visualiserings-funktie, tenslotte, heeft gegevens no- dig over de aanwezigheid en ligging van topografische elementen, zoals rivieren, kanalen en spoorlijnen, en landgebruikseenheden als bos, bouwland, bebouwing, open water enzovoort. Het DEMETER-projekt Het vervaardigen en het bijhouden van een dergelijk gedetailleerd wegenbestand is beslist geen sinecure en kost veel geld. Niemand kent op dit moment het wer- kelijke bedrag, maar naar schatting zal het kreeren van een bestand voor West-Europa 200 miljoen en het bij houden 100 miljoen gülden per jaar gaan kosten. Van- wege deze hoge kostenramingen hebben de firma's Phi lips en Bosch-Blaupunkt besloten om zoveel mogelijk aspekten van zo'n wegenbestand te standaardiseren en de produktie-aktiviteiten daarvan op elkaar af te stem men. Om dat te realiseren is het Eureka-projekt Deme ter (Digital Electronic Mapping of European Territo ry) in het leven geroepen. Dit projekt heeft de volgende doelstellingen: Het bepalen van de informatie die nodig is voor au- tonavigatiesystemen als Carin en Eva. 36 KT 1989.XV.1

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 38