fijne rasters zoals die in kleurenkaarten gebruikt wor den niet voldoende. FreeHand stelt ons in Staat de grofheid (aantal lijnen per centimeter), de richting en de grijswaarde van het raster traploos in te stellen. Er kan een keuze gemaakt worden uit punt- en lijnrasters (figuur 9). De eenmaal gekozen instelling van een legenda- onderdeel kan onder een bepaalde naam worden be- waard. Een oplopende rasterschaal noemen we bijvoor- beeld: klasse 1, klasse 2, klasse 3, of in een grondsoor- tenkaart: klei, veen, löss. Na het benoemen van deze rasterinstelling zijn deze klassen onderdeel van het menu geworden. Het is nu heel eenvoudig om gebieden in een kaart van deze rasters te voorzien. We selekteren eerst alle gebieden in de kaart die een bepaald raster moeten krijgen en klikken met de Cursor een van de vastgelegde legendanamen aan. In alle geselekteerde ge bieden verschijnt onmiddellijk het gekozen raster. Een handige methode, vooral als er meer kaarten met de- zelfde legenda-instelling moeten worden gemaakt (fi guur 10). Figuur 10. Vlak- en puntsymbolen gemaakt met Freehand, toegepast in een kaart. Een raster in een kaart is eenvoudig te manipuleren door alleen maar de legenda-eenheid te veranderen. Met de hand is het een zeer tijdrovend karwei om rasters in de kaart te vervangen. Nu is het eenvoudig geworden om zelfs subtiele veranderingen (1% grijs waarde meer of minder) aan te brengen. Figuur 6. Symbolen vrijgezet van de ondergrond. Figuur 9. a. Puntrasters in alle grofheden en grijswaarden zijn mo- gelijk. b. Puntrasters afgewisseld met lijnrasters. c. Rasters zijn in alle richtingen in te stellen. Figuur 7. Een greep uit de mogelijkheden van met Freehand vervaardigde lijnsignaturen. Figuur 8. Eenvoudig te kreeren kartografische Symbolen. 56 KT 1989.XV.1 Women employed in manufacturing establishments with 10 or more persons, by economic geographica! region, as a percentage of total employment and in absolute number (where 1000 or more), at 31-12-1966 National average Not included Data: Central Bureau of Statistics

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 58