Wandkaart van het hoogheemraadschap van Rijnland. 1 kaart manuscriptkaart, pen en penseel op pa- pier, geplakt op linnen 186x176 cm. Service Historique de l'Armee de Terre, in het Chateau Vincennes te Parijs, no. 4.7 D 109. In juli 1614 boden Floris Balthasar en zijn zoon Balthasar Florisz. van Berckenrode Stadhouder Prins Maurits een geschilderde kaart van het wa- terschap Rijnland en aangrenzend gebied aan. De kaart van Rijnland verscheen in 1616 als gra- vure. De voltooiing van de kaart van Rijnland volgde op het gereedkomen van de kaarten van de wa- terschappen Delfland en Schieland. In 1614 was daarmee een kaart van een groot deel van het ge- west Holland beschikbaar op de schaal 1:30.000. De kartering van de waterschappen werd als uit- gangspunt genomen voor de kartering van het ge- hele gewest Holland. Vanaf 1611 gaven de Staten van Holland daarom subsidies. De kaart van Holland werd na het overlijden van Floris Bal thasar in 1616 door zijn zoon voltooid. De wand kaart van Holland verscheen in of kort na 1621 bij Willem Jansz. Blaeu op de schaal 1:110.000. In het werk van de Van Berckenrodes vinden we de weerspiegeling van het denken over het func- tioneren van kartografie in de eerste helft van de 17e eeuw. Begunstigd door de Stadhouders Mau rits en Frederik Hendrik leverden zij met hun mi- litaire, geografische en administratieve kaarten een bijdrage aan de geschiedschrijving en regio- beschrijving, de planning van legeroperaties en het efficient beheer van bezittingen. Hoewel het esthetisch genoegen en de verhalende aspecten van kaarten niet uit het oog werden verloren, prevaleerde het nut. We zien daarom bij de zoon Balthasar Florisz. van Berckenrode dat zijn kaarten zieh duidelijk onderscheiden van topografische afbeeldingen van collega-kunstenaars. Zijn kaarten zijn op schaal getekend en bevatten op waarneming ge- baseerde, in de werkelijkheid toetsbare gegevens. De gegevens worden voor een deel door middel van Symbolen, in kartografische taal, weergege- ven. In July 1614 Floris Balthasar and his son Balthasar Florisz. van Berckenrode presented the Stadholder Prince Maurits with a painted map of the water board district of Rijnland and its neighbouring area. The map of Rijnland was published as an engraving in 1616. The completion of the map of Rijnland ensued the finishing of the maps of the water board districts of Delfland and Schieland. Thus in 1614 the province of Holland was largely available at a scale of 1:30,000. The mapping of the water board districts became the base for the mapping of the entire province of Holland. From 1611 it was therefore subsidized by the States of Holland. After the death of Floris Balthasar in 1616 the map of Holland was finished by his son. The wall map of Holland was published in or shortly after 1621 by Willem Jansz Blaeu at a scale of 1110,000. The work of the Van Berckenrodes reflect the opinion on the position of cartography in the first half of the seventeenth Century. Patronized by the Stadholders Maurits and Frederik Hendrik the Van Berckenrodes con- tributed to the historiography and regional description, the planning of army Operations and the efficient management of possessions through their military, geographical and administrative maps. Although the aesthetical satisfaction and the narrative aspects were kept in mind, their usefulness prevailed. That is why the maps of the son, Balthasar Florisz, are clearly different from the topographical representations by his fellow ar- tists. His maps have been drawn to scale and con- tain data based on Observation, verifiable to reality. The data are partly represented in the language of cartography, by means of Symbols. The faesimile of the painted map of Rijnland has been published at the time for the 13th Interna tional Conference on this history of cartography. The faesimile contains introduetions by P. van den Brink and K. Zandvliet, a bibliography of maps and prints of the Van Berckenrodes and an index of toponyms. De facsimile-uitgave van de manuscriptkaart van Rijnland met inleidingen van P. van den Brink en K. Zandvliet, een bibliografie van de kaarten en prenten van de Van Berckenrodes en een index op de toponiemen is versehenen ter gelegenheid van de 13e internationale conferentie voor de ge- schiedenis van de kartografie: Prins Maurits' kaart van Rijnland en omliggend gebied, door Floris Balthasar en zijn zoon Bal thasar Florisz. van Berckenrode in 1614 gete kend, eindredaktie Rees Zandvliet. Alphen aan den Rijn, Canaletto, 1989. ISBN 90 6469 643 8

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 76