laten zetten naar een andere drager, namelijk een 35 mm film gemonteerd in vensterponskaarten, die in de stu- diezaal beschikbaar gesteld worden aan bezoekers. Deze ontwikkeling, in samenhang met de uitgave van facsi- mile's, leidt naast conservering van originelen tot tijdsbesparing en tot een grotere openbaarheid van kaartarchieven. Enerzijds vindt dit plaats door een betere en snellere toe- gankelijkheid in de studiezaal en an- derzijds, meer in de toekomst, door een mogelijke kopiering van beeld- bronnen ten behoeve van universi- teitsbibliotheken en onderzoekcentra. De laatste spreker voor de lunch was jhr dr H.W.M. van der Wijck. Hij gaf een uiteenzetting over historische buitenplaatsen in Nederland. Hij gaf aan wat onder een buitenplaats ver- staan wordt, ging in op de aanleg van bepaalde parken, en schetste een aantal belangrijke buitenplaatsland- schappen in Nederland. Belangrijk was zijn betoog over het gebruik van kaarten bij kunsthistorisch onderzoek naar buitenplaatsen. Regionale kaar ten met daarop buitenplaatsen zijn niet zeldzaam, individuele kaarten van buitenplaatsen daarentegen wel, aldus Van der Wijck. Dat voor zijn onderzoek kaarten aan specifieke ei sen moeten voldoen (gedetailleerd- heid en betrouwbaarheid) schetste hij aan de hand van voorbeelden van mi- litaire kaarten zoals de Atlas van Overijssel van J.H. Hottinger uit 1783, de kaart van de Vechtstreek van P. de la Rive uit 1710 en de kaart van de Veluwe - kartografisch gezien vol- gens Van der Wijck het belangrijkste gebied van Nederland - van Sgrooten uit ca 1570. Dit boeiende verhaal werd afgesloten met het vertonen van een aantal dia's. Na de lunch sprak de heer Hageman, sales-manager van de firma Canon. Hageman begon zijn betoog met een aantal algemene principes van kleur- opbouw in beeldbuis en druktech- niek. Vervolgens stapte hij over op de ontwikkeling van analoge naar digi tale kleurkopieerapparaten, met de vele mogelijkheden van de laatste. Vervolgens kwam hij met een nieuwe techniek, de ink-jet ofwel bubble-jet techniek, waarbij de inkt op papier wordt geblazen. Van dit bubble-jet principe werd een promotiefilm ver- toond. Hij voorspelde dat met deze techniek de drukkerswereld voorbij gestreefd zal worden en om een en ander zelf te kunnen aanschouwen hingen achter in de zaal een aantal voorbeelden van kaarten die geko- pieerd waren volgens dit nieuwe principe. De dag werd besloten met de al eer- der genoemde rondgang door het museum. Ron Guleij Kommerciele kartografie in Iran Onder de geschriften aangeboden tij- dens de 13e iCA-konferentie te More- lia (1987) bevond zieh een brochure van het Sahab Geographie and Draf- ting Institute, kortweg Sahab GDI ge- noemd, te Teheran, de - zo mag wor den gesteld - meest suksesvolle kommerciele kaartproducent in het Midden-Oosten. De brochure (21 x28,5 cm), aantrekkelijk uitge- voerd met kaartreprodukties in kleur, werd uitgegeven ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van Sahab GDI. De viering hiervan viel samen met de lOOe herdenking van de ge- boortedag van Abolqassem Sahab, veelzijdig Iraans geleerde, wiens tal- rijke publikaties op religieus, histo risch en geografisch terrein, waaron- der vertalingen uit het Engels en Frans van reisbeschrijvingen, in feite de stoot gaven tot de oprichting van het instituut. Met name bij de uitga ve van reisbeschrijvingen werd de be- hoefte gevoeld aan tekstverduidelij- king door middel van kaarten. Deze vraag werd opgepakt door Abolqas sem's zoon, ir Abbas Sahab, de hui- dige leider van het bedrijf, die in 1937 met een plattegrond van Tehe ran met Perzische en Engelse be- schrifting de eerste schreden op het terrein der kaartproduktie zette. Spoedig volgden plattegronden van andere Steden in Iran, provinciekaar- ten en kaarten van buurlanden, voor- namelijk ten behoeve van het toe- risme en aanvankelijk nog vervaardigd onder het toeziend oog van Sahab sr die goede relaties on- derhield met akademische kringen. Een nieuwe markt werd gevonden in het onderwijs, een terrein waarop Sa hab GDI praktisch de alleenheer- schappij verwierf en dat in de loop der jaren rijkelijk werd voorzien van geografische en historische schoolat- lassen, de eerste op verschillend ni- veau, wandkaarten, globes, films, dia's en transparanten. Op weten- schappelijk gebied deed de firma van zieh spreken door facsimile-uitgaven van oude kaarten, door de Atlas of Ancient and Historical Maps of Iran (200 blz.) in Perzische, Duitse en En gelse versies en door haar aandeel in de wegens de vele politieke troebelen sterk vertraagde National Atlas of Iran, een werk dat reeds meer dan dertig jaar op het programma Staat. Evenals in de edukatieve sektor waar- in Sahab GDI een schoolatlas van Afghanistan bracht, gaat de firma ook in wetenschappelijke uitgaven grensoverschrijdend te werk, getuige de Atlas of Geographical Maps and Historical Documents on the Persian Gulf Als deel II van deze publikatie verscheen de Atlas of Iraq in Ancient Maps met een rechtvaardiging van de authenticiteit van de naam van de Perzische Golf volgens getuigenissen van islamitische (ook uit Irak) en niet-islamitische geografen uit het he- den en verleden. Als Vierde en laatste kategorie van kartografische publikaties van Sahab GDI noemen wij de kaartwerken (in Perzische, Arabische, Engelse en Urdu versies) met een religieuze in- slag, zoals wereldkaarten en globes (nog alleen in Perzische versie) met de verspreiding van de circa 1 miljard Islamieten en de plattegronden van Mekka, Medina en El-Qods (Jeruza- lem). Juist deze laatste aktiviteiten maken het waarschijnlijk dat de fir ma het huidige fundamentalistische regime in Iran heeft overleefd. Sa- menvattend kan worden gesteld dat Sahab GDI na 50 jaar kan bogen op een indrukwekkend fonds van circa 1600 geografische en kartografische titels. Na beeindiging van de Golf- oorlog ligt verdere uitbreiding van het bedrijf in het verschiet. F.J. Ormeling sr Naamsveranderingen in de Sovjetunie Volgens vele inwoners van de Sovjet unie heeft de politiek van de overheid om historische geografische namen te vervangen door namen van helden uit de Sovjetgeschiedenis, het kaart- beeld van het land in de laatste 60 tot 65 jaren onnodig veranderd. De Frankfurter Zeitung wijdde onlangs enige beschouwingen aan dit stijgend onlustgevoel. Hieraan wordt het vol- 6 KT 1989.XV.1

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 8