Weergave van remote-sensingbeelden op een personal Computer R. van der Schans kartografische programma's Inleiding beitel is een twee jaar geleden door de Vakgroep Landmeetkunde en Teledetectie van de Landbouwuni- versiteit Wageningen ontwikkeld programmapakket voor beeldbewerking op Olivetti PC's. De naam is een afkorting van BEeld-Integratie TELedetectie. Het pak- ket is voornamelijk bedoeld voor onderwijsdoeleinden, niet voor produktie, en is zeker geen partij voor Syste men als Dipix, ContextVision of Erdas. beitel kan beeiden algoritmisch bewerken en weergeven. Bewerkingen zijn onder andere filtering (gradient, la- place, mediaan en dergelijke), klassifikatie en kombina- tie van verschillende, via remote sensing (teledetectie) of uit andere bron verkregen, beeiden in rasterformaat. Hoe die beeiden zijn verkregen en wat de verschillende bewerkingsmogelijkheden in beitel allemaal zijn, komt in dit artikel niet aan de orde, want het gaat verder al- leen over de weergave. 'Weergave van beeiden' zal kartografen waarschijnlijk wat vreemd en misschien zelfs pijnlijk in de oren klin ken. Mij ook. Beeiden zijn toch al zichtbaar, waarom moeten ze dan nog worden weergegeven? Hier wreekt zieh het door Van der Schans (1988a) gesignaleerde ongelukkige taal- gebruik bij de beoefenaren van gis, kartografie en re mote sensing. Het woord 'beeld' is hier de vertaling van 'image'. Dit wordt in de beeldbewerking gehan- teerd in twee niet voldoende onderscheiden betekenis- sen, namelijk die van het nog onzichtbare, digitale be stand in rasterformaat van stralingswaarden, en die van de zichtbare afbeelding van dit bestand op scherm of papier. Om verwarring te voorkomen zal ik daarom on- derscheid maken tussen de beeldmatrix en de beeldprent. De beeldmatrix kan tot stand zijn gekomen door scan- ning en digitalisatie van bijvoorbeeld een foto, maar ook door voorbewerking van gemeten stralingswaar den, die met een in een vliegtuig of satelliet gemonteer- de Scanner zijn opgenomen. Er is niets op tegen om een beeldmatrix (of verzameling beeldmatrices) met stralingsgegevens afkomstig van de aarde ('pixelwaar- den') een Gis-database te noemen. Dit is ook de reden, waarom in figuur 1 de beeldmatrix terecht is gekomen op een piek die ik normaal voor Gis-databases reserveer (van der schans, 1988b). Het woord beeldprent is ge- kozen om aan te geven dat deze zichtbare afbeelding als het wäre een afdruk is, op scherm of op papier, van de beeldmatrix of beter, van een uit de beeldmatrix ge- konstrueerde bit map. En omdat zo'n beeldprent aan alle definities van het begrip 'kaart' voldoet, kan ik met Brunet (1987, pp. 32 en 133) tot de konklusie kö rnen dat de beeldprent een kaart (in rasterformaat) is. Daarmee hoort dit verhaal in dit tijdschrift thuis. beeld- Figuur 1. Een fragment van het verwerkingsproces van geo- grafische gegevens verkregen met remote sensing. Alleen het deel tussen beeldmatrices en beeldprenten wordt in dit artikel behandeld. (LUT=Look Up Table) Hoe geschiedt nu de omzetting van beeldmatrix naar beeldprent? Ik heb in de figuren 1 en 2 het proces kort geschetst, in abstracto en meer konkreet, met de eraan voorafgaan- de stappen. Het wordt in de volgende paragrafen toegelicht, met de procedure MaakBeeldPrent die voor de omzetting van beeldmatrix naar bit map zorgt. Het proces is goed vergelijkbaar met de vertrouwde toepassing in de kartografie van deeltekeningen en drukplaten. De zichtbaar te maken gegevens (hier: de beeldmatrix) worden eerst in een bepaalde grafische symboliek afge- beeld op deeltekeningen. Deze worden gekopieerd naar drukplaten (hier: de bitplanes van de bit map). De drukplaten worden vervolgens van kleur voorzien door KT 1989.XV.1 59 PRENTEN weergeven via LUT BIT MAPS algoritmische bewerkingen: filtering classificatie combinatie transformatie omzetten via OmzetTabel BEELD MATRICES opslaan in rasterformaat MEET- CIJFERS TERREIN METEN MET SCANNER

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 61