C" lant, Delflant, Schielant, ende Amsterlant, mit vercla- ringe hoe dezelve wegen, kaden, etc. genomt zijn, ende of dezelve geschouwen worden dant niet. Mit pertinen- te distinctie van yder polder ofte quartier, mitsgaders 't scheyt van de jurisdictie van elc ambacht, zonder van de parochien mentie te maecken, als mit 't heemraet- schap niet gemeens hebbende; vougende t'eynden de zelve jurisdictie van yder ambacht zulc ambacht ofte gebucht als daer aen comende ende palende is; oock mit expressie van de grote der duynen ende meren, in 't voorschreven heemraetschap gelegen, doende van al les pertinente anteyckeninge. Daer of de voorschreven lant-meter zal maecken ende ten behouven van 't lant van Rijnlant leveren pertinente chaerte, houdende in 't generael de grote van den landen in 't voorschreven heemraetschap gelegen, ende dat in zuIcker vougen dat op de passer zal connen afgemeten worden in 't perti- culier de grote der landen in elc ambacht, polder ofte quartier gelegen Om 't welc bequamelic te doen, zal de voorschreven lantmeter vanwegen 't collegie ge- levert worden behoorlicke acte, houdende bevel aen de schout ende ambachtsbewaerders of ander regierders van elc ambacht, om den voorschreven lant-meter van alles pertinente anwijsinge ende denominatie te doen. We zouden kunnen zeggen, gezien de bovenstaande tekst, dat Floris Balthasar geinstrueerd wordt Rijnland juridisch en meetkundig vast te leggen. Floris Baltha sar is zieh bewust van zijn verantwoordelijkheid als opsteller van zo'n kaart gezien zijn toelichting op de octrooi-aanvrage van de kaart van Delfland in 1609: Maer daer zijn noch ander gebruyeken van dese conste (bedoeld wordt: de landmeetkunde), die mede niet on- profijtelijck en zijn, als wanneer niet alleen de particu- liere erven ende lande afghemeten worden opdat elck olfemdicr W ISKEKCm^i- OKT HlV Scheidt M (Algemeen Rijksarchief, VTH 2806) Landmeterskaart ter bepaling van de grootte en verdeling der buitendijkse landen van het eiland Noord-Beveland, vervaardigd in opdracht van de Nassause Domeinraad en de ambachtsheren ter plaatse door Jan en Francois Symonsz Indervelde schaal circa 1:11.500, 20 Oktober 1620. N.B. Bij deze kaart, onderdeel van het archief van de Nassause Domeinraad, hoort een verbaal: Nassause Domeinraad folio 1421 nr. XLI. KT 1989.X V.2 HCPvC KS DYC 6, Sof T i. iKCKE Oresandt Schovsst Dytp 32

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 34