van de uit 1963 daterende Robinson- projektie (zie KT 1988.XIV.4, pp. 21-23) tot jubileumgeschenk aan het publiek van de 100-jarige Natio nal Geographie Society (ngs) is ge- paard gegaan met een ongekende pu- bliciteitscampagne. In de eerste plaats ontvingen 10,5 miljoen abonnees (en 600 KT-abonnees!) wereldwijd ver- spreid een wereldkaart 1:30.840.000 in de Robinsonprojektie als bijsluiter van hun National Geographie Maga zine. Voorts werd in Oktober 1988 de projektie op een door de televisie uit- gezonden perskonferentie officieel ge- presenteerd, een evenement waaraan via de beproefde PR-kanalen van de ngs door middel van informatiemate- riaal en interviews voor radio en tele visie (onder meer van Robinson) na tionale bekendheid werd gegeven. In december 1988 bleek dat het nieuws over de projektie was overgenomen door 550 kranten en tijdschriften met een gezamenlijke oplage van circa 55 miljoen exemplaren, hetgeen, zo lijkt mij, alles overtreft wat ooit op karto- grafisch gebied werd vertoond. De American Cartographic Associati on (aca) droeg bij tot de campagne met een speciale publikatie Choosing a world map (36 pagina's) waarin aan de hand van vele illustraties het onderwerp kaartprojekties werd ver- duidelijkt en waarin werd aange- toond in welke mate de projektiekeu- ze de bruikbaarheid van wereldkaarten kan beinvloeden. Vervolgens heeft de American Con- gress on Surveying and Mapping (acsm) namens zeven professionele organisaties - waaronder de Associa tion for American Geographers, de Canadian Cartographic Association, de American Geographical Society en de eerder genoemde aca en ngs - een News Release over projekties la- ten uitgaan. Hierin worden de media, maar ook uitgevers en overheids- instanties, aangespoord het gebruik van projekties met een rechthoekig graadnet, dus cylindrische projekties in normale ligging, voor wereldkaar ten voortaan achterwege te laten daar zij door hun grote vervormingen ver- keerde voorstellingen in de hand wer ken. Hoewel wordt vastgesteld dat de meest bekende 'rechthoekige' projek tie, die van Mercator, in het onder- wijs in de Verenigde Staten weinig meer wordt toegepast, wordt deze af- beeldingsmethode in persberichten, nieuwsuitzendingen en voorlich- tingsmateriaal nog veel aangetroffen, dit ondanks het feit dat er toch ge- noeg andere projekties zijn (zoals die van Mollweide 1805, Eckert 1906, Goode 1925 en thans die van Robin son 1963) die op wereldkaarten be- langrijk minder vervormingen verto nen. Tot de afgekeurde projekties behoort ook de in sterke mate aan Gall's cylinderprojektie (1855) herin- nerende projektie van Peters (1967) waarmee het persbericht terloops nog even afrekent. Toen Robinson in de jaren zestig zijn projektie voor de uitgever Rand McNally concipieerde zal hij niet ver- moed hebben daarmee 25 jaar later zo veel furore te maken en zelfs Mer cator naar de kroon te steken. Intus- sen mag worden aangenomen dat de monstercampagne het nodige effekt zal sorteren. Volgens mededeling van Robinson in juni 1989 is de be- langstelling voor het onderwerp nog steeds niet verstild en ontvangt hij nog regelmatig verzoeken voor inter views en spreekbeurten. Naar verluidt heeft het NVK-bestuur besloten, naar aanleiding van het Amerikaanse voorbeeld met de Robinsonprojektie in de hand, de media in Nederland in de toekomst voor Mercatorsympa- thieen te behoeden. F.J. Ormeling sr ICA Nieuwsbrief 12 De 12e Nieuwsbrief van de Internati onale Kartografische Vereniging (ica) wordt geopend door de voorzitter dr D.R.F. Taylor. In zijn openingswoord maakt hij on der meer melding van de pogingen van de vereniging om meer vrouwen bij de aktiviteiten te betrekken, ten- einde nieuwe ideeen en initiatieven te stimuleren. Er is daartoe zelfs een speciale advieskommissie opgericht onder voorzitterschap van dr Eva Siekierska uit Canada. Een groot gedeelte van de boodschap van Taylor is daarnaast gewijd aan de toekomstige ontwikkelingen in ons vakgebied. Omdat vele kartografen zieh daar momenteel mee bezig (moeten) houden, volgt hier een let- terlijke vertaling van een deel van Taylor's voorwoord: "In het informatietijdperk neemt het tempo van de technologische veran- deringen toe. Er is waarschijnlijk nog nooit een periode in de geschiedenis van de kartografie geweest waarin de invloed van de technologie zo snel of zo doordringend was. De kartografie moet volledig meegaan met deze ver- andering, maar we moeten het gevaar zien te voorkomen, dat de technolo gische vooruitgang ons vakgebied gaat domineren. De technologie is slechts een middel, geen doel op zichzelf. Wat Kitigawa 'brainware' heeft genoemd, is belangrijker dan Software of hardware. Kartografie is een toegepaste weten- schap en we moeten nieuwe en verbe terde manieren vinden om de huidige uitdagingen op het gebied van de toe- passingen aan te kunnen. Hier zijn verbeeldingskracht en dynamisme vereist. De kaart zal het belangrijkste kartografische produkt blijven, maar in geen geval het enige produkt, en de kaart zelf zal verschijnen (of niet) in nieuwe vormen, zoals die welke Moellering als 'virtuele kaarten' bestempeld heeft. De hoeveelheid ge- gevens, die beschikbaar is voor de kartografie, neemt exponentieel toe en de behoefte van de maatschappij om die gegevens overgebracht te zien worden als meer zinvolle informatie KT 1989.X V.3 ALASKA 24% U.S. -3% MEXICO 8

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 10