gebundelde verslagen van de werk- groepen overhandigd. Deze verslagen zijn opgenomen in dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift. Tijdens de vergadering werd door vertegen- woordigers van de werkgroepen een körte toelichting gegeven bij de inge- diende verslagen. Prof. Ormeling sr vroeg naar een ver- klaring voor de 'sluimerende toe- stand' waarin de in zijn ogen zeer belangrijke werkgroep Onderwijs en Onderzoek jarenlang had verkeerd. De voorzitter antwoordde dat hier sprake geweest was van een 'tijdelijke inzinking' na het voltooien van een aantal zeer geslaagde akties en dat het bestuur inmiddels weer vol ver- trouwen was in de onstuitbare daden- drang van deze herrezen werkgroep. De heer Verroen merkte op dat het zijns inziens onterecht was dat de heer N. Bakker vermeld stond als be- langenbehartiger van de opleiding pbna. Ook de levensvatbaarheid op längere termijn van de pbna- opleiding baarde hem en de Begelei- dingskommissie zorgen. pbna lijkt, gezien het teruglopend aantal kur- sisten, niet meer bereid te investeren in de absoluut noodzakelijke herzie- ning van het 'praktische' kursusdeel. De vergadering verzocht de Begelei- dingskommissie om, in samenwerking met de werkgroep Onderwijs en On derzoek, na te gaan waar de knel- punten en eventuele mogelijkheden precies liggen en, zo mogelijk op kör te termijn, verslag te doen van haar bevindingen aan het bestuur. Het verslag van de werkgroep Termi nologie was voor diverse leden het aanknopingspunt om aan te dringen op een zo spoedig mogelijke publika- tie van het Kartografisch Vakwoor- denboek. Wanneer daartoe een groter beroep op de middelen van het Schokkenkampfonds gedaan zou moeten worden, dan bestond daarte- gen geen bezwaar. Als uiterste limiet voor de publikatie werd 31 december 1989 vastgesteld. De aanwezige werk- groepleden zeiden toe alles te zullen doen wat mogelijk is om de publika tie nog dit jaar te realiseren. Het in het verslag van de werkgroep Geschiedenis van de Kartografie aan- gekondigde initiatief om te komen tot een bibliografie van de geschiede nis van de kartografie van het neder- landstalig grondgebied, was voor prof. Ormeling sr aanleiding een dringend beroep te doen op de sa- menstellers om hierin vooral ook de belangrijke geschiedenis van de karte ring van Nederlands-Indie op te nemen. De heer Aalders merkte ten aanzien van de verschillende verslagen van de werkgroepen op dat 'automatisering' in alle deelgebieden kennelijk een steeds belangrijker rol gaat speien. Er moet, wil men optimaal gebruik ma- ken van de binnen de vereniging aan wezige kennis op dit terrein, nadruk- kelijk gestreefd worden naar een gekoördineerde, gezamenlijke aan- pak. Voorzitter Bos zette uiteen dat dit punt zeker aandacht had binnen het bestuur en dat een eerste plat- form waarop deze samenwerking in middels enige gestalte had gekregen, werd gevormd door het jaarlijkse werkgroepenoverleg' Het volgende punt op de agenda was het bestuursvoorstel met betrekking tot het Erelidmaatschap van de vere niging en de instelling van Vereni- gingsprijzen. Voorzitter Bos gaf een körte toelichting op de overwegingen welke geleid hadden tot het nu voor- liggende voorstel. De heer Ras vroeg zieh af of aan- vaarding van het voorstel niet zou moeten leiden tot herziening van de Statuten en/of het Huishoudelijk Reglement. Volgens zowel het bestuur als de oorspronkelijke advieskommis- sie was hiervoor geen aanleiding. Wanneer er echter alsnog steekhou- dende argumenten voor een noodza kelijke wijziging zouden worden inge bracht, dan zou dit na aanvaarding van het voorstel kunnen geschieden. De heer Aalders Steide bij motie voor om de kriteria voor toekenning van een erelidmaatschap zodanig aan te passen dat niet alleen aan 'interna- tionaal' erkende coryfeeen, maar ook aan 'nationaal' bekende grootheden een erelidmaatschap moest kunnen worden toegekend. Bij stemming bleek echter een ruime meerderheid het bestuursvoorstel te steunen, waar- mee de motie Aalders verworpen werd. Ook de eindstemming over het totale voorstel leverde een ruime meerderheid op voor het bestuurs voorstel. In de permanente kommissie welke de Ledenvergadering in het vervolg moet adviseren over de eventuele toe kenning van een erelidmaatschap, werden benoemd mevrouw Hoogen- doorn en de heren Damoiseaux, Geu- deke, Ormeling sr en Verroen. Na de aanvaarding van het bestuurs voorstel werd overgegaan op het vol gende agendapunt: Bestuursmutaties. Aftredend waren de heren Dijkstra en Van Kampen. Beide heren hadden zieh herkiesbaar gesteld. In de vorig jaar niet ingevulde vakature 'Mills' was door het bestuur de heer Laiesse voorgedragen. Aangezien tegen geen der heren binnen de daarvoor gestel- de termijn tegenkandidaten waren in gebracht, werden zij door de vergade ring bij akklamatie benoemd verklaard. In het agendapunt 'Mededelingen van de voorzitter' werd een kort overzicht gegeven van de hoogtepun- ten uit het afgelopen jaar zoals de zesde lustrumviering en de twee 'kar- tografische' promoties van de heren Sijmons en Kraak. Ook werd kort Stil gestaan bij de nog körnende aktivitei- ten voor 1989. Twee mededelingen die betrekking hadden op de längere termijn mögen hier zeker niet onvermeld blijven. In de eerste plaats is daar de mogelij ke realisatie van een 'Kartografisch Museum' in het voormalige Johan Enschede-komplex in Haarlem, waar- over besprekingen gaande zijn met de kommissaris van de koningin in Noord-Holland en het gemeente- bestuur van Haarlem. In de tweede plaats lijken er zieh mo gelijkheden af te tekenen om in 1996 een iCA-kongres naar Nederland te halen. Binnen het bestuur zal binnen kort de besluitvorming over de even tuele kandidaatstelling moeten worden afgerond. Tijdens de 'Rondvraag', het traditionele sluitstuk van elke Ledenvergadering, vroeg prof. Ormeling sr het bestuur ook aandacht te schenken aan de mogelijke kansen en bedreigingen van 'Europa 1992'. De heer Torney Steide voor de oor- konde voor de verenigingsprijzen te laten ontwerpen via een prijsvraag onder de leden. De heer Raasveld tenslotte betreurde het dat de leden van een zo levendige en sterk groeiende vereniging, gezien het zeer geringe aantal deelnemers aan de Ledenvergadering, zieh kenne lijk weinig betrokken voelen bij het wel en wee der vereniging. Aangezien verder geen der leden behoefte had nog iets naar voren te brengen kon voor zitter Bos de vergadering om 13.15 uur gesloten verklaren. J. Russchen 8 KT 1989.XV.2

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 10