13 (basis-)opleidingseisen die zij voor deze richting stellen. De konsequentie hiervan is dat een belangrijk deel van de kursus over- dag gevolgd zou moeten worden aan de lokatie Utrecht. Datzelfde geldt ook voor de praktika. Hiermee is de parallel met de eerder genoemde opleiding aan het itc vrij- wel volledig, zij het dat het itc de kursus (als dagopleiding) in een jaar realiseert, waar dat aan de hu ten- minste twee jaar zou gaan kosten. De werkgroep adviseert serieuze gegadig- den dan ook informatie in te winnen over de 'Technologist'-kursus bij het itc, eventueel in samenspraak met hun werkgever. R.T. de Wijs Eurographics Konferentie Nice, 12-16 September 1988 Eurographics konferenties zijn jaar- lijks terugkerende bijeenkomsten ge- organiseerd door The European Or ganisation for Computer Graphics. Organisator van de konferentie in Nice was het Franse onderzoeksinsti- tuut voor informatika: het inria. Het Eurographics 88 programma bestond uit twee delen: twee dagen* met tutorials en een driedaagse kon ferentie. In beide onderdelen van het programma werd aandacht besteed aan zowel de praktische als de theo retische kant van Computer graphics. Van de elf tutorials heb ik er twee ge- selekteerd, die ingingen op de prakti sche toepassingen van Computer graphics: desktop Publishing en PC- graphics. De tutorial over desktop Publishing (DTP) werd gegeven door David Goodstein (usa). Hij introduceerde met betrekking tot DTP weer een nieuwe term: Corporate Electronic Publishing (CEPS). Met deze term plaatst hij de Publishing aktiviteiten in het perspektief van de organisatie en legt hij de nadruk op het in een netwerk vervaardigen van publikaties. Het gebruik van zulke 'nieuwe' ter- men en dus een verdere diversifikatie van het begrip DTP schept in de praktijk verwarring. Het lijkt daarom zinvol om slechts een term te gebrui- ken voor alle Publishing aktiviteiten met behulp van de Computer: electro nic Publishing. Goodstein gaf een uitgebreid over- zicht van DTP-software voor zowel micro Computers als mainframes. Drie hoofdtaken worden er door de DTP-software verricht: illustratie, pagina-opmaak en kompilatie van dokumenten. Bij de goedkopere pro- gramma's (bijvoorbeeld Pagemaker) ligt het accent op de pagina-opmaak; bij de duurdere programma's (zoals Interleaf) ligt het accent op de kom pilatie van komplexe dokumenten. Pieter Siedel (brd) gaf op de tweede dag een presentatie over PC-graphics. Van de meest gebruikte hardware en applikatiesoftware volgde een gede- tailleerd overzicht. Tevens ging hij in op enkele standaarden zoals GKS, GEM en Windows. Hij besloot met aandacht voor het fenomeen nurbs. Kort gezegd is dit een wiskundige be- schrijving van een kurve, zoals Bezier kurves, splines enzovoort. Nurbs zijn een kombinatie van rationale Bezier kurves en splines. Voordeel van de nurbs is dat de kurve zodanig is be- schreven dat ze gemakkelijk gewij- zigd kan worden. De konferentie begon met een sessie over grafische standaarden. Het di- lemma van standaarden kwam hier duidelijk aan de orde. De standaar den komen te laat, ze zijn vaak ach- terhaald en niet volledig. Het gevolg is dat de industrie haar eigen stan- daard zet en afwijkt van internatio nale standaarden zoals ISO-standaar- den. Tevens was er die dag een paneldis- kussie over de evaluatie van grafische werkstations. Aan die diskussie nam een aantal vertegenwoordigers uit de industrie (Appolo, Sun, Tectronics, Digital) deel. De diskussie was leven- dig door de grote respons uit de zaal. De panelleden waren echter uiterst voorzichtig in hun uitspraken. De tweede dag bevatte een interessan te presentatie over parallel proces- sing. Door de op deze wijze opge- voerde processing kapaciteit kunnen wetenschappelijke gegevens beter ge- visualiseerd worden. Real time mani- pulatie van 3 D-objekten wordt dan mogelijk. Die dag volgde een diskussie over de GKS (Graphical Kernel System)- standaard. De ISO-werkgroep belast met GKS was voltallig aanwezig. Het antwoord op de vraag waarom zulke werkgroepen zo langzaam standaar den ontwikkelen bleef men het pu- bliek schuldig. De konferentie werd besloten met en kele theoretische verhandelingen over vektor-raster konversie en over kort- versie van 2D naar 3D. Terugkijkend op dit kongres kan ik zeggen dat het verfrissend was om mensen uit andere disciplines te spre- ken en zo de betrekkelijkheid te erva- ren van het eigen vakgebied. De tech nische Problemen op andere vakgebieden lijken veel komplexer. P. Schokker Internationale Konferentie Geschiedenis van de Kartografie 26 juni-1 juli 1989 Deze internationale konferentie, geor- ganiseerd onder auspicien van de nvk, koncentreert zieh op vijf thema's: 1. Kartografie: tussen kunst en we- tenschap? 2. Vernieuwingen in de maritieme kartografie tussen 1650 en 1800. 3. Kennis en marktmechanismen als impulsen voor de kaartuitgeverij. 4. Ontwikkelingen in de thematische kartografie in de 19e eeuw. 5. Kartografie als onderdeel van ko- loniaal bestuur, vanaf 1750. Over elk van deze thema's wordt een aantal papers gepresenteerd door vele auteurs, waarover in zittingen gespro- ken zal worden. Deze zittingen vinden plaats in het gebouw van de Universiteit van Am sterdam, alleen de zitting van don- derdag 29 juni zal in de gebouwen van het Algemeen Rijksarchief en de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag gebeuren. Elke zittingsdag, behalve de woens- dag, sluit af met de feestelijke ope- ning van een kartografietentoonstel- ling. Annex aan de konferentie zijn namelijk vier exposities samen- gesteld: Amsterdams Historisch Museum: Gesneden en gedrukt in de Kal- verstraat, over de Amsterdamse kaart- en atlasproduktie. Rijksmuseum Nederlands Scheep- vaartmuseum in Amsterdam: In de Gekroonde Lootsman, over de twee eeuwen van het fameuse zee- kaartenhuis Van Keulen in de Nieuwe Brugsteeg. Museon, Den Haag: Nedertand in kaart gebracht van 1550 tot 1800. Rijksprentenkabinet in het KT 1989.XV.2

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 15