Voor een kartograaf is het dus goed mogelijk om op een relatief goedkope Macintosh een PostScript- bestand te kreeren en zo veel als nodig is proefprintjes te maken op een laserprinter. Het voltooide PostScript- bestand kan daarna op een floppy disk worden vastge- legd en worden opgestuurd naar een loonzetterij. Daar kan het direkt geplot worden op een professionele zet- machine in de hoge resolutie. Voordeel voor de gebruiker De manier waarop de Macintosh bediend moet wor den is gebruiksvriendelijk. Bij het ontwerp van de Macintosh is er in de eerste plaats naar gestreefd een personal Computer te maken die gemakkelijk te bedie nen zou zijn. Hiertoe is gebruik gemaakt van grafische Symbolen op het beeldscherm, zogenoemde 'icons'. Het voordeel van piktogrammen boven tekst is dat de gebruiker minder last zal hebben van taalproblemen bij bediening van de Computer. Voor de bediening van de Macintosh Computer wordt veel gebruik gemaakt van de 'muis'. Daarmee kan ge- woon worden aangewezen wat nodig is. Er is dan geen noodzaak voor strikte tekstkommando's. Vooral voor beginnende gebruikers is dat een zegen. Bij andere computermerken is deze methode inmiddels nagevolgd, maar bij de Apple Macintosh vindt nu de tegenovergestelde ontwikkeling plaats; in professionele Macintosh programma's wordt meer dan vroeger de mogelijkheid gegeven om kommando's te geven via het toetsenbord. Prijsindikatie Alle hier genoemde prijzen zijn zeer globale adviesprij- zen van december 1988, exklusief BTW. Het kleinste type Apple Macintosh is op dit moment de Macintosh Plus. Enkele kenmerken: Motorola MC68000 processor; kloksnelheid 7,83 MHz; diskdrive voor een floppy disk van 800 Kb; 9 inch beeldscherm met 512 X 342 beeldpunten. De MacPlus kost ca /5.000,-. Een maat groter is de Macintosh SE. Deze werkt iets sneller dan de MacPlus en heeft wat meer uitbrei- dingsmogelijkheden. Enkele kenmerken: Motorola MC68000 processor; kloksnelheid 7,83 MHz; twee diskdrives voor floppy disks van 800 Kb, of een disk drive voor floppy disk 800 Kb plus een 20 Mb hard- disk; 9 inch beeldscherm met 512x342 beeldpunten. Met een 20 Mb hard disk kost de Macintosh SE ca 10.000,-. Deze twee modellen zijn klein van afmeting; de kleine beeldbuis bevindt zieh samen met de diskdrives in een kastje. Zo'n kleine Computer plus toetsenbord en muis past gemakkelijk in een schoudertas (het gewicht is ca 8 10 kg). Het grootste model is de Macintosh II. Deze heeft de meeste uitbreidingsmogelijkheden dankzij de zoge noemde 'open architectuur'. Dat wil zeggen dat de ei- genaar naar eigen smaak een konfiguratie kan sa menstellen. Enkele kenmerken: Motorola MC68020 processor; kloksnelheid 15,7 MHz; twee diskdrives voor floppy disks van 800 Kb, of een diskdrive voor floppy disk 800 Kb plus een harddisk van bijvoorbeeld 40 Mb; los beeldscherm. Mogelijke beeldschermen: 12 inch zwart-wit met 512x342 beeldpunten (/2.000,-), 13 inch kleuren met 640x480 beeldpunten (/4.000,-), of 19 inch zwart-wit met 1024 x 768 beeldpunten (f 10.000,-). Met slechts 1 Mb werkgeheugen, 40 Mb harddisk en met het goedkoopste beeldscherm kost een eenvoudige Macintosh II ca/17.000,- Voor kartografische toepassingen zou een MacII aan- gevuld kunnen worden met de volgende zaken: het zwart-wit 19 inch beeldscherm met hoge resolutie 10.000,-), uitbreiding van het werkgeheugen tot 5 Mb (f6.000,-), harddisk 80 Mb in plaats van 40 Mb (meerprijs /4.000,-), ms-dos diskdrive plus uitbrei- dingskaart (f 1.350,-). Zo'n aangevulde Macintosh II kost al gauw ca. /36.000,-. De allernieuwste modellen Macintosh IIx en Macintosh SE/30 bevatten de nieuwere Motorola 68030 processor, maar omdat de kloksnelheid (nog) niet is verhoogd, wordt de 68030 processor in deze modellen nog niet ten volle benut. Ze zijn slechts een beetje beter (en duurder) dan de gewone modellen. De genoemde prijzen komen globaal overeen met die van personal Computers met Intel-processors van ande re gerenommeerde merken zoals ibm, Compaq en Olivetti. Vergeleken met de prijzen van andere personal Compu ters met de Motorola-processors zijn de genoemde prij zen echter aan de hoge kant. Mijn indruk is dat de personal Computers van Atari of Commodore Amiga half zo duur zijn als die van Apple Macintosh. Benodigde randapparatuur De Macintosh II zou voor een kartograaf verder aange- vuld kunnen worden met een digitaliseertablet, een la serprinter, een Scanner en overige randapparatuur. Met overige randapparatuur bedoel ik zaken zoals een 40 Mb Tape Backup (ca /3.500,-) en verder mate- rialen om de Macintosh in een netwerk te plaatsen. Digitaliseertablet. Het is mogelijk om een papieren voorbeeld, zoals een oude kaart, met plakband vast te zetten op een digitaliseertafeltje. Door middel van een aanwijspen of een digitaliseerloep kunnen de lijnen van het voorbeeld worden getraeeerd. Daarnaast is het ook mogelijk om met het digitaliseertablet de gewone cur- sorbesturing uit te voeren. De muis kan dan achterwege blijven. Voor digitaliseren met behulp van een tablet heeft de Apple Macintosh echter nog een groot nadeel: de gedigitaliseerde punten worden aanvankelijk alleen als beeldschermkoördinaten vastgelegd. De lokatie van een gedigitaliseerd punt wordt bijvoorbeeld vastgelegd als 5 cm vanaf de linkerkant en 7 cm vanaf de boven- kant van het beeldscherm. Op deze wijze is het onmo- gelijk om kontrolepunten van de kaart goed te digitali seren omdat we de orientatie van het digitaliseertablet ten opzichte van het Macintosh-beeldscherm verliezen 48 KT 1989.XV.1

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 50