North Sea Project M. de Graaf en K. Witteveen Inleiding De hydrografische diensten van de landen rondom de Noordzee zijn op het moment bezig met het ontwikke- len van een ecdis (Electronic Chart Display and Infor mation) systeem, een elektronisch navigatie- en infor- matiesysteem voor gebruik op zee. Na zeer veel onderzoek, dat overigens nog steeds voortgezet wordt, is onlangs een eerste test uitgevoerd. In het kader van het zogeheten 'North Sea Project' is de Lance, een Noors hydrografisch opnemingsvaartuig, in oktober-november 1988 van Stavanger via Göteborg, Esbjerg, Cuxhaven, Hoek van Holland en Duinkerken naar Harwich gevaren. Aan boord bevond zieh een aantal elektronische zeekaartsystemen van diverse firma's. Bezoekers uit verschallende landen werd de mogelijk- heid geboden een gedeelte van de route mee te varen om de wonderen der techniek in de praktijk te aan- schouwen. Men was bijzonder enthousiast over de be- reikte stand van zaken. In dit artikel zullen wij een körte uitleg geven over de elektronische zeekaart en ecdis, gevolgd door een om- schrijving van het 'North Sea Project' en de tentoon- gestelde Systemen. Ter afsluiting maken we een aantal kanttekeningen van- uit kartografisch oogpunt. De elektronische zeekaart en ECDIS Buis, Greven en Spoelstra definieren een elektronische zeekaart als de digitale vorm van een normale papieren zeekaart (buis et al., 1986). Volgens de ecdis- kommissie van de International Hydrographie Organi sation (iho) is een elektronische zeekaart een nauwkeu- rige weergave van een papieren zeekaart, die kan wor den afgebeeld op een kleurenbeeldscherm. Het opslagmedium kan een compact disc (cd-rom) zijn (Norwegian Hydrographie Service, 1988). Gekombineerd met gegevens van radio- en satelliet- plaatsbepalingssystemen, kompas en radar kan men de juiste positie, koers en afgelegde weg (track) van het ei gen schip en andere schepen op het scherm aflezen. Dit geheel noemt men een ecdis. De iho ECDis-kommissie heeft onder andere in sa- menspraak met de International Maritime Organisation (imo) voorstellen gedaan voor speeifikaties, waaraan een ecdis en een elektronisch zeekaartgegevensbestand (ecdb) moeten voldoen. Veel fabrikanten zijn met de ontwerpspeeifikaties in de hand begonnen met het ontwikkelen van elektronische zeekaartsystemen. Men wil met ecdis een veilige vaart op zee bevorderen en de reduktie aan wachtdoend brugpersoneel op een veilige manier ondervangen. Bovendien wordt met ec dis de mogelijkheid geboden om aan reisvoorbereiding, -begeleiding en -archivering te doen. In de toekomst hoopt men ecdis te kunnen passen in een geintegreerd brugsysteem (marintek a/s, 1988), waarbij onder andere diverse navigatie- en kommunika- tiesystemen, kontrole op voortstuwing en manoevreren, alarmsystemen, de automatische piloot en de lading- operatie aan elkaar worden gekoppeld. Het 'North Sea Project' Sinds 1985 zijn de hydrografische diensten van de lan den rondom de Noordzee, verenigd in de 'North Sea Hydrographie Commission' (nshc), aktief betrokken bij de ontwikkeling van de elektronische zeekaartsyste men. De nshc heeft de aanzet gegeven tot de ontwik keling van speeifikaties voor elektronische zeekaart systemen. Op initiatief van Noorwegen en Denemarken is in juni 1987 het 'North Sea Project' gestart teneinde de speeifikaties in de praktijk te toetsen. Het doel van het projekt is om de verkregen kennis en ervaring te KT 1989.XV.1 Figuur 1. De Lance tijdens een demonstratie in Stavanger. 40 bppi* i

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 42