ei lcnten b 1 <4r S"\ In memoriam Rene Bertrand Op 5 maart 1989 overleed te zijnen huize te Enschede na een zwaar ziek- bed Rene J.M.J. Bertrand, tot op het laatst liefderijk omringd en verzorgd door vrouw en kinderen. Rene Bertrand werd in 1935 geboren te Herstal bij Luik uit franstalige Bel gische ouders. Zijn vader was bestuursambtenaar in de voormalige Belgische Congo waar Rene zijn jeugd doorbracht en op het Jezuie- tencollege te Leopoldville (Kinshasa) een gymnasiale opleiding ontving. Vervolgens studeerde hij aan de uni- versiteit van Kaapstad waar hij in 1956 een BSc-graad in de geografie en geologie verwierf. Hij trouwde met de neerlandica Loes van der Meulen die naar Zuid-Afrika was ge- komen om Bantoetalen te bestuderen en nu haar echtgenoot Nederlands leerde. Terug in de Congo vervulde hij zijn dienstplicht en werkte vervol- gens enige jaren als geoloog in de mijnbouw. De verzelfstandiging van Belgisch Congo in 1960 leidde tot een uittocht van vele Beigen, onder wie de Ber trands, genoopt om eiders een nieuw bestaan op te bouwen. Rene vond de mogelijkheid hiertoe op het Carto- grafisch Instituut van J.B. Wolters waar hij werd aangenomen als aan- komend kaartredakteur. Nog in 1960 verhuisde het echtpaar naar Gro ningen. Bij Wolters werkte Bertrand op ver- dienstelijke wijze mee - gesterkt door een reeks kolleges bij dr Koeman te Utrecht - aan de totstandkoming van wandkaarten en atlasedities behoren- de tot de Bosfamilie (Grote en Kleine Bos en de daarvan afgeleide Kleine Wereldatlas voor Belgie). Toen in de loop van de jaren zestig het Carto- grafisch Instituut ter versterking van het eigen vaste takenpakket buitens- huis tekenopdrachten ging werven werd hij als sales promotor aangewe- zen om de begeerde Orders binnen te halen, waardoor zijn werk duidelijk in kommerciele richting werd om- gebogen. In niet geringe mate werd de Gro- ningse periode voor het gezin Ber trand, inmiddels uitgebreid met een aanvallige tweeling, verduisterd door de zieh j arenlang voortslepende ziek- te van de vrouw des huizes, die daar- aan tenslotte in 1972 overleed. Kolle- ga's uit de Groningse tijd, waaronder schrijver dezes, denken met respekt terug aan het geduld en de opgewekt- heid waarmee Rene naast zijn dag- taak de extra zorg voor vrouw en kinders op zieh nam. Eenzelfde bijna blijmoedige aanvaarding van het on- vermijdelijke spreidde hij later tij- dens zijn eigen ziekbed ten toon. Intussen was het duidelijk geworden dat de uitgeverij hem niet blijvend kon boeien. Toen zieh dan ook in 1973 bij de jonge Kartografische Af- deling van het itc te Enschede een vakature voordeed en zijn ervaring in de atlaskartografie aantrekkelijk werd bevonden was de overstap van de kommercie naar het internationale onderwijs gauw gemaakt. Op het itc leerde men Bertrand als docent waarderen om zijn prettige omgang met Studenten en zijn rüsti ge, bekwame wijze van lesgeven. Zijn opgewektheid, zijn bereidheid zieh in te zetten en anderen te helpen maak- ten hem tot een aangenaam kollega en bezorgde hem tal van vrienden. Naast zijn hoofdtaak als docent ver vulde hij in de loop der jaren ver- schillende neventaken zoals die van Organisator van diverse studiedagen en van het jaarlijkse veldwerk met Studenten in Zuid-Frankrijk (1978-1985). In 1983 werd hij tot se- kretaris van de nieuwe vakgroep Kar- tografie verkozen. Vervolgens maakte hij zieh vele malen verdienstelijk met vertalingen in het Frans van brieven, artikelen en voordrachten van kolle- ga's. Ook de ica heeft bij herhaling dankbaar van zijn gaven op dit ter- rein gebruik gemaakt. Diverse malen nam hij deel aan vakbijeenkomsten en -besprekingen in het buitenland. Een hoogtepunt bereikten deze akti- viteiten tijdens het iCA-seminaar over onderwijs in de kartografie voor francophoon Afrika in Rabat, 1984, waar hij niet minder dan 6 van de 24 voordrachten hield en nog 6 andere voor kollega's in het Frans bewerkte, aldus een essentiele bijdrage leverend tot het welslagen van deze bijeen- komst! De gezamenlijke papers ge- presenteerd op dit seminaar werden onder zijn redaktie in boekvorm uit- gegeven. Het is mijn indruk dat Bertrand na de ongetwijfeld moeilijke jaren in Groningen tot rust kwam te Ensche de en daar als het wäre zijn bestem- ming vond. Naast het werk op het itc dat hem veel voldoening gaf en waarin hij tot het laatst geinteres- seerd bleef, heeft daartoe zijn tweede vrouw Ernie Noach bijgedragen, die met haar gaven en niet te vergeten 7 kinders Rene veel levensvreugde heeft geschonken. De talrijke vrienden die hem op 8 maart 1989 op zijn laatste tocht begeleidden zullen hem op ge- paste wijze blijven gedenken. F.J. Ormeling sr 6 KT 1989.XV.2

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 8