Kaart en bewijs K. Zandvliet Enkele opmerkingen over de 'kaart als akte' naar aanleiding van de weergave van de landscheiding op de kaart van Rijnland, 1614. Inleiding De achtereenvolgende karteringen door Floris Baltha sar van de hoogheemraadschappen Delfland en Rijn land vormen in 1614 aanleiding tot een decennia sle- pende kwestie voor het Hof van Holland en de Höge Raad. Zowel Delfland als Rijnland zetten Floris Balthasar in dat jaar onder zware druk. Niemand minder dan raad- pensionaris en heemraad van Delfland Johan van Ol- denbarnevelt dreigt Floris Balthasar met broodroof vanwege deze kartering terwijl Rijnland ertoe overgaat de landmeter gevangen te zetten en streng te verhören om dezelfde zaak. Wat heeft de ongelukkige Floris Balthasar gedaan om speelbal te worden van Delfland en Rijnland en hoe kan zijn kartering de aanzet geven tot een decennnia slepend juridisch steekspel? Hieronder is zijn kartering niet zozeer onderwerp als wel uitgangspunt voor enkele opmerkingen over de waarde van de kaart als rechtsgel- dig dokument in het begin van de 17e eeuw. Bij deze aflevering van het Kartografisch Tijdschrift is een bijlage opgenomen van een fragment van de kaart van het Hoogheemraadschap Rijnland, juli 1614 gete- kend en geaquarelleerd door Floris Balthasar en zijn zoon Balthasar Florisz., later zieh noemende Van Berc- kenrode. Linksonder ligt 's-Gravenhage, noordoostelijk ervan vinden we het kasteel Persijn. Direkt ten zuiden van Persijn eindigt een oranjebruine lijn waarlangs geschre- ven Staat: 'De lantscheydynge'. Het betreft hier de landscheiding tussen de waterschap- pen Rijnland en Delfland. De landscheiding markeert de grens tussen deze twee gebieden met verschillende waterstanden, vandaar de 'Leytsen dam'en tussen deze twee gebieden met eigen besturen en dus verschil lende heffingen en rechtsregels; een scheiding van zeer wezenlijk belang. Dit wezenlijke belang in acht genomen, moeten we ver- baasd konstateren dat de landscheiding bij Persijn op- houdt en niet is doorgetrokken naar de Noordzeekust. De verklaring is dankzij een recente publikatie van Van der Gouw (1987) te geven. De landscheiding op de kaart Terwijl Floris Balthasar in opdracht van de hoogheem- raden van Rijnland werkt aan een kaart van het door hen bestuurde waterschap komen die zelfde hoogheem- raden erachter dat Floris Balthasar op diens in 1611 uitgekomen kaart van Delfland het gehele zuidelijke deel van het ambacht Wassenaar als grondgebied van Delfland heeft aangegeven. In januari 1614 tekenen zij daarover bij de heren van Delfland gerechtelijk protest aan (van der gouw, 1987): verclarende de voorseyde heeren comparanten dat zij, gesien hebbende de chaerte gedaen maken bij dijckgra- ve ende hooge heemraden van Delflant deur mr. Floris Balthasar, gesworen lantmeter van Rijnlant ende Delf lant, ende dat den heeren comparanten daeruyt hebben bevonden d'selve caerte zoo nopende de lantscheydinge tusschen Rijnlant ende Delflant als anders niet als naer behooren te sijn gemaect. Ende want daeromme uyt de voorseyde chaerte (daeraf dubbelt is hangende in 't gemeenlant huys van Rijn lant) in regard van de voorseyde lantschey dinge ende den aencleve, tot nadele van de jurisdictie ende gerech- tichheyt van 't heemraetschap van Rijnlant in tijde ende wijle eenige prejuditie soude mögen geimagineert worden, soo is 't dat den heeren comparanten voorseyt tot conservatie van dien bij expres wel hebben willen protesteren mits desen van dienthalven nu ende ten eeuwigen dagen te blijven in hen geheel ende ongepre- judicieert; ende sonder het aftrecken der lantscheydin- ge metten gevolge ende aencleven van dien gedaen sijn- de tot nadeel van 't lant van Rijnlant eenichsints in geheel of deel te willen advoyeren. Rijnland is in 1614 bevreesd dat van de grens zoals aangegeven op de kaart van Delfland een zodanige werking zal uitgaan dat zonder gerechtelijk protest het hoogheemraadschap Rijnland haar juridische en bestuurlijke greep op het gebied in kwestie zal ver- liezen. Die vrees is des te beter te begrijpen als we lezen met welke zorg voor korrekte grenzen en oppervlakten de hoogheemraden Floris Balthasar in 1610 opdracht ga- ven tot hun eigen kartering van Rijnland: Begrijpende mede de lantschey dingen tusschen Rijn- KT 1989.X V.2 31

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 33