den (de centra zijn weergegeven) ge- ven door de toegepaste schaduwrand- jes, die hoge huizenblokken doen verwachten, niet altijd een indruk die met de werkelijkheid overeenkomt, maar ze zien er professioneel uit (al- leen die van Bogor klopt niet). De spelling van plaatsnamen is konform de nieuwe officiele schrijfwijze van de Bahasa Indonesia (alleen op de overzichtskaart is dat vergeten). Naast alle kaarten is er een prettig leesbare, informatieve tekst van Allan Brown, afgedrukt tegen een achter- grond van alweer professioneel ogen- de blauw afgedrukte verlooprasters. De enige fout is dat hij de voc in 1605 in plaats van 1602 gesticht laat worden; de tekstzetter heeft niet al tijd de hoofdletters kunnen vinden, maar verder ziet het er prima uit. Het is een gids van internationale allure. F.J. Ormeling Beschrijving van de Provincie Zuid- Holland behorende bij de 5e editie van de Waterstaatskaart. Delft: Rijkswaterstaat, Meetkundige Dienst, 1988. 75 pp., 31 foto 's en 7 kaarten; bijlage met 5 kaartbladen in kleur. Prijs f 25,-(te betrekken via de Staatsdrukkerij en Uitgeverij in Den Haag). Deze beschrijving brengt achter- grondinformatie voor de gebruikers van de bladen van de Waterstaats- kaarten 1:50.000 die op de provincie Zuid-Holland betrekking hebben. Achtereenvolgens worden de water- keringen, de afwatering, de water- voorziening, de hydrologische waar- nemingspunten en de waterschappen in de provincie behandeld, evenals de wettelijke regelingen die er gelden. Per hoofdstuk wordt zowel een inven- taris geboden als een uitleg van de relevante begrippen en vaktermen en wordt tevens een beschrijving gegeven van de situatie in de provincie met betrekking tot het betreffende on- derwerp. In eerste instantie gaat het hier om een technische beschrijving bedoeld voor de gebruikers van de water staatskaart om er de aanvullende informatie aan te ontlenen die niet in deze kaart zelf kan worden geplaatst. Het is dus een soort databank; men kan zieh voorstellen dat de in deze beschrijving hörende informatie in de toekomst aangeboden wordt aan abonnees op de waterstaatskaart in de vorm van floppies of magneetban- den. Maar zij zullen de informatie niet op de plezierige manier krijgen waarin zij thans is gepresenteerd: makkelijk leesbaar en goed gei'l- lustreerd. In 1986 is het eerste deel van deze nieuwe serie van provinciebeschrijvin- gen uitgekomen, en wel voor de pro vincie Zeeland. De uitleg daarin van een aantal vaktermen, en de verwij- zingen naar de ter explikatie op de kleurenbijlagen bijgevoegde schema's waren nog gebrekkig, maar dat is in dit tweede deel geheel verholpen, door een deels herschreven stan- daardtekst, en duidelijke verwijzingen naar de figuren op de bijlagen. Wat er nu nog kan worden verbeterd is de relatie tussen de tekst en de zwart-wit kaartjes. In principe moeten de geo- grafische Objekten die in de tekst worden behandeld ook op deze als verklaring opgenomen kaarten terug te vinden zijn, maar die mogelijkheid wordt onvoldoende geboden. Dat geldt zowel voor de beschrijving van de geologie, als voor de indeling van het buitenwater, de ruilverkavelingen en waterkeringen. Nieuw, vergeleken met de beschrijving van Zeeland, is het overzicht met algemene gegevens voor de watervoorzieningseenheden; het toenemend belang van dit aspekt van de waterhuishouding is daaraan af te lezen. Er zijn voor gei'nteresseerde leken, maar misschien ook voor professio- nele gebruikers, nog twee wensen over: de eerste betreft het in een vol- gende editie achterin opnemen van een index van vaktermen. Er zijn er zo'n vijftigtal die daarvoor in aan- merking komen, en dit zou de ge- bruiksmogelijkheden nog vergroten. De tweede wens betreft de verwijzing naar een kleiner schaalniveau. De bij deze uitgave hörende kleurenbijlagen geven een goed overzicht van de inde ling van Zuid-Holland met betrek king tot waterschappen, watervoor- ziening en afwatering. Voor wie deze gegevens in nationaal verband wil zien zou een verwijzing naar de over- zichtskaartenbundel Waterstaatskar- tografie nuttig zijn. F.J. Ormeling KT 1989.XV.1 73

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 75