Kleine Foto-atlas van Nederland. Den Haag: Ministerie van Buiten- landse Zaken; Utrecht: Informatie- en Documentatiecentrum van Nederland (IDG), 1985. 44 pp. Tweede geheel herziene uitgave. Kleine Geografie van Nederland. Den Haag: Ministerie van Buitenlandse Zaken; Utrecht: Informatie- en Docu mentatiecentrum van Nederland (IDG), 1985. 43 pp. 5e druk. Deze twee atlasjes richten zieh vooral tot hen, en in het bijzonder tot bui- tenlanders, die in kort bestek over ons land algemene informatie wen- sen, en zieh daarvan ook een geo- grafisch beeld willen vormen. Beide atlasjes behandelen dezelfde onder- werpen in dezelfde volgorde en om- vang, en vormen dan ook, hoewel se- paraat uitgegeven, toch een geheel; ze zouden ook goed als een publikatie kunnen worden uitgegeven. De behandelde onderwerpen zijn juist die welke de in ons land geinte- resseerde vreemdeling als eerste zoekt: de ligging van ons land, de verschillen tussen hoog en laag Ne derland, Nederland en het water, dichtheid en spreiding der bevolking, de diverse economische bedrijvighe- den, ruimtelijke ordening en milieu- beheer. Het foto-atlasje biedt van dit alles een beeld met kleurenfoto's, veelal vogelvluchtopnamen met bijbehoren- de delen van topografische kaarten 1:25.000, soms ook van kaarten op kleinere schaal of van thematische kaarten. Samen met de toelichtende tekst beslaan deze afbeeldingen tel- kens twee bladzijden. Verreweg de meeste afbeeldingen betreffen Noord- en Zuid-Holland, en vooral het ge- bied Rotterdam-Den Haag. Inhoude- lijk ligt er een zekere nadruk op de meer spektakulaire verschijnselen als Deltawerken, de bloembollenvelden, markante stedebouw en grootse in- dustrie. Het 'bescheiden' Nederland krijgt weinig aandacht; van Drenthe wordt alleen het komplex van de vam te Wijster getoond. Het geografische atlasje, met zijn overzichtskaartjes, schema's en statis tische gegevens en toelichtende tekst, vormt het beschouwende kader voor de foto's en kaartfragmenten van de Kleine Foto-atlas. Ook hier telkens een thema (hetzelfde als die in de foto-atlas) per twee bladzijden, waar- van de ene voor de zwart-wit kaartjes en schema's en de andere voor de tekst. Het ontbreken van kleuren be- perkt uiteraard de mogelijkheid tot weergave van informatie, maar toch zijn de mogelijkheden van de zwart- wit kartografie niet altijd ten volle benut, en de gebruiker mist dan enige informatie. Zo bood het grijs- gerasterde hoog-Nederland op de kaart hoog- en laag-Nederland vol- doende ruimte voor enkele hoogtelij- nen, waardoor het Drentse plateau en Noord-Brabant en Limburg meer zouden 'spreken' dan bij de nu gebo- den monotone weergave. Ook zou de kaart Landaanwinning, die buiten de inpolderingen goeddeels wit is even- als de zee en het buitenland, aan evenwicht en informatie winnen door tevens in hoofdlijnen de ontginning van het hogere land weer te geven, en door de Noordzee en het buitenland lichtelijk te rasteren. Dit laatste zou ook verscheidene andere kaartjes ver- levendigen. Trouwens, ook de keuze van de rasters op sommige kaartjes leidde niet altijd tot een helder kaartbeeld. De kaart Randstad Holland met het wat wijdmazig weergegeven woon- en industriegebied, en met de vele lij- nen, waaronder de zwaar-geblokte spoorlijnen, maakt een te overvolle indruk. Ook de stadskaarten Rotter dam en Amsterdam vertonen door de onnodig kontrasterende rasters voor de oplopende ouderdommen der stadsdelen te weinig struktuur, en het sterk afwijkende raster voor de 'na- burige plaatsen' is zeker niet funk- tioneel. Op de milieukaart zijn de grijswaar- den te donker en moeilijk van elkaar te onderscheiden. Inhoudelijk bestrijkt de Kleine Geo grafie van Nederland de belangrijkste geografische kenmerken van ons land, en voldoet daarmee zeker aan de wensen van hen die ons land snel willen leren kennen. Ook met het oog op 1992 zal men echter het Benelux- verband en het Europese kader mis sen. De weinige kaartjes en teksten die op de buurlanden betrekking heb- ben zijn niet afdoende om de plaats en het funktioneren van ons land in ruimer verband duidelijk te maken. Enige aanvulling van de beide atlas jes en kartografische verbeteringen zouden de overigens goed gekozen en behandelde onderwerpen zeker ten goede komen. Naast de Nederlandse versie bestaan er inmiddels al vertalingen in het En gels, Frans, Duits, Spaans, Deens en Japans. De beide boekjes worden gratis beschikbaar gesteld voor bui- tenlanders; ze zijn aan te vragen bij het idg (Postbus 80115, 3508 TC Utrecht, tel. 030-531378) en de Ne derlandse ambassades. Voor geinte- resseerde Nederlanders is de Neder landse uitgave te koop bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken (/20,- per set, niet los verkrijgbaar). J.J.C. Piket Bann, S. t£ J.D. Hunt (eds.), Maps and mapping. London, New York, Philadelphia: Taylor Francis Ltd. Versehenen in de reeks World Ima ge: A Journal of verbal/visual enqui- ry. Vol. 4, nr. 2, April-June 1988, pp. 455-585. ISBN 0-85066-881-6. In de ondertitel van het driemaande- lijks verschijnende tijdschrift World Image Staat te lezen dat het een KT 1989.X V.2 61

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 63