0 Bookman Helvetica New Century Schoolbook Palatino Zapf Chancery Kaarten in kleur Bij het vervaardigen van kaarten die in meerkleuren- druk moeten worden uitgevoerd is een voldoende rasterfijnheid vereist om vlakke tinten te kunnen ver vaardigen. Door de hoge resolutie van een laserprinter kan een raster van ongeveer 60 lijnen per centimeter worden verkregen. De rasterpercentages van geel, ma- genta, cyaan en zwart kunnen in FreeHand traploos worden ingesteld. De mengkleur die ontstaat wordt op het scherm zichtbaar gemaakt. Hoewel het beeld van de monitor niet exakt gelijk is aan het gedrukte resul- taat, geeft dit een voldoende indruk hoe de kleuren er uit komen te zien terwijl kontrole heel goed mogelijk is. Evenals bij zwart-wit weergave kunnen ook eenmaal gekozen kleurinstellingen onder een willekeurige naam worden bewaard en ook weer worden opgeroepen. Mocht bij de kleurenproef blijken dat een bepaalde kleur niet aan de verwachtingen beantwoordt, dan is met een verandering van de menu-instelling meteen de kleur in de hele kaart veranderd. Behalve vlakke rasters kunnen in FreeHand ook bij- zondere rasters worden gemaakt, zoals verlooprasters. Daarbij kunnen zowel begin- en eindwaarde (ook in sa- mengestelde kleuren) als de richting van het verloop worden opgegeven. De uitvoer via een laserbelichter laat dan een 'airbrush'-effekt zien (figuur 11). Figuur 11. Airbrush-effekt door middel van verlooprasters. Voor degenen die echt het onderste uit de kan willen hebben is het mogelijk om zelf in PostScript routines te schrijven voor het genereren van vlakrasters. Deze routines krijgen een naam die ook onder de menu's zijn op te roepen en met hetzelfde gemak zijn toe te passen (figuur 12). Wanneer de kleurenkaart gereed is kan het resultaat op een laserprinter zichtbaar worden gemaakt. Kleuren- kaarten kunnen op twee manieren in een laserprinter worden geprint. In de eerste plaats kan de kaart als 'kompositie' worden geprint, waarbij de mengkleuren die op het scherm te zien waren als grijstint worden 'afgedrukt'. In de tweede plaats is printen als 'separa- tie' mogelijk, waarbij de mengkleuren geel, magenta, cyaan en zwart gescheiden worden uitgeprint. Op ver- zoek voegt het programma paskruizen en snijtekens Figuur 12. Een in PostScript geprogrammeerd raster. aan de uitdraai toe. De rasterstanden van de drukkleu- ren worden automatisch in de juiste richting gedraaid, maar indien nodig is dit ook anders in te stellen. De uitvoer kan gebeuren op film of op papier. Er bestaat ook een mogelijkheid om een kleurenuit- draai te maken met behulp van een PostScript kleuren- printer. Tekst In FreeHand zijn lettertekens niets anders dan ook gra fische elementen, waardoor tekst gemanipuleerd kan worden zoals bij raster- en kleurinstellingen. De tekst kan dus in alle denkbare kleuren, grijswaarden, raste- rinstellingen en vormen verschijnen (figuur 13). Het programma maakt gebruik van de lettertypen die op de Apple Macintosh voorhanden zijn. Standaard worden bij de Computer een aantal letterfonts geleverd (figuur 14). Als we daarnaast andere letters willen gebruiken dan moeten die als Software worden aangeschaft. Figuur 13. Letters kunnen op dezelfde wijze worden ingevuld als andere grafische elementen. Figuur 14. Diverse lettertypen kunnen worden gebruikt. KT 1989.XV.1 57 «MMMMMMMMM

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 59