zo kan het.maar zo kau het ook! Een kaartje in een uitnodigingsfolder voor een Symposi um over economisch inaktieven (figuur 1) biedt deze keer het aanknopingspunt om een betere versie te maken. In het kaartje is per grote stad het percentage werklozen af te lezen en ook is te zien welk deel daarvan langdurig (langer dan een jaar) werkloos is. Dat aflezen is hier wel heel letterlijk cijfer voor cijfer lezen om zo een beeld van het aangeboden cijfermateriaal te krijgen. Op welke da- tum de cijfers betrekking hebben is nergens uit af te lei den. Een ernstige tekortkoming! In figuur 2 is een poging gedaan om deze cijfers uit de eerste figuur in een grafisch beeld weer te geven. Daarbij moesten een aantal koncessies worden gedaan, omdat het niet lukt om alle cijfers onderling vergelijkbaar en ook nog eens goed leesbaar in een kartogram onder te brengen. De werkloosheidspercentages zijn hier voorgesteld in een cirkelsektor. De percentages langdurig werklozen leverden Problemen op bij de weergave: een tweede symbool naast elke cirkel werkt verwarrend. De cijfers klasseren en weer- geven in grijswaarden binnen de cirkels lijkt een oplos- sing, mits niet te veel klassen gebruikt worden. Er is geko- zen voor drie klassen: een klasse rond het gemiddelde percentage langdurig werklozen in de 17 grote Steden, een klasse die daar boven, en een klasse die daar onder ligt. Bij het invullen van de cirkelsymbolen zijn de rasters zo gekozen dat ze zieh behalve in grijswaarde ook erg goed in struktuur van elkaar onderscheiden. Het resultaat is een kaart die het mogelijk maakt snel een visueel beeld te krijgen van de spreiding van de werklozen in onze grote Steden. Ook is als het wäre in 'een oog- opslag' te zien waar het percentage langdurig werklozen hoger of lager is dan het gemiddelde percentage voor deze Steden. Wie de betreffende percentages heel nauwkeurig wil weten kan terecht in de afgedrukte tabel. G.W.J. van Omme Figuur 1. De oorspronkelijke versic van de kaart. KT 1989.XV.2 Figuur 2. De verbeterde versie. oningen .Amsterdam Ensche jldoorn .Utrecht Arnhem Rotterdam Nijmegen Dordrecht .Breda Eindhoven 20.4/59.4 10-8/49.6 13.2/48.« 17.5/59 13.2/46 werkloosheid grote Steden: totale werkloosheid van afh. beroepsbevolkmg) aandeel langdurige werkloosheid (langer dan I jaar) van lotaal werkloosheid landelijk: totale werkloosheid afh. beroepsbevolkmg): 14,1% aandeel langdurige werkloosheid van totaal: 50,0% (cijfers op basis van gegevens Ministene Sociale Zaken en Werkgelegenheid) Werkloosheid grote Steden Deel van de werklozen per stad dat langdurn (langer dan 1 jaar) werkloos is (qemiddelde 52,8%). Leiden 44% Zaandam 46,8% Eindhoven 48% Utrecht 48,6% Breda 48,8% Dordrecht 49,6% Haarlem 50,7% Den Haag 51,9% Nijmegen 51,9% Tilburg 53% Enschede 55,9% Arnhem 56,2% Apeldoorn 57% Amsterdam 57,7% 55,9-60% Maastricht 58,8% Rotterdam 59,4% Groningen 59,9% I 144-49.7% 50,7-53,1% Werkloosheid landelijk: totale werkloosheid in procenten van de afhankelijke beroepsbevolking: 14,1% aandeel van de langdurige werkloosheid in het totaal50,0% 57

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 59