berichten CI. Wieland overleden Op 3 januari 1989 is op 76-jarige leeftijd de heer CI. Wieland overle den; hij was tot 1 april 1976 hoofd van de tekenkamer van het Geogra- fisch Instituut van de Rijksuniversi- teit Utrecht. Wieland kreeg zijn opleiding aan de Haagse kunstakademie, en wel als meubeltekenaar. Later vond hij een baan bij het Centraal Planbureau en bij het Centraal Bureau voor de Sta- tistiek. Eind jaren vijftig werd hij aangesteld bij het Geografisch Insti tuut in Utrecht als opvolger van de tekenaar P. Houttuin. In die funktie heeft hij j arenlang het tekenwerk voor het onderwijs en voor de publi- katies van het instituut verzorgd. Dit tekenwerk kreeg door hem een heel eigen gezicht en onderscheidde zieh van het tekenwerk van andere instel- lingen. De tekenafdeling groeide in die periode van 1 naar 4 medewerkers en het was Wieland die de nieuwe te- kenaars stimuleerde de bijeenkomsten van de toen nog jonge Kartografische Vereniging bij te wonen. Op de afde- ling deden nieuwe technieken hun in- trede, die het handwerk gingen ver dringen. De ervaring die Wieland bij zijn vori ge werkgevers had opgedaan met sta tistisch tekenwerk kwam hem vooral goed van pas bij het geven van teken- praktika aan geografie-studenten. Het was de wens van Wieland dat het diktaat dat hij bij de tekenprakti- ka gebruikte ooit nog eens in boek- vorm uitgegeven zou worden. Bij zijn pensionering in 1976 werd hem door de redaktie van 'De Wereld-in- Stukken' gevraagd of hij de sa- menstelling op zieh wilde nemen van een nieuw uit te geven boek in deze serie, dat gebaseerd zou zijn op het praktikumdiktaat. Samen met een speciale redaktie is er drie jaar gesleuteld aan de uitgave van Dia gram en Kaart, tot nu toe de enige nederlandstalige handleiding voor het opzetten van diagrammen en karto- grammen. Nog steeds wordt dit boek bij diverse praktika binnen en buiten het Geografisch Instituut gebruikt. In de tijd dat Diagram en Kaart werd geprodueeerd was er een intensief kontakt tussen de tekenafdeling en Wieland. Daarna werd dat langza- merhand minder, temeer daar het ge- heugen Wieland parten ging speien. De laatste jaren werd hij verpleegd, geestelijk onbereikbaar voor de bui- tenwereld. De mensen die Wieland hebben ge- kend denken met dankbaarheid terug aan de bescheiden, wat aarzelende man, die nooit zelf op de voorgrond geplaatst wilde worden. Door deze instelling, en door zijn begaafdheid en rijke ervaring heeft hij zijn in- vloed zichtbaar op het Geografisch Instituut en vooral op de tekenafde ling achtergelaten. G.W.J. van Omme Verslag najaarsstudiedag 1988 Werkgroep Kaartbeheer De najaarsstudiedag van de Werk groep Kaartbeheer werd op 9 december 1988 gehouden in het ge- bouw van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam. Het thema van de studiedag, die door on- geveer 50 personen werd bijgewoond, was Verkenning van reproduktie ten dienste van het kaartbeheer. De voorzitter opende de dag met en- kele inleidende woorden. Hij veront- schuldigde zieh voor het feit dat de in de namiddag geplande demonstra- tie van een Canon AI kleurkopieer- machine geen doorgang kon vinden. Als alternatief hiervoor werd een kör te rondgang door het museum voor- gesteld, waarbij men een voorproefje van de Jemen-tentoonstelling kon krijgen. De eerste spreker, drs M.J.H. Hoenjet (itc), gaf een algemene uiteenzetting over kleurkopieermachines. Hij be- schreef het zogenaamde natte of fo tografische procede en het droogpro- cede, op basis van kleurstoffen. Met name het droogprocede heeft voor een technische doorbraak gezorgd, waarbij de kwaliteit van de kopie sterk aan de apparatuur is gekoppeld en niet meer aan degene die het ap- paraat bedient. Hij vervolgde zijn le- zing met de mogelijkheden en beper- kingen van dergelijke apparaten voor kaartbeheerders, hetgeen een geani- meerde diskussie op gang bracht. Op de vraag of originelen worden aange- tast door de sterke belichting kon nog geen antwoord worden gegeven; ook de houdbaarheid van kopieen kan nog niet worden gegarandeerd. Vervolgens gaf R.T.M. Guleij (Alge- meen Rijksarchief) een uiteenzetting over het microfilmprojekt van de Af- deling Kaarten en Tekeningen. Via een algemene schets van de struktuur van het Algemeen Rijksarchief en de gang van zaken bij de Afdeling Kaar ten en Tekeningen werd de opbouw van een veiligheidsarchief door zoge naamde schaduwverfilming op A6-negatief behandeld. Men is mo- menteel bezig de negatieven door een extern microverfilmingsbedrijf om te KT 1989.XV.1 5

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 7