BCS tili 1988 Verder worden kongressen, waarop aandacht besteed wordt aan zaken die samenhangen met kaartvervaardi- ging voor visueel-gehandicapten, bij- gewoond en (mede) georganiseerd. Een belangrijk evenement in 1988 was het tweede internationale Sympo sium over kaarten en andere grafi sche voorstellingen voor visueel- gehandicapten in Londen. De kom- missie heeft dit Symposium samen met het Royal National Institute for the Blind (Londen) georganiseerd en gesponsord. Naast lezingen over on- derzoek en ontwikkelingen in ver- schillende landen was er een tentoon- stelling waarop materiaal en technieken te zien waren. Tijdens de iCA-konferentie in Buda pest werden vier papers over het ont- werp van materiaal voor blinden en slechtzienden gepresenteerd door le- den van de kommissie (zie het verslag van de sessies thematische kartogra- fie eiders in dit nummer voor een sa- menvatting van de belangrijkste on- derwerpen). Daarnaast werd een kommissievergadering gehouden. Deze werd bijgewoond door 9 kom- missieleden, waaronder ondergeteken- de, een plaatsvervanger en een be langstellende. De belangrijkste zaken die naast de verslagen van kommis- sieleden aan de orde kwamen waren een zeer enthousiaste voordracht ge houden door Michael Coulson (Ca- nada) en de bespreking van op Stapel staande aktiviteiten. Coulson zette uiteen dat Geografi- sche Informatiesystemen in de nabije toekomst steeds meer een rol zullen gaan speien bij ruimtelijke beslis- singsprocedures. Blinden (en slecht zienden) moeten daarom, net als ziende gebruikers, toegang kunnen hebben tot de informatie in een gis. In een standaard Gis-pakket zitten al veel mogelijkheden voor het bewer- ken van data en het grafisch weerge- ven van informatie. Als belangrijkste aanpassingen voor visueel- gehandicapten ziet hij het drastisch terugbrengen van het aantal klassen in de oorspronkelijke informatie (conceptuele generalisatie) en de gra fische generalisatie. Zelfs remote- sensing-gegevens zouden op die ma- nier misschien leesbaar gemaakt kun nen worden. Voor de uitvoer wordt gedacht aan een goedkope dot-matrix printer met aangepaste Symbolen, die afdrukt op microcapsule papier. Waar dit papier zwart bedrukt is, zweit het op nadat het door een spe- ciaal oventje gevoerd is, waardoor een reliefkaart ontstaat (Minolta sys- teem). Indien gebruik gemaakt wordt van een Gis-pakket op microcompu- ter, kunnen via deze procedure rela- tief goedkoop en snel kaarten ge maakt worden. De aktiviteiten van de kommissiele- den zijn de körnende maanden vooral gericht op het schrijven van bijdra- gen voor een op Stapel staande ica- publikatie. Tot deze publikatie is be- sloten omdat de kommissie enerzijds overspoeld wordt met aanvragen voor (soms heel specifiek) materiaal. An- derzijds bestond het idee, dat in veel landen weliswaar behoefte bestaat aan kaarten, maar dat er geen initia- tieven ontplooid worden omdat men niet weet hoe te handelen. De publi katie is bestemd voor kartografen, die bereid zijn kaarten voor visueel- gehandicapten te maken, maar daar- toe informatie nodig hebben over het verzamelen van gegevens, het ont- werp, de beschikbaarheid van materi- alen, produktiemethoden, enz. Verder worden voorbereidingen getroffen voor de door Spanje aangevraagde Workshop. Gedurende deze Workshop in Madrid zal tevens de volgende kommissievergadering worden ge houden. Connie Blok ICA-Commission on Education and Training in 1988 Het jaar 1988 stond vooral in het te- ken van een seminar dat de kommis sie hield in München, met als thema Teaching computer-assisted map de- sign. Dit werd gesponsord door Sie mens, die ook voor publikatie van de Proceedings zorgdroeg. Distributie van het materiaal is verder verzekerd door de toezegging van de redaktie van het Internationaal Kartografisch Jaarboek het ook hierin op te nemen (voor 1988). Op het iGU-kongres in Sydney werden de doelstellingen en aktiviteiten van de kommissie gepresenteerd. Verder zijn de leden in 1988 vooral bezig ge- weest met de voorbereiding van het Exercise Book dat in 1989 zal uitko- men en het vinden van auteurs voor de herziening van het Basic Carto- graphy leerboek; het tweede deel daarvan kwam in 1988 uit. Voor 1989 staan op het programma: Autocarto 9: speciale zitting van de kommissie over Teaching gis (begin april, Baltimore); Seminar Enschede (24-26 april) Teaching Environmental Mapping; Seminar Budapest (15-16 augustus) Teaching the RS-Cartography In terface. Er wordt naar gestreefd ook van deze bijeenkomsten Proceedings te distri- bueren. F.J. Ormeling BCS, Nottingham 1988 In het jubileumjaar van de Britse Kartografische Vereniging (bcs) vond ook de jubileumeditie van het jaar- lijkse technische Symposium plaats. Voor het 25e Symposium, bijgewoond door een kleine 400 deelnemers, werd ditmaal domicilie gekozen op de mooie campus van de Universiteit van Nottingham in centraal Enge land, waar het - traditiegetrouw - van 16 t/m 18 September 1988 prach tig weer bleek te zijn. Voor de deel nemers (zeker de buitenlandse) is het alleen al een aardige belevenis om een paar dagen en nachten te verblij- ven op een traditionele Engelse cam pus in stijlvolle gebouwen. De ty pisch Britse sfeer, en de gastvrije en perfekte praktische organisatie, bie- den daarnaast het juiste kader voor een paar leerzame kartografische stu- diedagen. Het kartografische programma begon op vrijdagmiddag met een sessie over groot- en kleinschalige gegevens- bestanden. De Ordnance Survey (O.S.: de Britse Topografische Dienst) begon al in het begin van de jaren zeventig met digi tale kartering, met aanvankelijk al leen de grafische verwerking van het gegevensbestand als doel. Pas in 1988 is men gestart met een proefprojekt voor een echt gestruktureerd infor- 10 KT 1989.XV.3

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 12