phy' betiteld, van advies. Tesamen slaagden zij er in een goed leesbaar kaartbeeld op te roepen. De planten- soortarealen zijn steeds tegen een achtergrond van een sterk gegenerali- seerde, door groen lijnwerk weergege- ven topografie, versterkt door een ruwe reliefweergave, door middei van paarse stippen of vergelijkbare punt- symbolen ingetekend. Per kaart is ge- woonlijk de spreiding van slechts een plantensoort gekarteerd, hetgeen de leesbaarheid ten goede komt. Soms zijn op dezelfde kaart de voorkomens van een of meerdere soorten afge- beeld, waaronder de duidelijkheid overigens nauwelijks lijdt. In die ge- vallen waarin slechts minder nauw- keurige bronnen beschikbaar waren werden de voorkomens omlijnd of werden zij gearceerd. Het zal duidelijk zijn dat kaartwer- ken van deze orde tekortkomingen vertonen. De geografische versprei- ding van de ene plantensoort is im mers beter bekend dan die van de an dere, terwijl de bestudering van de arealen niet overal even intensief heeft plaatsgevonden. Bovendien is de verspreiding van planten door menselijke invloeden niet altijd be kend. Een en ander neemt niet weg dat deze atlas een fraai voorbeeld vormt van de onmisbare dienstverle- ning die de kartografie aan de geowe- tenschappen, in dit geval de planten- geografie, kan verlenen. F.J. Ormeling sr Högfjällskartan Kebnekaise, Skala 1:20.000. Lantmäteriet Kartförlaget, 1988. ISBN 91-588-4264-0. Het Departement van Fysische Geo- grafie van de Universiteit van Stock holm onderhoudt een Research Sta tion voor glaciologisch en geomorfologisch onderzoek in het Tarfaladal, gelegen 150 km binnen de poolcirkel. Het Station is gesitueerd aan de voet van de Kebnekaise (2.114 m), Zwedens hoogste bergmas- sief, op ongeveer 100 km ten westen van het bekende mijnbouwcentrum Kiruna. Het is zomers bereikbaar per terreinwagen of helicopter, 's winters per snowmobiel. Het biedt een akko- modatie aan circa 35 personen en is uitgerust met een instrumentarium voor diverse soorten van wetenschap- pelijk onderzoek. Recentelijk is met steun van het Carl Mannerfeltfonds, vernoemd naar de onvermoeibare promotor van glacio- morfologisch onderzoek (tevens oprichter van de ica), op basis van luchtfoto's, terreinverkenning en on- derzoeksresultaten van het Tarfala Research Station een topografisch kaartblad 1:20.000 van het Kebnekai- segebied vervaardigd, waarbij de na- druk is gelegd op de gletsjerwereld. De kaart, uitgegeven door de Lant- mäteriverket (de Zweedse topografi- sche dienst), toont een onbewoond berggebied van ruim 100 km2, in het centrum waarvan zieh de firnbekkens rond de Kebnekaise bevinden, het voedingsgebied van een vijftal dal- waarts afdalende gletsjertongen. De grootste, de Storgletsjer, wordt reeds sedert 1946 zeer intensief onderzocht. In totaal komen op het kaartblad cir ca 20 grotere en kleinere gletsjers voor die alle sedert het begin van deze eeuw in omvang afnemen. De vormgeving van het kaartblad was bij Olof Hedbom, in de interna tionale vakwereld bekend als oud- sekretaris van de ica, in goede han- den. Het relief is weergegeven door fijn getekende sepia hoogtelijnen met een interval van 10 meter versterkt door bergschaduw met een lichtinval vanuit het noordwesten. Op de glets jers en sneeuwvelden zijn blauwe kontouren ingetekend met intervallen van 5 meter, waarbij elke tweede blauwe hoogtelijn aansluit op de se pia van het omringende berggebied. Op en om de gletsjers zijn tal van glaciale verschijnselen weergegeven zoals gletsjerspleten, kolkgaten, zij-, oppervlakte- en eindmorenen (deze hadden duidelijker gekund) en smelt- waterstromen. Tenslotte is op tal van plaatsen de dikte van het gletsjerijs, zoals uit boringen is gebleken, ingete kend. Een gedetailleerde hydrografie en een net van ongebaande wegen voltooien deze kaart die in haar es- thetische aspekten doet herinneren aan de fraaie vergelijkbare bladen van berggebieden van de Franse en Zwitserse topografische diensten. F.J. Ormeling sr De Reisatlas van Indonesie. Haarlem: Gottmer/Becht, 1988. Met 25 stadsplattegronden en kaarten in kleur. 54 pp, formaat 30 x 15 cm, re- gister met 4300 namen. Serie Gott- mer Reisgidsen. ISBN 90-257-2127-3. Prijs f34,50. Engelse uitgave onder de titel Tourist Atlas of Indonesia, uitgegeven door Intermap. ISBN 90-69001-008-3. Voor deze reisatlas is een bijzonder funktionele oplossing gekozen om handzaamheid te koppelen aan de mogelijkheid een overzicht te bieden; de atlas bestaat feitelijk - afgezien van de registerpagina's - uit 8 twee- zijdig in kleuren bedrukte kaart bla den met een formaat van 30 X 45 cm. Deze bladen zijn in drieen gevouwen; elk segment is apart genummerd en goed toegankelijk. Deze oplossing biedt de mogelijkheid om een grote mate van detail te bieden: afgezien van de 12 stadsplattegronden (op schaal 1:20.000 of groter) zijn er kaarten van Bali op de schaal 1:375.000, Tobameer 1:500.000, Java en Lombok 1:800.000, de verdere kleine Soenda-eilanden, Seram en Ambon 1:2 miljoen, Sumatra 1:2,5 miljoen, Celebes en Borneo 1:6 mil joen. Voor deze gebieden is door Aart Karssen een duidelijk en op het toeristisch gebruik toegesneden kaart beeld ontwikkeld: op een knap ge- schaduweerde basiskaart zijn plaat sen en wegen duidelijk zichtbaar. Er is een goede karakterisering van het landschap, door het grondgebruik aan te geven (stedelijke bebouwing, kampongs, bos, sawahs, mangrove- kusten en overig agrarisch gebruik). Door het weergeven van de kam pongs krijgt men ook een indikatie van de rurale bevolkingsdichtheden. Door de schaduwering komen de ter- reinvormen (bergketens, vulkanen, plateau's) goed uit; zelfs de karstach- tige Gunung Sewu bij Yogyakarta is duidelijk gekarakteriseerd. De toerist weet dus wat voor landschap hem te wachten Staat. Hieroverheen zijn in opvallende gele Symbolen de toeristische attraktie- punten aangegeven - tempels, histori sche plaatsen, nationale parken of natuurbeschermingsgebieden, zwem- gelegenheden aan de kust (op Java minder rijk vertegenwoordigd dan men zou denken) en overige beziens- waardigheden. De toeristische informatie is aktueel, de geografische ook, een enkele mis ser daargelaten (de spoorweg tussen Yogyakarta en Semarang is door een vulkaanuitbarsting al zeker 15 jaar buiten gebruik). De stadsplattegron- 72 KT 1989.XV.1

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 74