boeken zijn op het juridische vlak te beschouwen als uitwerkingen van de literatuur en de praktijk op het terrein van het recht. Aan de vaststelling van opper- vlakten en grenzen wordt in de rechtsliteratuur niet erg veel aandacht besteed, desondanks is het weinige il- lustratief. Hugo de Groot (1631) en Simon van Leeuwen (1664) geven op vrijwel identieke wijze weer hoe te komen tot de registratie of vaststelling van een grens. Hugo de Groot (3e boek, dl. 28 par. 17/18): T'saembelending is naeste gelegentheid van verdeelde landen, zonder zichtbaer ofte kennelick gescheid. Waer uit spruit de verbintnisse om te gehengen dat de oude scheidinghen, voor zoo veel de selve bij brieven, teicke- nen, oorkonden ofte oud gheruchte, kan werden ge- vonden, werden verklaert, ofte dat nieuwe scheidingen werden ghestelt, ende zoo den eene om de gelegenheids wille wat meer mochte toe-ghevonden werden als den anderen, dat zulcks met geld werde beboet. Simon van Leeuwen (4e boek, dl. 29 par. 4): Uut t'samenbelending, of naast t'same-gelegentheyd van verdeelde landen, sonder sekre land-scheydinge, of afpaling, spruyt de stilswygende verbintnis om te gedo- gen dat de oude scheyding werden vernieuwt, en ver- klaart voor so veel die by brieven, teikeningen, oirkon- den, of oude gerügten, kunnen werden gevonden °f by gebrek van dien nieuwe grond en ervscheiding werd gesteld. Dese werden gemeenlijk op de me- ting en het seggen van gesworen land-meters en roy- meesters, by den regier, na redelijkheid, geoordeelt en gesteld Waar in dikwils om gevoegs wil, den een wat meer als den anderen werd toegeschat, mits dat het selv met geld werd vergoed, en gelijk gemaakt. De toevoeging van Van Leeuwen over het vaststellen van grenzen door de hulp van een landmeter in te roe- pen, komt in de praktijk geregeld voor. Soms betreft het zulke belangrijke grenzen dat twee of meer landme- ters worden ingeschakeld. In 1560 zijn het Pieter Sluy- ter en Cornelis Pietersz. en in 1642 zijn het Jan Jansz. Dou, Willem Stampioen en Mattheus van Innevelt die (Algemeen Rijksarchief, VTH 2016) Landmeterskaart van de Kievitswaart in de Biesbosch, opgesteld door Mattheus van Nispen in verband met de verdeling van de waard in drie partijen lands, schaal ca. 1:4.200, 1666. N.B. Dorsale aantek.: 'Smaldelinge van den Kievits-waert 1666, no. 162'. Behoort tot het archief van de Grafelijkheids reken- kamer. 34 KT 1989.XV.2 Saft« -vc .--«W-v,.. W' W.HV+ -r" V-. tvo-V- IIIP I\> V.ll

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 36