Figuur 3. Rasterpunten opgebouwd met verschilfende re- solutfe. Figuur 4. Verschilfende mogelijkheden om lijnefementen aan te laten sluiten. Specifieke kartografische toepassingen Als we FreeHand voor kartografische doeleinden willen gebruiken, zal het mogelijk moeten zijn om basiskaar- ten in FreeHand in te voeren. Dit kan op verschillende manieren: 1. De kaart via een Scanner importeren. Met behulp van een Scanner kunnen we een tekening of een kaart in de Computer inlezen. Het nadeel van een gescande kaart is dat het resultaat een 'bitmapped' (uit punten opgebouwd) bestand is. In het programma FreeHand is dit niet bruikbaar, omdat FreeHand een vektor-georienteerd pakket is. We kunnen echter een gescand beeld in het pakket importeren en dit als grijze ondergrond gebruiken ('ghost image'). Deze onder- grond is wel zichtbaar op het scherm, maar zal bij het afdrukken niet getoond worden. De scan kunnen we gebruiken om op het scherm te digitaliseren. Het voordeel van digitaliseren op het scherm is dat we gebruik kunnen maken van de gereedschappen van het tekenpakket zoals kurves tekenen, inzoomen en uit- zoomen. De gereedschappen stellen de ontwerper in Staat om sneller tot betere resultaten te komen dan voorheen met de hand denkbaar was. Een goed voor- beeld hiervan is het trekken van gebogen lijnen. Elke kartograaf weet dat het veel vakmanschap en tijd ver eist om een vloeiende kurve te konstrueren. In Free Hand kan zo'n gebogen lijn getekend worden met be hulp van de zogenaamde 'hendels'. Deze hendels, die aan de kurve verbonden zijn, bepalen de richting en de kromming van de kurve (figuur 5). Op deze wijze kun nen we een lijn met een gering aantal basispunten vast- leggen. Nadat de lijn geplaatst is kunnen te allen tijde de richting en kromming weer worden veranderd door de hendels te verplaatsen. Ook de basispunten kunnen verplaatst worden. Figuur 5. Gebogen lijnen kunnen met Freehand zeer eenvou- dig worden gekonstrueerd met behulp van hendels. 2. De kaart digitaliseren met behulp van een digitali- seertablet. Het voordeel van deze methode is dat er geen Scanner nodig is om de kaart in te lezen. Het nadeel is echter dat er niet van de handige tekengereedschappen ge bruik kan worden gemaakt. 3. De kaart konverteren vanuit andere bestanden. In de toekomst zal het zeker mogelijk zijn om uit be- staande kaartbestanden basiskaarten te importeren in FreeHand en andere tekenpakketten die voor de Mac intosh ontworpen zijn. Op dit ogenblik kunnen kaarten uit de Gis-pakketten arc/info en atlas als vekor- bestanden in FreeHand worden ingevoerd. 4. Importeren van kaarten uit een basisbestand. Wanneer de vraag naar basiskaarten groot genoeg is zullen er steeds meer digitale basiskaartbestanden kom- mercieel op de markt gebracht gaan worden. Van een aantal bestanden is dit al het geval. Vervaardigen van punt- en lijnsymbolen In FreeHand kunnen alle soorten punt- en lijnsymbo len worden gemaakt die je maar kunt verzinnen. Punt- symbolen kunnen op het oog of met een in te stellen percentage vergroot of verkleind worden. Daarbij is er de keuze om de lijndiktes van de Symbolen in verhou- ding mee te laten veranderen, of om ze de oorspronke- lijke dikte te laten behouden. Op deze wijze kunnen we eerst een legenda aanmaken, waarna het betreffende legenda-onderdeel kan worden gekopieerd. Door de Symbolen te voorzien van een witte kontourlijn worden deze vanzelf vrij gezet van de ondergrond (figuur 6). Wat de lijnsymbolen betreft zijn er standaard al een aantal verschillende Signaturen in het pakket aanwezig. Maar ook hier is het mogelijk elk gewenst lijntype aan te maken en zonodig te bewaren (figuur 7). Door de kombinatie van trekken en klonen van lijnen kunnen meervoudige lijnsymbolen worden vervaardigd (figuur 8). Daarbij kan ook kleur worden gebruikt. Vervaardigen van vlaksymbolen in zwart-wit Als we kaarten in zwart-wit vervaardigen, dan zijn de KT 1989.XV.1 55 A AA

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 57