is groter dan ooit. In een dergelijke situatie krijgt de kartografie vele mooie kansen voor open doel. In het informatietijdperk neemt het belang van de grafische kommunikatie toe, vooral als het alomtegenwoordige te- levisiescherm wordt aangevuld met een toenemende toepassing van com- puterschermen, zowel thuis als op het werk. Hierdoor ontstaan voor karto- grafen nieuwe uitdagingen op het ge- bied van ontwerp en toepassing, vooral als het oplossend vermögen van de beeldschermen verbetert. Vi- deotechniek en optische schijven bie- den nieuwe mogelijkheden voor een dynamische grafische weergave, in- klusief beweging en geluid. Kartogra- fische toepassingen en ontwerp zou- den op de drempel van een heel nieuw tijdperk moeten staan, maar kartografen hebben nog maar traag gereageerd op deze uitdaging. En dat terwijl dit nu juist een terrein is waarop de verbeeldingskracht van de nieuwe generatie kartografen zou kunnen worden aangewend om aldus voor meer jonge mensen het vakge- bied kartografie aantrekkelijk te maken. De kognitieve funktie van de karto grafie wordt ook versterkt door de nieuwe ontwikkelingen. Kartografi- sche gegevensbestanden bieden meer mogelijkheden voor een beter begrip van ruimtelijke relaties. De opper- vlakkige gegevensstrukturen, die de produktie van de konventionele kaart mogelijk maken, worden aangevuld met wat Nyerges 'dieptestrukturen' heeft genoemd, die veel meer van de ruimtelijke aard van de gegevens blootleggen, maar die tot dusver zo goed als niet zijn aangeboord door de kartograaf. In dit opzicht zouden kartografen de 'knowledge engineers' kunnen worden waarnaar Bouille verwijst. Uiteindelijk zal de kartografie wor den beoordeeld aan de hand van haar produkten en de bruikbaarheid van die Produkten voor het begrip en de oplossing van de belangrijke Pro blemen waarvoor de maatschappij zieh nu gesteld ziet. De moderne kar tografie heeft in dit opzicht veel te bieden. Als een centraal bestanddeel van een geografisch informatie- systeem kunnen kartografische Pro dukten van grote waarde zijn voor het begrip van de kritische ruimtelij ke relaties, die ten grondslag liggen aan vele belangrijke sociaal- ICA NEWSLETTER ekonomische en milieuproblemen. De kaart is altijd al een komplexe visuele afbeelding met veel zeggingskracht geweest en de nieuwe kartografische Produkten, die beschikbaar komen als gevolg van de technologische ver- anderingen, kunnen dit aspekt van de kartografie verder uitbouwen. Visuele kommunikatie en de behoefte aan grafisch denken vormen centrale bestanddelen van de informatierevo- lutie. Een belangrijke uitdaging voor de kartografie is om op fantasierijke wijze te laten zien wat het belang en het nut van het vakgebied is voor nieuwe toepassingsgebieden. De ge- bruiker is altijd belangrijk geweest voor de kartografie. In toenemende mate zullen gebruikers hun eigen kar tografische produkten vervaardigen voor veel meer uiteenlopende toepas singen dan ooit tevoren. Naast het opleiden van kartografen moet de kartografie nu, zo mogelijk door de toepassing van kartografische kennis- systemen, onervaren gebruikers bege- leiden bij de totstandbrenging van nieuwe kartografische produkten op Computers. De onafgebroken vooruit- gang van de kartografie zal afhanke- lijk zijn van onze reakties op deze nieuwe uitdagingen." ica Nieuwsbrief 12 bevat verder weer gebruikelijke onderdelen, zoals ver slagen van iCA-kommissies en -werk- groepen en aankondigingen van ica- publikaties (dit keer met name aan- dacht voor de geplande verschijning van de Inventory of World Topogra phie Mapping in drie delen). In een nieuw onderdeel wordt achter- grondinformatie verstrekt over een aantal vaktijdschriften: cism Journal acsgc (vroeger: The Canadian Sur- veyor), The Cartographic Journal, The International Journal of Geo- graphical Information Systems en het nieuwe Landsat World Update. Verder wordt aandacht besteed aan het samengaan van de Afrikaanse Kartografische Vereniging en de Afri kaanse Raad voor Remote Sensing in de nieuwe 'African Organization for Cartography and Remote Sensing' (aocrs) en aan de Nigeriaanse Karto grafische Vereniging. Van meer per- soonlijke aard, tenslotte, is de biogra- fie van de bekende Amerikaanse kartograaf dr Arthur H. Robinson en het In Memoriam voor Pierre Legris, oud vice-voorzitter van de ica, die in 1988 overleed. Overdrukken van de ica Nieuwsbrief zijn, zoals gebruikelijk, weer ver- krijgbaar bij de sekretaris van de C.P.J.M. van Elzakker Ad-hoc commission on (actual and low vision mapping (commission VII) Deze niet-permanente kommissie van de ica is opgericht in 1984, naar aan- leiding van het eerste Europees Sym posium over stadskaarten voor visueel-gehandicapten in Brüssel (1983). Het iCA-bestuur achtte het wenselijk dat vanuit een kartografi sche gezichtshoek gekeken zou wor den naar de problematiek die samen hangt met kaartvervaardiging voor en kaartgebruik door blinden en slecht- zienden. Tijdens de iCA-konferentie in Morelia (1987) is vastgesteld, dat de kommissie in elk geval nog vier jaar zal funktioneren. Sinds de oprichting is het voorzitterschap in handen van prof. Joseph W. Wiedel van de Universiteit van Maryland (VS). Er zijn zes vaste en een kleine twintig korresponderende leden. Op- vallend is dat Oost- en West-Europa zeer goed vertegenwoordigd zijn. Er wordt gestreefd naar een bredere re- presentatie uit met name Afrika en Latijns-Amerika. De aktiviteiten van de kommissie be- staan onder meer uit het up-to-date houden van een in 1984 versehenen bibliografie waarin boeken, artikelen en dissertaties over het betrokken vakgebied zijn opgenomen. Verder wordt gewerkt aan de vertaling van enkele boeken over kaartlezen en kaartgebruik door visueel- gehandicapten in het Engels en het Frans en er worden nieuwsbrieven uitgegeven. Behalve met aktiviteiten die samenhangen met het publiceren van bovengenoemd materiaal, houdt de kommissie zieh ook bezig met het organiseren van Workshops om hulp te bieden bij het ontwerpen en ver vaardigen van kaarten. De in China gehouden Workshop was zeer sukses- vol; de eerstvolgende zal in Spanje gehouden worden (voorjaar 1990). KT 1989.XV.3 9 SW O.fordPuJyWI NVK.

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 11