De definitie van een verzameling objekttypes, attri- buten en relaties om die informatie te kunnen weergeven. De definitie van een verzameling kartografische pri- mitieven om zowel de ruimtelijke als de niet- ruimtelijke aspekten van genoemde objekttypes te kunnen beschrijven. De vaststelling van de randinformatie die aan iedere verzameling objektgegevens dient te worden toe- gevoegd. De definitie van een uitwisselingsformaat om digita le kartografische bestanden te kunnen uitwisselen. Het vervaardigen van een digitale wegenkaart van een aantal testgebieden. Evaluatie van de testen en aanpassen van de specifi- katies. Bij kartografische primitieven moet men denken aan zaken als punten, lijnen en vlakken: de basiselementen waaruit de afbeelding is opgebouwd. Het Demeter projektteam heeft een aantal verschillende groepen pri mitieven gedefinieerd. Dit heeft te maken met de ver schillende afbeeldingsniveaus die nodig zijn om aan de wensen van de verschillende systeemfunkties te kunnen voldoen. Er is allereerst een niveau 0 gedefinieerd. Een afbeel ding op dit niveau wordt opgebouwd met een tweetal primitieven, die de namen 'Node' en 'Chain' hebben meegekregen. Dit niveau is uitsluitend bedoeld voor de weergave van de liggingsgegevens van de Objekten en de topologische relaties, zoals die zieh voordoen in een tweedimensionale (zeg maar grafische) afbeelding. Daarnaast is een niveau 1 gedefinieerd. Afbeeldingen op dit niveau worden opgebouwd met primitieven die 'Spot', 'Line' en 'Polygon' heten. Dit niveau is meer objekt-georienteerd en kan ook driedimensionele topo logische relaties weergeven: een 'Line' kan onder een andere 'Line' doorgaan. Deze primitieven worden ook gebruikt als er relaties beschreven moeten worden die niet ruimtelijk van aard zijn. Om ook samengestelde objekttypes goed te kunnen weergeven, is er tevens een niveau 2 gedefinieerd. Een afbeelding op dit niveau wordt gekonstrueerd met be- hulp van de primitieven 'Composite Spot', 'Composite Line' en 'Composite Polygon'. Zie figuur 5 voor een illustratie van het gebruik van deze afbeeldingsniveaus. Andere Projekten Het oude Hellas werkt blijkbaar inspirerend bij de naamgeving van Europese samenwerkingsprojekten, want naast Archimedes (Eureka) en de Griekse godin van de landbouw (Demeter) heeft ook de Titanenzoon die het vuur bij de goden wegroofde (Prometheus), zijn naam aan een projekt gegeven. Prometheus is de overkoepelende naam van een reeks Projekten van de Europese automobielindustrie. Het centrale thema in al deze Projekten is de verhoging van de verkeersveiligheid. Sommige Projekten richten zieh Figuur 5. De drie afbeeldingsniveaus. KT 1989.X V.l Niveau 2 Wegen Kruispunten Niveau 1 Wegelementen Aansluitingen Niveau 0 Geometrie Punten Strings Niveau 0 Topologie: Chains Nodes 37

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 39