H.M.Bosma kartografische programma's Grafische programma's op de Apple Macintosh De grafische mogelijkheden van personal Computers nemen de laatste jaren enorm toe. De Apple Macintosh is een personal Computer die nadrukkelijk voor grafi sche toepassingen is ontworpen. In dit artikel worden eerst enkele kenmerken van de Macintosh genoemd. Daarna volgt een beschrijving en prijsindikatie van ver- schillende typen Macintosh en van randapparatuur. Bij de bespreking van de grafische programma's ligt de na- druk op de teken- en schilderprogramma's. Karakteristiek Apple Macintosh Wat is er zo bijzonder aan de Macintosh? De Macin tosh leent zieh beter voor grafische applikaties dan ver- gelijkbare personal Computers die onder ms-dos en unix werken om de volgende redenen. Technische voordelen In de Macintosh wordt de Motorola 68000 processor toegepast. Dit is, net als de nieuwe Intel 386, een 32-bits processor. Een 32-bits processor werkt sneller dan de 16-bits processor die nog in veel PC's en AT's wordt toegepast. Een hoge snelheid is gunstig wanneer grafische bestanden bewerkt moeten worden, want deze zijn doorgaans zeer groot. De beeldopbouw is bij de Macintosh geschikt voor zowel grafisch werk als tekst. Dat komt in de eerste plaats doordat gebruik wordt gemaakt van een buffer- geheugen waarin de afbeelding eerst wordt opgeslagen voordat die afbeelding op de beeldbuis wordt gegene- reerd. Men noemt dit verschijnsel 'bitmapped graph- ics'. Omdat in dat buffergeheugen de toestand van elke pixel afzonderlijk wordt 'onthouden' is het mogelijk om veranderingen vliegensvlug aan te brengen. Daar- door is het ook mogelijk om steeds snel een bijgewerk- te afbeelding op het beeldscherm te genereren. In de tweede plaats is de beeldopbouw van de Macin tosh gunstig omdat gebruik wordt gemaakt van Vier kante pixels op het beeldscherm. Daarmee is het een- voudig om zonder vervormingen en zonder moeizame korrekties een waarheidsgetrouwe afbeelding op het beeldscherm te tonen. Men noemt dit optimistisch wysiwyg, de afkorting van 'What you see is what you get', oftewel 'Wat je ziet is wat je krijgt'. 'Connectivity'. Apple neemt vanouds een onafhanke- lijk standpunt in ten opzichte van ibm. De laatste jaren zoekt Apple echter meer toenadering. Het is nu moge lijk om door middel van een extra insteek-kaart ms-dos KT 1989.XV.1 programma's toe te passen in een Apple Macintosh. Ook is Apple aktief bezig met het ontwikkelen van mogelijkheden om Computers van verschallende merken te koppelen. De firma Apple heeft onder meer afspra- ken gemaakt met dec. De Digital Electronic Company is fabrikant van mainframe Computers. De koppeling tussen de Macintosh van Apple en de VAX-computers van Digital maakt het mogelijk om de voordelen van beide te benutten. PostScript. Apple Macintosh loopt voorop in de toe- passing van de pagina-beschrijvingstaal PostScript. Dat is een belangrijke de-facto standaard. Door middel van PostScript wordt beschreven hoe een pagina door de laserprinter of de fotozetter geplot moet worden. In de beschrijving Staat dan bijvoorbeeld dat er op de betref fende bladzijde een vierkantje, een cirkel en drie letter- tekens moeten komen. Van deze Objekten zijn alleen de koördinaten en kenmerken genoteerd. Het bijzondere van PostScript is dat de beschrijving resolutie- onafhankelijk is. Als een laserprinter met deze PostScript-beschrijving wordt gevoed, zal hij de ge- wenste Objekten printen met de hoogst haalbare resolu- tie, namelijk 300 dpi (dots punten) per inch). Als een professionele zetmachine van Linotype met dezelf- de PostScript-beschrijving wordt gevoed, zal ook die zetmachine de gewenste Objekten plotten met de hoogst haalbare resolutie, in dat geval 2540 dpi (figuur 1). afdruk met läge resolutie afdruk met hoge resolutie Figuur 1. Gebogen lijn afgedrukt met läge en hoge resolutie. 47

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 49