geeft ook redenen waarom de kaar- tenzalen nog niet vol staan met de nieuwe beeldschermapparatuur waar- op kaarten kunnen worden opgeroe- pen, zoals CD-ROM-spelers. Het ver baast dat de nieuwe geautomatiseerde zoeksystemen naar kaarten en lucht- foto's zoals die in Utrecht (cck) of Edinburgh (Cartonet) worden opgezet in de automatiseringshoofdstukken nog niet aan de orde komen. De ruimte van de landenbeschrijvin- gen is als volgt over de verschillende delen van de wereld verdeeld: Wereld (12 pp.), Afrika (90 pp.), Noord-Amerika (40 pp.), Midden- Amerika (35 pp.), Zuid-Amerika (42 pp.), Azie (77 pp.), Australie, Oceanie (20 pp.), Europa (120 pp.), Oceanen (46 pp.), Poolstreken (15 pp.). World Mapping Today is uit een da- tabase gemaakt. Het is de bedoeling die up to date te houden ten behoeve van volgende edities. Dat is een be- langrijk aspekt, want er is hier spra- ke van een goede selektie van het ma- teriaal, duidelijke indexbladen, goed bijgewerkte adresbestanden en als zo- danig is het een nuttig stuk gereed- schap voor de beheerder van een al- gemene kaartverzameling. Een bezwaar is mogelijk de hoge prijs die voor deze algemene selektie van verkrijgbaar kaartmateriaal op tafel moet worden gelegd. F.J. Ormeling Tamsma, R., The Netherlands in fifty maps - an annotated atlas. Amster dam: Kon. Ned. Aardrijkskundig Ge- nootschap, 1988. 128 pp., 24x17 cm. ISBN 90-6809-062-3. Prijs f24,90. Sinds 1961 wordt in het (engelstalige) Tijdschrift voor Economische en So ciale Geografie (tesg) als afsluiting van elk nummer op de binnenzijde van het omslag een thematische kaart van Nederland afgedrukt. Het initia- tief hiertoe werd genomen door prof. R. Tamsma, emeritus-hoogleraar in de economische en sociale geografie aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen, destijds mede-redakteur van het tesg. In 1986 verscheen de 150e en tevens laatste kaart in deze serie, waarvan alle ontwerpen door prof. Tamsma werden gemaakt. De eerste honderd kaarten werden in 1977 verzameld in een speciale uitga- ve: The Netherlands in one hundred maps. Van de laatste vijftig kaarten is nu ook een gebundelde uitgave ver sehenen: The Netherlands in fifty maps. De onderwerpen die in kaart zijn ge bracht geven een zeer gevarieerd beeld van de ontwikkelingen op ve- lerlei gebied in de Nederlandse sa- menleving tussen 1965 en 1985. In te- genstelling tot de kaartserie in het tesg en de gebundelde uitgave van de eerste honderd kaarten, is elke kaart in The Netherlands in fifty maps door de auteur voorzien van een kör te toelichting. Deze uitleg, die is ge- schreven voor de buitenlandse lezers die niet zo goed bekend zijn met de Nederlandse situatie, geeft ook voor niet-geografisch georienteerde Neder- landers interessante informatie. Het kartografisch tekenwerk is verzorgd door E.A. Runau en J. Zwart en het reprografische deel was in handen van T.Z. Smit, allen werkzaam bij het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit Groningen. Geograaf en kartograaf hebben hier j arenlang een opvallende prestatie ge- leverd. Het verzamelen van de gege- vens, het bewerken ervan, en het gra fisch vormgeven was een niet eenvoudige klus, toch is een breed skala aan onderwerpen en kartografi- sche voorstellingen ontstaan dat in- druk maakt. Wat de kartografische aspekten be- treft het volgende. Wat opvalt is dat in de meeste kaar ten de informatie (te) zeer gedetail- leerd is weergegeven. Mogelijk is dit een gevolg van het feit dat begelei- dende tekst in de oorspronkelijke op- zet ontbrak. Deze nauwkeurigheid gaat vaak dwars in tegen een behoor- lijke visuele beeldvorming. Zo wordt bijvoorbeeld de zogenaamde 'kleingeld-methode' nogal eens toe- gepast om tot exakt afleesbare waar- den te komen. Deze methode werkt alleen goed als de bij elkaar hörende Symbolen zo dicht opeen staan dat ze als een symbool worden waargeno- men. De hoeveelheid grote en kleine Symbolen, en het aantal gebieden speien daarbij eveneens een rol. Beter zou het zijn geweest een puntsym- bool per gebied te kiezen (cirkel) en daarbij in kleine cijfertjes de precieze waarde te plaatsen. De nauwkeurigheid in informatie gaat zelfs zo ver dat in een kaart (fig. 45) behalve de absolute waarden bij de Symbolen ook nog eens een schaal wordt gegeven waarmee die- zelfde waarden kunnen worden af- gelezen. Over het algemeen is het zo dat veel waarden die in de kaarten zijn af te lezen beter in een tabel bij de kaarten hadden kunnen staan, wat de beeld vorming ten goede zou zijn gekomen. Een enkele maal is de informatie zo komplex dat deze beter over meerdere kaarten verdeeld had kunnen worden (fig. 49). Bij een kaart konstateert de auteur zelf dat deze beter niet ge maakt had kunnen worden (fig. 13), maar wat te denken van het nut van de kaartondergrond in de figuren 40 en 48? Een presentatie in diagram- vorm lijkt hier een duidelijker beeld op te leveren; een klein kaartje met de gebiedsindeling was hier voldoen- de geweest. Principieel verkeerd is figuur 22: af- wijkende waarden ten opzichte van 100 zijn hier weergegeven in staven vanaf de waarde 40. Toch zijn de kartografen er over het algemeen in geslaagd vaak zeer ge- kompliceerde informatie op een goe de en soms vernieuwende manier in beeld te brengen. Ze hebben gezocht naar steeds nieuwe, betere uitdruk- kingsmethoden, zowel met kartogra fische als reprografische hulpmidde- len. Vondsten zijn er zoals in figuur 10, en een kartografisch hoogstandje is zeker figuur 14 'Water pollution'. The Netherlands in fifty maps laat een ontwikkeling zien van de grafi sche techniek met daarmee parallel lopend de uitbreiding van de karto grafische mogelijkheden. Nog sterker komt dit tot uitdrukking wanneer ook The Netherlands in one hundred maps in de beschouwing wordt be- trokken. The Netherlands in fifty maps is niet alleen voor de geografisch geinteres- seerde informatief, het kan ook een ideeenbron zijn voor kartografen die zieh met thematische kartografie be- zig houden. Heel goed bruikbaar is de bundel in het kartografie- onderwijs. G.W.J. van Omme Denegre, J. (editor), Thematic map ping from satellite imagery - an in ternational report. London/New York: Elsevier Applied Science Pu- 70 KT 1989.XV.1

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 72