Detail uit de handschriftkaart van Overijssel door Kapt. Ing J.H. Hottinger, 1783. (Algemeen Rijksarchief, 's-Gravenhage) om de ontwikkeling van de rivierkartografie te be- schrijven tegen de achtergrond van het centralisatiepro- ces in de waterstaatszorg. De ontwikkeling van de waterstaats kartografie laat zieh schetsen aan de hand van de niveau's waarop de besluitvorming betreffende de rivierzorg plaatsvond. De verschuiving in de belangstelling voor de rivieren, van landaanwinning naar bevaarbaarheid en rivierkor- rektie, weerspiegelt zieh in de rivierkartografie. Met de centralisatie van de waterstaatszorg bij gewestelijke kol- leges, begint de overheid als kaartproducent te funge- ren. Een uniforme kartering wordt pas mogelijk met de centralisatie van de waterstaatszorg binnen een over- koepelend, landelijk instituut, van waaruit de rivierkar tografie kon worden gekoördineerd. Een Studie over de geschiedenis van Rijkswaterstaat zou in dit verband een logisch vervolg op het proefschrift van drs Van den Brink kunnen zijn. Steden in kaart Belangrijke bronnen voor de stedebouwkundige ge schiedenis zijn de stadsplattegronden en stadsgezichten, waarin de topografische werkelijkheid van een bepaal- de stad min of meer nauwkeurig op een bepaald mo- ment wordt weergegeven. Onderzoek naar hun be- trouwbaarheid en waarde voor stadshistorisch onderzoek moet nog veel meer worden gestimuleerd. Het is een verheugend feit dat in de afgelopen jaren in vele Nederlandse Steden en gemeenten een zogenaamde topografisch-historische atlas werd gevormd. Een vol- gende stap zou het samenstellen van kartobibliogra- fieen van belangrijke Steden kunnen zijn. Met de stad Utrecht is een eerste begin gemaakt en de Studie van mw dr Donkersloot-de Vrij zou voor andere Steden in opbouw en struktuur als voorbeeld kunnen worden gebruikt5. Een goede respons valt ook de serie van stedenatlassen te beurt, waarin de belangrijkste stadsplattegronden op wäre grootte worden gefacsimileerd, voorzien van een wetenschappelijk kommentaar6. Verdere delen zijn in voorbereiding. Deze serie zou ook kunnen worden uit- gebreid met de facsimilering van de uit meerdere bla- den bestaande stadspanorama's, die door hun kwets- baar formaat reeds zeer zeldzaam zijn. Er ontbreekt in het historisch-kartografisch stadsonder- zoek een Studie, waarin centraal de vraag Staat, hoe de ontwikkeling van 16e eeuwse stadsplattegronden (ge- kenmerkt door ornamentale, soms driedimensionale en weinig betrouwbare uitvoering) tot 19e eeuwse meet- kundig betrouwbare, grootschalige stadsplattegronden heeft plaatsgevonden. Er zal daartoe moeten worden nagegaan hoe deze ontwikkeling is verlopen (kwalita- tief, kwantitatief en in de tijd). Doel zal zijn het opsporen van faktoren (economische en technische ont wikkeling, representatieve overwegingen, militaire, ste debouwkundige faktoren en vervoerseisen) die deze ontwikkeling hebben beinvloed. Hiertoe is een kartobibliografisch onderzoek nodig, een beschrijving van de gevonden kenmerken en een analyse daarvan. Vervolgens zal archiefonderzoek moe ten gebeuren om de drijfveren voor uitgave van de be- schreven kartografische dokumenten boven water te ha- len, en moeten deze in het kader van de relevante kontemporaine maatschappelijke ontwikkelingen wor den geplaatst. Het wetenschappelijk belang ligt vooral in het feit dat de stadsplattegronden en -panorama's belangrijke informatiedragers zijn van het Nederlandse stedelijke leven. Een bibliografie van losse kaartbladen Met professor Koemans Atlantes Neerlandici (6 dln., 1967-1985) werd aan de kaartgebruikers een zeer be- langrijk handapparaat ter beschikking gesteld. In dit repertorium zijn zo volledig mogelijke beschrijvingen van de atlassen opgenomen, die vöör 1940 in de Neder- landen werden uitgegeven. De Atlantes Neerlandici vormt een mijlpaal in de moderne atlasbeschrijving en ondervond internationale erkenning en waardering. Het is verheugend dat dit Utrechtse initiatief sedertdien ook in een aantal andere Europese landen navolging heeft gevonden in de ontsluiting van de nationale at- lasproduktie. 26 KT 1989.XV.2

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 28