mers uit. Onregelmatigheid zullen de redaktie en de auteurs zieh in 1989 niet meer kunnen permitteren, daar de nieuwe drukker een strakker pro- duktieschema aanhoudt. Met de nieuwe opmaakmogelijkhe- den, waarop in 1987 werd overge- gaan, werd in 1988 nog verder geex- perimenteerd. Koppen van rubrieken en de dikte van ondersteunende bal- ken willen daarom nog wel eens van nummer tot nummer veranderen. Ook in de rubriek Uit de Tijdschrif- ten is getracht een nog beter over- zicht te bieden door veranderingen in de typografie. Met ingang van de nieuwe j aargang is een en ander uit- gekristalliseerd. De redaktie prijst zieh gelukkig Arie Kers bereid gevonden te hebben in het afgelopen jaar de redaktie te ver- sterken. De redaktie is vijfmaal apart bijeen geweest en eenmaal samen met de re- daktieraad, in aansluiting op het lustrum. De bijeenkomst met de re- daktieraad werd ook in 1988 weer als zeer nuttig ervaren. De betrokkenheid van de leden van deze raad is niet al- leen in het tijdschrift steeds zicht- baar: de redaktieraad heeft zieh ook bezig gehouden met de extra versprei- ding van het lustrumnummer (met name Ormeling sr en Arie Kers). Dat lustrumnummer werd, gezien zijn in- houd, voor een groter publiek ge- schikt geacht, en is daarom in een grotere oplage gedrukt. Er werd een nieuwe rubriek inge- voerd, namelijk Kartografische Pro- gramma's. Bedoeling hiervan is dat (nieuwe) kartografische softwarepak- ketten die op de markt komen hier worden besproken voor wat betreft hun gebruiksmogelijkheden, ge- bruiksvriendelijkheid en de aanvaard- baarheid van hun Produkten. Ook voor 1988 wil de redaktie alle instanties die ertoe hebben bijgedra- gen dat het KT elke keer zoveel inte ressante kaartbijlagen heeft danken, evenals ook Menno-Jan Kraak voor het vele werk besteed aan de rubriek Uit de Tijdschriften, Wim van den Dries voor het samenstellen van het register en de korrespondenten voor het onder de aandacht brengen van het tijdschrift en het vullen van de rubriek Netwerk. Het institutionele lid dat het omslag ter beschikking heeft gesteld (ECI/Sijthoff Handels- drukkerijen) past ook een woord van erkentelijkheid. de redaktie De Werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie in 1988 In het vorige gepubliceerde jaar- verslag van de werkgroep (KT 1988.XIV.2) stond te lezen dat het jaar 1989, voor zowel de werkgroep- leden als voor vele andere geinteres- seerden in ons vakgebied, geheel in het kader Staat van de XHIe Interna tionale Konferentie voor de Geschie denis van de Kartografie. Dit groots opgezette kongres zal in de laatste week van juni van het lopende jaar in Nederland gehouden worden. Deze gebeurtenis heeft plaats in de Aula van de Universiteit van Amsterdam (4 dagen) en in het Algemeen Rijks- archief/Koninklijke Bibliotheek- komplex in Den Haag (1 dag). Behalve de aktiviteiten die het kon gres met zieh meebrengt werd er op 4 juni van het vorig jaar een studiedag georganiseerd rond een tentoonstel- ling in het Museum 'Het RondeeT te Rhenen. Hoewel deze dag onder auspicien van de werkgroep werd ge houden, is het op zijn plaats om te zeggen dat het grootste gedeelte van alle werkzaamheden verricht werd door dr H.P. Deys. Ere wie ere toe- komt. Het thema van deze dag, waar een vijftal sprekers voordrachten hiel- den, was De Kartografie van de Gel- derse Vallei. Een uitgebreider verslag werd gepubliceerd in KT 1988.XIV.3. Een laatste door de werkgroep gei'ni- tieerde aktiviteit is dat er een begin gemaakt werd met de samenstelling van een bibliografie van de geschie denis van de kartografie van het ne- derlandstalige grondgebied. Door Peter van der Krogt, eveneens werk- groeplid, en ondergetekende werden in 1988 ongeveer 2000 titels ingevoerd in een speciaal voor dit doel ontwor- pen systematische indeling van het vakgebied van de geschiedenis van de kartografie. Een grove schatting is dat we met dit aantal ongeveer op de helft zijn. Zowel de werkgroep als de individuele samenstellers hopen dat het mogelijk zal blijken te zijn om de bibliografie in de loop van 1990 te publiceren. M. Hameleers De Werkgroep Kaartbeheer in 1988 In het verslagjaar 1988 mocht de Werkgroep Kaartbeheer als nieuw bestuurslid de heer R.P Oddens ver- welkomen. De heer Oddens is werk- zaam als kaartbeheerder van de kaartenverzameling van de Rijksuni- versiteit Utrecht. De werkgroep be- treurt het ten zeerste dat de gezond- heidstoestand van Rene Bertrand zodanig is achteruitgegaan, dat hij niet heeft kunnen deelnemen aan de werkzaamheden van de werkgroep; zijn kwaliteiten op het terrein van de kartografie en het kaartbeheer wor den node gemist. Het bestuur organiseerde twee studie- dagen over kaartbeheer en reproduk tiv De voorjaarsstudiedag onder het motto Met het kaartbeheer op weg vond plaats in juni in de Vrije Uni versiteit (VU) van Amsterdam. Op deze dag maakten P. Kuijper van de Stichting go en J. Steenbakkers van de Koninklijke Bibliotheek samen de balans op van noeste inspanningen op het terrein van respektievelijk on- derwijs en automatisering. Daarnaast onderwierpen mw M. Kok en E. Bos van het itc de plaats van de kaartbe heerder binnen het kader van de kar tografische informatievoorziening en de nvk aan een diepgaande analyse. Tenslotte signaleerde de scheidende kaartbeheerder van de VU nog het braakliggende terrein van koördinatie in de kollektievorming als onderwerp voor nadere Studie. Deze studiedag was tevens een hommage aan mw Clement-van Alkemade, die in april afscheid had genomen als kaartbe heerder van de kaartenverzameling van de VU. Zij oefende deze funktie gedurende lange tijd met veel verve uit en zij is zodoende een enthousiast pleitbezorgster geweest voor het kaartbeheer in Nederland met als ge- volg dat mede door haar toedoen deze nog jonge loot in de informatie voorziening aan aanzien gewonnen heeft. De najaarsstudiedag vond in decem- ber plaats in het Tropeninstituut in Amsterdam, met als thema Verken- ning van reproduktie ten dienste van het kaartbeheer. Sprekers van het itc en de firma Canon gaven een indrin gend beeld van de opmars van de faktor kleur in het fotokopieerproce- de, terwijl een medewerker van het Algemeen Rijksarchief rapporteerde over de positieve bevindingen in deze 10 KT 1989.X V.2

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 12