netwerk Promotie op globeproduktie Op 17 februari 1989 promoveerde drs Peter van der Krogt tot doctor aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. Van der Krogt was bekend door zijn pu- blikaties op het terrein van de ge- schiedenis van de globes en door zijn uitgave van advertenties van karto- grafische Produkten in Amsterdamse kranten. Hij is kursusleider van de Go-opleiding voor kaartbeheerders in Den Haag en redaktielid van Caert Thresoor. De promotie vond plaats ten aanhore van vele belangstellenden die de pro- movendus en de historische kartogra- fie een warm hart toedroegen, en die wilden zien hoe de promotor, prof. Schilder, zijn medewerker de langver- beide bul uit kon reiken. Dit histo risch moment werd op de foto gezet door Van der Krogt's broer, net als de vele, vele globes die Van der Krogt onderzocht. En veel moeten dat er geweest zijn: het onderzoek waarop Van der Krogt promoveerde betrof de Globeproduktie in de Nederlanden, vanaf de vroege 16e eeuw tot nu toe. Aan de plechtigheid gingen dan ook een leerzame drie kwartier vooraf, waarin verschillende hooggeleerde he- ren hun vragen over het onderzoek konden stellen. Onder hen was ook prof. Depuydt uit Leuven, die de een- heid van de Nederlanden in dat vroe ge begin, door Gemma Frisius ook in Leuven, weer even gestalte gaf. Over de Nederlandse globeproduktie heeft Van der Krogt een degelijk boekwerk geschreven, dat bij Hes Publishers in Utrecht op nette maar uiterst saaie wijze is uitgegeven. Binnenkort ver schont daar de Engelse editie, die wat betreft uitvoering meer recht doet wedervaren aan dit onderwerp, waarin de informatieve en de dekora- tieve funktie van de kartografie wel bij uitstek met elkaar verenigd zijn. M. Kok Promotie F.W.J. Schölten Vrijdag 7 april 1989 promoveerde Frans Schölten op zijn proefschrift Militaire topografische kaarten en stadsplattegronden van Nederland 1579-1795. Het werk, waarvan het manuscript bijna drie jaar voor de promotie werd afgesloten, is uitgege ven bij Canaletto in Alphen aan den Rijn. In het boek van Schölten vinden we een kritische analyse en beschrijving van de in de titel genoemde kaarten die aanwezig zijn in het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage. Dank- zij een systematisch ingedeelde lijst en een grafische ontsluiting van de voornaamste kaarten met behulp van een topografische ondergrond is het voor iedere gei'nteresseerde mogelijk snel de in het bovengenoemde kader te vatten ruimtelijke informatie te traceren en in aansluiting hierop bij- behorende bronkritische beschouwin- gen erbij te betrekken. De evaluatie van de verschillende kaarten, door ze te plaatsen in hun historische en ar- chivalische kontext, is baanbrekend te noemen. Het boek is als gids in zeke- re zin de pendant van de Studie waar Marijke Donkersloot-de Vrij op pro moveerde: Topografische kaarten van Nederland vöör 1750. Handgetekende en gedrukte kaarten, aanwezig in de Nederlandse rijksarchieven (Gronin gen, 1981). Veel aandacht besteedt Schölten aan de belangrijke militaire karteringen van de tweede helft van de 18e eeuw. Bij de promotie werd dan ook opge- merkt dat dit werk de inhoud van de schatkist beschrijft, waarvoor Koe- man indertijd de sleutel aanreikte. Koeman deed dit in eerste instantie in een artikel voor het Tijdschrift van het knag (1961), nader uitgewerkt in zijn beschrijvende Studie Handleiding voor de Studie van de topografische kaarten van Nederland 1750-1850 (Groningen, 1963; herdruk Culem- borg, 1979). Nieuwe wetgeving ver- hinderde dat prof. Koeman kon op- treden als promotor. Vandaar dat diens opvolger prof. Schilder de eer te beurt viel op te treden als loods. Bekwaam navigeerde hij Schölten en diens werk de haven in. K. Zandvliet Kaartenkatalogus Amsterdam Na Rotterdam en Den Haag heeft nu ook Amsterdam zijn kaartenkatalo gus. Die is echter niet uitgevoerd in boekvorm, maar als een tweezijdig bedrukte en gevouwen kaart. De eindafmeting is slechts 10,5x21 cm en het planoformaat is 63x42 cm. De folder werd gedrukt in vijfkleurendruk, namelijk zwart, ma- genta, cyaan, geel en grijs. Daarmee kon een goede weergave worden be- reikt van de verschillende gemeente- lijke kaarten, die door de afdeling Landmeten en Kartografie worden uitgegeven. Naast de zestien kaartfragmenten of overzichten biedt de folder veel infor matie over de inhoud, de samenstel- ling en de aktualiteit van de uitgaven. Het is de bedoeling om deze katalo- gus regelmatig bij te werken en te herdrukken. Ook wordt de folder gratis verspreid om zoveel mogelijk bekendheid te geven aan de beschik- bare kaarten en mogelijkheden. Het ontwerp, de redaktie en de sa- menstelling van de kaartenkatalogus werden geheel verzorgd door de eigen medewerkers van de afdeling. Zo werden alle kaartfragmenten eerst ge- rasterd door het Fotoreprobureau van de afdeling en daarna gemonteerd. Met een speciaal masker werden de kaartdelen buiten de kaders weg- belicht. De kaartenkatalogus Amsterdam kan worden aangevraagd bij de Kaartver- koop van de Dienst Openbare Wer- KT 1989.XV.2 15

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 17