gebruiken voor verdere ontwikkeling van ecdis, het up- daten van de elektronische zeekaart via satellieten en het doen van aanbevelingen aan ECDis-fabrikanten, hy- drografische diensten, imo en mo. De deelnemende lan den zijn Noorwegen, Zweden, Denemarken, de Bonds- republiek Duitsland, Nederland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Canada. Finland en de Verenigde Staten zijn waarnemers. De industrie uit de deelnemende landen is uitgenodigd om elektronische zeekaartapparatuur aan boord van de Lance op te stellen. Na selektie zijn zes Systemen aan boord geplaatst. De apparatuur is gevoed met digitale informatie vervaardigd door verschillende hydrografi- sche diensten, waaronder de Nederlandse hydrografi- sche dienst. Het Nederlandse aandeel bestond uit het digitaliseren van de aanloop van Hoek van Holland en het Europoortgebied zelf. Alle digitale informatie is door Noorwegen samengevoegd in een gegevens- bestand. De Systemen aan boord van de Lance Tijdens de demonstraties op zee waren zes elektroni sche zeekaartsystemen te bezichtigen. Deze worden hierna kort beschreven. Het Electronic Chart Testbed van de Canadese hy- drografische dienst werkt met het CARis-pakket (Computer Aided Resource and Information System) van de firma U.S.L. uit Canada, dat ook door de Nederlandse hydrografische dienst wordt gebruikt voor de kaartproduktie en de ontwikkeling van ecdis. Op het hoge-resolutie scherm was een ge- detailleerde zeekaart te zien. Over kleurgebruik en de noodzakelijk weer te geven details was blijkbaar nagedacht. Tijdens de demonstratie was alleen dit systeem gekoppeld aan een radar, maar het bleek moeilijk om het radarbeeld in het elektronische kaartbeeld in te passen. Figuur 2. Opstelling van 'Electronic Chart Testbed' van de Canadese hydrografische dienst. KT 1989.XV.1 Sperry Marine Inc. uit de Verenigde Staten levert een zeer geavanceerd geintegreerd brugsysteem, dat bestaat uit twee krachtige Systemen, het Voyage Ma nagement System (vms) en het Navigation Worksta tion (nws). vms bestaat uit navigatiesensoren en een kleurenscherm, nws uit een digitiser, een plotter, een monitor en een printer. De kaartinformatie wordt grafisch weergegeven, de informatie over de reisplanning alfanumeriek. Bij grafische weergave wordt geen gebruik gemaakt van kleurvlakvulling. C-MAP uit Italie demonstreerde een systeem, dat met name geschikt is voor de rekreatievaart. Het systeem is eenvoudig te gebruiken, goedkoop en ge schikt voor een aantal navigatiedoeleinden, zoals het berekenen van koersen, snelheid en routemarke- ringspunten (waypoints). De firma kan een komple- te wereldset leveren, die op een monochroom lage- resolutie scherm wordt afgebeeld. De weergave is vrij eenvoudig, water is zwart, land is groen (groen beeldscherm). Er is weinig detailweergave. Figuur 3. Opstelling van C-MAP. Disc Navigation uit Noorwegen en Zweden levert een geintegreerd brugsysteem, waarvan een deel werd gedemonstreerd. De kaart- en navigatie- informatie wordt grafisch weergegeven op een hoge- resolutie kleurenscherm. Het beeld benadert een zeekaart. Tevens is er een alfanumerieke weergave van positiegegevens, koers, snelheid, diepten, getij- gegevens enzovoort. Het systeem kan geintegreerd worden met plaatsbepalingssystemen zoals Decca, Omega, Loran-C, Satnav en G.P.S. De radar was tij dens de demonstratie nog niet geintegreerd. Marcom B.V. uit Nederland demonstreerde een sys teem, dat bedoeld is voor de visserij en de offshore. Marcom maakt gebruik van gekleurde lijnelemen- ten, maar niet van kleurvlakvulling. Men kan gege- vens over wrakken, gevaren, tracks en dergelijke opslaan in een gebruikersbestand, maar het bestand met kaartinformatie zelf is niet te veranderen door de gebruiker. Tevens kan men een waypoint- procedure uitvoeren, waarmee men de koers en af- stand tot een volgend routemarkeringspunt kan be- 41

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 43