nen plaatsen. Op beide studiedagen zijn onderwer- pen aan de orde gekomen die, gezien de belangstelling, het rechtvaardigen daar in de nabije toekomst nog meer aandacht aan te besteden. De werkgroep heeft gekonstateerd dat er naast de reprografie een bredere belangstellende groep is ontstaan. Zij beraadt zieh dan ook of tot een aan- passing van haar taakstelling geko men moet worden. De werkgroep wil ieder die haar met raad en daad heeft bijgestaan bij deze nogmaals haar dank betuigen. A.H. van Kesteren De Werkgroep Automatisering in de Kartografie in 1988 In de loop van 1988 kwam de werk groep vier keer bijeen. Deze bijeen- komsten dienden voornamelijk de voorbereidingen voor de themadag, gehouden op 8 december. Deze dag had als onderwerp Grafische PC- programma 's in de kartografie. 's Ochtends werden een aantal tech nische en inhoudelijke aspekten van dergelijke pak ketten behandeld, ter- wijl 's middags de kartografische mogelijkheden van een viertal pak ketten werden besproken. Ook dit jaar konden de deelnemers (ruim 220) vooraf beschikken over de pro- ceedings van de dag. De Kontaktgroep Automatisering in de Kartografie kwam in 1988 vijf keer bij elkaar. Daarbij zijn de vol- gende instellingen bezocht: ASPA Utrecht (18 februari, demonstatie Kernsysteem Info cam), REGMA Zoeterwoude (14 april, demonstatie Optigraphics scanningssysteem), Ge- meente Rotterdam (14 juni, de- monstratie toepassing Sysscan/Vera systeem), TEKTRONIX Eloofddorp (14 September, demonstraties EZS en DOGS) en Verhaar Uniad Amers- foort (26 Oktober, demonstraties In- formap III van Synercomp en VTRAK van Laser Scan). M.J. Kraak De Begeleidingskommissie Technisch Kartograaf in 1988 Ook in 1988 vergaderde de Begelei dingskommissie van de schriftelijke kursus Technisch Kartograaf weer re- gelmatig en kwam vier keer bijeen. De samenstelling van de kommissie was in dit jaar: drs P.W. Geudeke, ing. J. de Elaan (pbna), ing. S.C. Hoos, ir A.J. Kers, prof. dr J.J.C. Pi ket (voorzitter) en A.H. Verroen (se- kretaris). De kommissie besteedde aandacht aan het overlijden van het oud-lid J. Ooms die op 1 januari 1988 te Nij- verdal overleed. De heer Ooms be- hoorde tot de eerste leden van de be geleidingskommissie. Hij had een groot aandeel in de totstandkoming van de kursus door zijn vriendelijke, doch regelmatige en dringende kor- respondentie met de samenstellers van de lessen. Hij was ook vanaf het begin lid van de PBNA-examenkom- missie. Er werd met Ooms steeds op plezierige wijze samengewerkt, waar- bij hij vooral aandacht had voor de omstandigheden van kursisten, kan- didaten en docenten. De werkzaamheden van de kommis sie betroffen in 1988 vooral de voor- bereiding en uitwerking van de exa- mens, waaraan de meeste tijd werd besteed. Daarnaast werd er zorgvuldig over wogen welke mogelijkheden er zijn voor de herziening en aanpassing van de praktijklessen. De kommissie kwam tot de konklusie dat de nadruk vooral zal moeten liggen op het aan- kweken van inzicht en nauwkeurig- heid en pas in de tweede plaats op te- kenvaardigheid. Er werd vervolgens een lessenplan opgesteld, dat ter dis- kussie werd voorgelegd aan de docen ten van de praktijklessen. pbna blijkt echter niet bereid om daarin op dit moment te investeren. De kommissie tracht verder de lessen van Kartografie en van Geografie aan te passen. In 1988 werd er zoals gebruikelijk weer de nodige aandacht besteed aan ontvangen opmerkingen van docen ten en kursisten, waarvoor samen met pbna naar bevredigende oplos- singen werd gezocht. De samenwerking met pbna verliep weer goed, maar het teruglopend aantal kursisten is een punt van zorg. Het aantal examenkandidaten is ook iets verminderd. In het voorjaar wa ren er vijf voor het eerste deelexamen en veertien voor het tweede. Bij het najaarsexamen namen zes kandidaten deel aan de theorievakken en zeven, respektievelijk negen aan de praktijk- opgaven. In 1988 voltooiden twaalf kandidaten hun examen door voor alle vier deelexamens te slagen. Zij konden daarop het diploma in ont- vangst nemen. De namen van de geslaagden zijn: P.B.M. Anbergen, M. Boersma, J. Bulder, W.A.P. van Deijzen, A. Haan, J. Hogeveen, H. de Jager, A. de Jong, C. Prins, C. van de Touw, H. van der Veen en C. van de Velde. Met deze twaalf geslaagde kandidaten komt het totaal aantal gediplomeerde technisch kar- tografen in Nederland op 162. A.H. Verroen Avondopleiding HBO-Kartografie van de baan Na ampele overweging en in overleg met de direktie van de Hogeschool Utrecht (hu, voorheen hts Utrecht) is de werkgroep Onderwijs en Onder- zoek tot de teleurstellende konklusie gekomen dat het om verschillende re- denen niet haalbaar is een avond- HBO-kursus Kartografie op te zetten. De obstakels liggen voornamelijk in het financiele vlak. De werkgroep is tot de konklusie gekomen dat er ten hoogste eenmalig een kursus te orga- niseren valt voor ongeveer 30 gega- digden. Een dertigtal kursisten is het minimale aantal dat nodig is om de organisatie te financieren. De voor- waarde is dan echter wel dat de opstartkosten over meerdere kursus- jaren gespreid kunnen worden. Dat laatste ligt echter niet in de lijn der verwachting: men vreest dat de be langstelling na de eerste keer direkt ver zal zakken beneden dat minimale aantal. De hu (c.q. het Ministerie van Onderwijs) wenst dat risiko niet te lopen. Zonder de financiele steun van de overheid zullen de kosten vergelijk- baar of hoger zijn dan de kosten die het itc moet rekenen voor haar 'Technologist'-kursus (ook hbo- niveau). Een tweede belangrijk bezwaar bleek het feit dat de afdeling Landmeet- kunde van de hu slechts bereid is een diploma te verstrekken als de gega- digden voldoen aan de minimum 12 KT 1989.XV.2

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 14