kaartgebruik Grote Provincie-Atlassen van Nederland A.T. Donker Inleiding In landen als Frankrijk en Zwitserland is de grootscha- lige topografische kaart al lang zo populair, dat hij vaak zelfs bij de dorpskruidenier verkrijgbaar is. In Nederland bleef het gebruik van deze kaart lange tijd beperkt tot de betrekkelijk kleine groep van mensen die er beroepshalve mee werkt en een nog beperktere groep van fijnproevers. Hiermee hing samen dat zelfs bij de gemiddelde boekhandel in Nederland geen topogra fische kaarten verkrijgbaar waren. Ook bij hen die onze topografische kaarten een warm hart toedragen, was tot voor kort de opvatting wijd verbreid dat deze kaarten "natuurlijk niet bedoeld zijn voor het zoge- naamde 'grote publiek'", zelfs niet als ze in een atlas tot een handzaam geheel gebonden worden1. Het mag dan ook opmerkelijk heten dat de uitgeverij Wolters-Noordhoff het heeft aangedurfd om in samen- werking met de Topografische Dienst tot nu toe drie atlassen op de markt te brengen waarin per provincie de meest aktuele topografische kaarten 1:25.000 zijn opgenomen. Opmerkelijk is niet alleen het grote sukses van deze provincie-atlassen, maar vooral ook dat de uitgever zieh met deze Produkten nadrukkelijk wel tot 'het grote publiek' heeft gewend. Huis aan huis werden in de betreffende provincies door de ptt folders ver- spreid, waarvan de meest recente - die van Noord- Holland - als bijlage bij dit tijdschrift is gevoegd. Nauwgezette analyse van de binnengekomen antwoord- kaarten en ander onderzoek maken duidelijk dat niet alleen de professionele gebruiker van topografische kaarten door dit produkt nieuwe gebruiksmogelijkhe- den ziet. Het blijkt dat in werkelijk alle lagen van de bevolking deze atlassen om zeer uiteenlopende redenen een warm onthaal hebben gekregen. We zullen in dit artikel achtereenvolgens aandacht besteden aan de volgende onderwerpen: de uitgeefge- schiedenis, de uitvoering van de atlas, de verschillende gebruikersgroepen en hun atlasgebruik en tot slot ma ken we op verzoek van de redaktie enige opmerkingen over het gebruik van topografische kaarten in het on- derwijs. Uitgeefgeschiedenis Topografische atlassen zoals die nu verschijnen zijn eigenlijk iets geheel nieuws. Weliswaar heeft de Topo grafische Dienst de kaarten 1:50.000 wel eens in een verzamelband uitgebracht, maar hierbij ging het om kaarten die verkleind waren tot de schaal 1:80.000. Bo- vendien waren de kaarten uitgevoerd in een kleur (sepia-bruin) en ontbraken hierop onder andere de hoogtelijnen. Deze uitgave was voorts niet bestemd voor de algemene verkoop. Dit laatste geldt ook voor vergelijkbare uitgaven schaal 1:50.000 ten behoeve van het Kabels en Leidingen Informatie Centrum. Ook bij dit laatste produkt gaat het om kaarten die in een kleur zijn uitgevoerd. Aan al deze uitgaven ontbraken registers, die de zojuist uitgebrachte provincie-atlassen nu juist zo waardevol maken. Zelfs internationaal gezien is het verschijnen van deze provincie-atlassen nogal uniek. In het buiten- land versehenen weliswaar al in de tweede helft van de vorige eeuw zogenaamde 'Topografische Atlassen', maar dit waren series losse topografische kaarten die met grote onderbrekingen na elkaar werden uitgegeven. Met atlassen in de engere zin van het woord hadden ze weinig of niets van doen2. Meer recent versehenen in Groot-Brittannie en de Bondsrepubliek Duitsland boeken, waarin ook topogra fische kaarten zijn opgenomen. In het eerste geval gaat het bij het kaartmateriaal van de Ordnance Survey ech ter om zeer kleinschalige kaarten, waardoor de atlas eerder het karakter van een autowegenatlas heeft3. De Duitse uitgaven zijn echte kijk- en leesboeken, waarbij een aantal exemplarisch gekozen topografische kaarten van verschillende schaal met teksten en doorsneden (of luchtfoto's) de analyse van verschillende Duitse land- schappen mogelijk moet maken4. Alleen in Denemar- ken verscheen een echte topografische atlas, zij het ook dat de schaal van de daarin opgenomen kaarten aan- zienlijk kleiner is dan die van onze provincie-atlassen5. De nu versehenen provincie-atlassen hebben het karak ter van komplete naslagwerken en zijn nadrukkelijk als standaardwerken bedoeld. Ze zijn in dit opzicht volle- dig vergelijkbaar met de in 1987 bij dezelfde uitgever versehenen Grote Topografische Atlas. Dit vierdelige werk bevat alle kaarten schaal 1:50.000 van heel Neder land. Ook deze uitgave werd een zo groot sukses dat een dezer dagen van dit werk een tweede herziene druk zal verschijnen. Dit maakte reeds duidelijk dat Berg- meijer's opvatting, dat in Nederland de topografische kaarten uitsluitend geprodueeerd kunnen worden 'voor personen en instellingen die daar traditiegetrouw be- hoefte aan hebben: militaire en ambtelijke instanties', slechts op vooroordeel gebaseerd kon ziin6. KT 1989.XV.1 43

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 45