m matiesysteem, uitgaande van de grootschalige kaarten 1:1250 en 1:2500. L.J. Rackham bracht de deel- nemers op de hoogte van de stand van zaken in dit projekt. Digitaliseren en bijhouden van de gegevens moeten op een ander manier gebeuren dan via het 'spaghetti'-systeem van wel- eer. Het opslaan van de gegevens van alle 230.000 kaarten zal een geheugen vereisen van 40 tot 60 gigabytes, en het is de bedoeling dat gebruikers op een eenvoudige manier toegang tot het bestand zullen krijgen. De vraag naar gedrukte grootschalige kaarten in de huidige vorm zal minder wor den en misschien volledig verdwijnen. Doordat de O.S. (te) laat de nood- zaak van gestruktureerde gegevens in- zag, zijn sommige mogelijke afne- mers, zoals gemeenten, al begonnen met het opzetten van een eigen be stand. Peter Halliwell noemde de no- dige voorwaarden tot sukses van deze lokale aktiviteiten en gaf het advies om niet te snel met de eigenlijke pro- duktie te beginnen. Grootschalige (vektor-)informatie- systemen hebben een duidelijke voor- sprong op kleinschalige (meestal raster-)systemen, mede omdat er een van voldoende financiiele middelen voorziene klantenkring bestaat. Laser Scan is een van de vele bedrijven die Systemen verkopen aan grote Steden, nutsbedrijven enz. Robert Walker van die firma gaf een algemene inleiding over een systeem speciaal gemaakt voor het registreren van waterleidin- gen. Dit systeem kan antwoord geven op vragen als: 'Welke hoofdkranen moeten dicht om de leiding in een bepaalde straat te kunnen vernieu- wen, en welke huizen krijgen daar- door geen water?'. Het laatste onderwerp in de serie over grootschalige gegevensbestanden was meer theoretisch van aard: een Studie door Dave Chapman van de Universiteit van Londen naar de bruikbaarheid van digitale gegevens voor een wegenbestand bedoeld voor navigatie. Gebruik werd gemaakt van een experimenteel digitaal bestand van een kaart 1:50.000 (blad Don- caster) van de O.S., met informatie van het grootschalige (1:1250) bestand voor de stad zelf. De konklusie was dat veel mogelijk is, maar dat bij toepassing op nationale schaal Pro blemen kunnen gaan optreden met betrekking tot computergeheugen en verwerkingstijd. cd-rom vormt een mogelijke oplossing. Na de officiele opening en receptie, vond op vrijdagavond de tweede in- houdelijk belangrijke bijeenkomst plaats, die werd gevuld met de karto- grafische visies en overpeinzingen van vroegere Bcs-voorzitters. Deze va- rieerden van herinneringen uit de Pe riode voor het oprichten van de bcs (Keates), via terugblikken op belang rijke ontwikkelingen in de vereniging (O'Brien, Wallis), het belang van op- leidingen in de kartografie (Mum- ford), meer persoonlijke ervaringen als voorzitter (Wood) of als 'kaart- verslaafde' (Kember), tot visies op de toekomst (Fullard, Kinniburgh). Na deze vaak humoristische toespraken waren de meeste deelnemers in de juiste stemming voor het sociaal ver- keer rond de bar, maar een aantal had kennelijk nog niet genoeg van de kartografie gehad en ging verder met (werk)groepdiskussies tot diep in de nacht. Er was bijvoorbeeld genoeg belangstelling voor een bijeenkomst van de Werkgroep Kaartontwerp over het belang van de verschillen tussen beeldschermkaarten en traditionele papieren kaarten voor kaartontwer- pers en kaartgebruikers. AI werd het voor velen laat op de vrijdagavond, zaterdagochtend om 9 uur begonnen alweer twee gelijktijdi- ge sessies: een over de toepassingen van geografische informatiesystemen en de andere over kaarten voor visu- eel gehandicapten. Uw verslaggevers woonden de eerst- genoemde sessie bij. Het was opval- lend dat drie van de vier beschreven toepassingen van kommerciele aard waren. Simon Spurrier legde uit hoe een gis werd gebruikt voor het vin- den van nieuwe lokaties voor benzi- nestations. Het verhaal van Mary Short had een bekend onderwerp, na- melijk verschillende methoden van routekeuze per Computer en de eko- nomische voordelen van deze Syste men. De lezing van James Hogg was de enige met een zuiver wetenschap- pelijke benadering over het gebruik van zogenaamde 'quadtrees' voor landevaluatie in een raster-Gis. De sessie werd besloten met een beschrij- ving door Michael Wild van het viMis-systeem (Video Maps and Ima- ging System). Alle O.S.-kaarten van het Verenigd Koninkrijk, op de scha len 1:1250 tot en met 1:625.000, zijn opgeslagen op video disk, met als doel het snel lokaliseren van de telefoon-tariefgrenzen van de (gepri- vatiseerde) Britse PTT. Feitelijk in de lunchpauze vond de jaarvergadering van de bcs plaats, en na de lunch konden de deelnemers opnieuw een keuze maken uit een tweetal sessies. De ene zaterdagmid- dagsessie ging over remote sensing en kartografie. Hartley, van de overzeese afdeling van de O.S., gaf een praktisch voor- beeld van het gebruik van spot- beelden. Van veertien stereoparen worden kaarten 1:100.000 (met 40 meter hoogtelijneninterval) van Noord-Jemen vervaardigd. Konventi- onele methoden waren onmogelijk, omdat luchtfoto-opnamen boven de grensgebieden niet zijn toegestaan. KT 1989.XV.3 11 BCS Nottingham 88 Location and Access EDINBURGH MANCHESTER LINCOLN DERBY BIRMINGHAM LONDON .CARDIFF1 The Peak District 'mi Abbty NOTTINGHAM lUniversity Vale Belvoir Airport C ha r In wo od F o fr e s t V

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 13