gende ontleend. In een ingezonden brief aan het tijd- schrift Nedel ja werd recentelijk ge- klaagd over de stereotiepe straatna- men in Leningrad. Niet minder dan 26 Straten en pleinen dragen de naam Sovjet, 19 zijn vernoemd naar het Rode Leger en 11 naar de Komsomol, de kommunistische jeugdbeweging. Overzichtskaarten van de Sovjetunie tonen een vergelijkbaar beeld. Drie Steden heten naar Koejbisjev, de me- destrijder van Lenin en Stalin; twee zijn genoemd naar Kalinin, in de ja- ren dertig en tijdens de Tweede Wereldoorlog voorzitter van het Uit- voerend Comite; drie naar Zjdanov, trouwe medewerker van Stalin en twee naar de in 1934 vermoorde par- tijsekretaris Kirov, voorganger van Zjdanov. Inmiddels is van overheidswege be gonnen met wijziging van een aantal namen die aan Brezjnev herinneren, tegenwoordig beschouwd als symbool van ekonomische en ideologische stilstand en achteruitgang. Dit begin is aanleiding geweest voor inwoners van Steden als Tsjernenko en Zjda nov, eveneens namen kenmerkend voor stagnatie en onderdrukking, ook op naamsverandering aan te dringen. Weer anderen, waaronder li- teratoren, gaan nog verder in hun Verlangens en vragen algeheel herstel van de oude historische namen. Gor- ki zal weer dienen te wijken voor Nizjnii Novgorod, Koejbisjev aan de Volga voor Samara, Ordzonikidze voor Vladikavras, Vorosjilovgrad voor Loesgansk enzovoort. In dit ver band haalde onlangs een journalist Lenin aan, die steeds opwekte tot res- pekt voor de historische overlevering. Wanneer deze gedachte konsequent wordt doorgetrokken dan lijkt het zelfs mogelijk dat de stad aan de Neva weer eens Petersburg zal heten. En of men ooit de wegens moord op de tsarenfamilie in 1918 eeuwig besmette naam Jekaterinenburg (se- dert 1924 omgedoopt in Sverdlovsk) zal herstellen is maar de vraag. Interessant is het financiele aspekt dat aan naamsveranderingen is ver- bonden. Men heeft berekend dat de vernoeming van de stad Naberezjnii Tsjelni (gelegen aan het Volgastuw- meer van Koejbisjev) naar Brezjnev en weer terug naar de oorspronkelijke naam, 200.000 roebel heeft gekost wegens verandering van naamborden, adresboeken, encyclopedieen enzo voort. Dientengevolge heeft het stads- bestuur van Tsjernenko reeds laten weten dat wegens geldgebrek voorlo- pig niet aan naamsverandering, te denken valt. EJ. Ormeling sr Agenda 30 mei-2 juni 1989 - International Symposium on Hydrogeological Maps as tools for economic and soci al development. Plaats: Hannover, West-Duitsland. 25 juni-1 juli 1989 - 13e Internatio nale Konferentie voor de Geschiede- nis van de Kartografie. Plaats: Am sterdam, Leiden en 's-Gravenhage. 17-24 augustus 1989 - 14e ica- konferentie. Plaats: Budapest, Hon- garije. September 1989 - Zomerkursus Werkgroep Kaartbeheer. Thema: Ti- telbeschrijven Kartografische Materi- alen met accent op meerniveau- technieken, collatie en mathematisch veld. Oktober 1989 - Kartografendag. The ma: Auteursrecht/Beeldrecht. Nadere informatie over de genoemde aktiviteiten is, voor zover niet anders vermeld, verkrijgbaar bij de sekreta- ris van de nvk, respektievelijk van de werkgroepen (voor adressen zie pagina 2). DELTA-PHOT FOTOKAARTEN In kleur Op schaal Aktueel Betaalbaar 'Een onmisbare informatiebron voor iedereen die zieh bezig houdt met het beheer van stad en landschap' DELTA-PHOT LUCHTFOTOGRAFIE KT 1989.XV.1 7 Postbus 8026, 4330 ea Middelburg, tel. 01180-37100

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 9