Een nog moeilijker karwei zou het samenstellen van een repertorium van alle gedrukte losse (dus niet van een atlas afkomstige) kaarten zijn, die in de Nederlan- den vöör 1850 zijn uitgegeven. Een dergelijke centrale katalogus voor oude gedrukte kaarten zal tot in lengte van jaren nog wel een wens blijven. Slechts door een team van onderzoekers, ondersteund door de grote groep van kaartbeheerders van nationale en internatio nale kollekties zou dit projekt kunnen worden gerea- liseerd. Nog meer behoefte aan facsimile-uitgaven De uitgave van facsimile's van zeldzame en belangrijke oude kaarten en atlassen heeft in de afgelopen decen- nia een spektakulaire vlucht genomen. Verbeteringen in de technische ontwikkeling bij het vervaardigen van facsimile's gingen samen met een sterk groeiende inte- resse voor deze kartografische Produkten, zowel bij we- tenschappelijk onderzoekers als bij het brede publiek. Want door de facsimilering van oude kaarten en atlas sen wordt een betere toegankelijkheid van het materiaal bereikt en dus het onderzoek vergemakkelijkt. Vaak gaan de heruitgaven vergezeld van kartobibliografische gegevens over de geschiedenis van de kaart en de auteur. Deze ingeslagen weg moet ook in toekomst verder wor den bewandeld. Veel werk werd in het verleden (en wordt nog) verzet door de uitgeversfirma Canaletto met de publikatie van een belangrijke reeks facsimile's van historische regionale kaarten (polder- en water- schapskaarten, en kaartmateriaal van Nederlandse bui- tenplaatsen) en provinciekaarten. Ook het kartografi sche oeuvre van de 18e eeuwse Hattinga-familie kreeg in een facsimile-serie de nodige aandacht. Belangrijke bouwstenen bij de rekonstruktie van het Nederlandse landschap zijn de topografische hand- schriftkaarten van de 'Militaire Verkenningen' en de kaarten uit het Genie Archief (Algemeen Rijksarchief, 's-Gravenhage). Naar het voorbeeld van drs C. Zand- vliet die de Veluwe-kaart door M.J. de Man (39 bladen, 21

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 29