1807) uitgaf7, moeten ook kleuren-facsimile's vervaar- digd worden van de belangrijkste kaarten uit bovenge- noemde kollekties. Zo geven bijvoorbeeld de Atlas To- pographique van het Frontier des Yssels door Kapt. Ing. J.H. Hottinger e.a. (31 bladen, 1783, 1:14.000) en de Topografische kaart der Provincies Groningen, Vriesland, Drenthe en een gedeelte van Overijssel, op- genomen door M.J. de Man en samengesteld door Lt Ing. Huguenin (68 bladen, 1:40.000) op betrouwbare wijze veel informatie omtrent de toenmalige bewoning, vegetatie en landbouw. Door de goede facsimilering in kleur van dergelijke kaarten worden niet slechts de zeer kwetsbare originelen beschermd, maar wordt vooral de bereikbaarheid van de kaarten voor het historisch- geografisch onderzoek vergroot. Terwijl nu ook een aanvang gemaakt wordt met het in facsimile uitbrengen van de zogenaamde Bonne- blaadjes (1:25.000) per provincie, zouden ook de bij de Topografische en Militaire Kaart van het Koningrijk der Nederlanden (1850-1864, 1:50.000) behorende kaart- serie van de zogenaamde 'veldminuten' in handschrift met een eens zo grote schaal, in kleuren-facsimile moe ten verschijnen. Ze geven een buitengewoon gedetail- leerd en uniek beeld van het Nederlandse landschap in de eerste helft van de negentiende eeuw en zij vormen zo een betrouwbare bron bij de rekonstruktie van Ne- derland in deze periode. De Nederlandse expansie naar alle windstreken vanaf het einde van de 16e eeuw heeft ertoe geleid dat de Ne- derlanders een aandeel aan de ontdekking en exploratie van de wereld kunnen opeisen. De ontwikkeling van de Nederlandse ondernemingsgeest weerspiegelt zieh ook in de verandering van het kaartbeeld, veroorzaakt door de op eigen observatie berustende kartering van de lan den en kusten overzee. Vaak behoren de in opdracht van de VOC en WIC vervaardigde kaarten tot de oudst bewaarde visuele bronnen van een bepaald fort, stad, regio, kust en dergelijke. Naast een goede ontsluiting van de kaarten-kollekties van de VOC en WIC met een verwijzing naar de relevante archiefbronnen, is een fac similering van een selektie uit de genoemde kaartenkol- lekties een desideratum. Naar het voorbeeld van de in facsimile uitgebrachte kollektie Vingboons in het Alge- meen Rijksarchief8, moeten ook andere belangrijke Ne derlandse koloniale kollekties, die in het buitenland be- waard zijn, worden gefacsimileerd (bijvoorbeeld de vier delen met manuscriptkaarten van de VOC in de Atlas Van der Hern in Wenen en de drie delen met manu scriptkaarten van de WIC in de Biblioteca Vaticana). Maar niet slechts het manuscriptmateriaal, ook de ge- drukte kaarten vragen de nodige aandacht. Onze ken- nis van de in losse bladen in druk versehenen kaarten is fragmentarisch. Dit ligt deels aan het betreurens- waardige feit dat het overgrote gedeelte van de 16e en 17e eeuwse produktie van losse kaarten (gedrukt op een of meerdere bladen) niet meer in Nederlandse kol lekties te vinden is; men kan ze vaak alleen in buiten- landse kollekties bewonderen. Door de facsimilering van een keuze uit dit waardevolle Nederlandse kultuur- goed kan een betere toegankelijkheid van de kaarten geboden worden aan kartografen, historici, kunsthisto- rici enzovoort in de gehele wereld. In mijn Monumenta Cartographica Neerlandica Staat dit doel centraal en dit zal ook in de volgende delen worden nagestreefd. Thematische kartografie Bij thematische kaarten worden bepaalde verschijnselen door middel van grafische Symbolen of kleuren met kwalitatieve en/of kwantitatieve eigenschappen afge- beeld. Van een echte thematische kartografie in Neder- land kan men pas spreken in de 19e eeuw, toen ook de beoefening van de statistiek een plaats als wetenschap verkreeg. Er versehenen bijvoorbeeld in het kader van de fysische geografie thematische kaarten, zoals over- zichten van gesteenten, mineralen, geologische en bodemkundige karteringen. De verbetering van het we- gennet, de aanleg van spoorwegen en telegraafverbin- dingen bevorderden eveneens de publikatie van talrijke kaarten. Zo ontstonden administratieve kaarten van di verse pluimage, zoals reiskaarten, spoorweg- en tram- kaarten. In de eerste helft van de 19e eeuw zijn er ook tendensen om statistisch materiaal te verzamelen be treffende bevolking, landbouw, handel en nijverheid, gezondheidszorg enzovoort. Er werden diverse pogin- gen ondernomen deze gegevens grafisch in kaart te ver- werken. Er ontbreekt in Nederland een Studie die een inventari- satie biedt van de grote verscheidenheid van Neder landse thematische kaarten9. In een dergelijk werk zou ingegaan moeten worden op de ontwikkeling van de kartografische afbeeldingsmethoden, die in Nederland in de loop der tijden werden gebruikt om een bepaald onderwerp in kaart te brengen. Ook zou moeten wor den verteld welke invloeden vanuit het buitenland op de beoefening van de Nederlandse thematische karto grafie werden uitgeoefend en of er wellicht vanuit Ne derland impulsen naar het buitenland zijn waar te nemen. Dokumentatiecentrum geschiedenis van de kartografie Het idee van een dokumentatiecentrum voor de ge schiedenis van de kartografie is niet nieuw. In 1953 ver- woordde S.J. Fockema Andreae reeds de wenselijkheid van een dergelijk centrum: "Nederland heeft het nog niet kunnen brengen tot een centrale instelling, waar men zieh aangaande oude afbeeldingen, maar ook aan- gaande kaarten en plattegronden van ons land zou kunnen documenteren. De centrale verzamelingen dien- aangaande zijn verspreid over Amsterdam, 's-Graven- hage, Leiden en Delft, terwijl men voor onderdelen des lands zijn weg moet zoeken in archieven, bibliotheken en musea van de provinciale hoofdsteden, soms zelfs in streekverzamelingen. Deze toestand heeft zijn attracties vooral voor hen die van verrassingen houden, maar hij Staat serieus historisch-geografisch onderzoek in de 28 KT 1989.XV.2

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 30