THE NATIONAL ATLAS OF CANADA van de Computer bij de produktie van blindenkaarten en over de tot- standkoming van speciale schoolat- lassen. Met behulp van posters deed nutis (NERC Unit for Thematic In formation Systems) verslag van onder meer een onderzoek naar de waarne- ming van kleuren op beeldschermen en naar de hulp die een Computer kan bieden bij kleurkeuzeproblemen (canvas kleurenselektiesysteem). Het volgende jaarlijkse kartografi- sche Symposium van de bcs werd van 8 t/m 10 September 1989 gehouden op de Universiteit van Cambridge. A. Brown en C.P.J.M. van Elzakker Verslag ICA-kommissie Nationale Atlassen, 11-15 maart 1989 Van 11-15 maart vond in Zweden (Stockholm/Kiruna) de vergadering plaats van de ICA-kommissie Nationa le Atlassen, welke namens Nederland werd bijgewoond door F.J. Ormeling en N.J. Bakker. De kommissie is, na een periode van betrekkelijke rust, bij de konferentie van de Internationale Kartografische Vereniging (ica) in Morelia (Mexico) weer nieuw leven ingeblazen en kwam voor de eerste keer bij een in Zweden onder voorzit- terschap van dr B. Rystedt, verbün den aan de Zweedse topografische dienst. De bijeenkomsten vonden plaats in Stockholm en Kiruna. Het aantal deelnemers bedroeg 27 personen, af- komstig uit Canada, China, Dene- marken, Finland, Hongarije, IJsland, Nederland, Noorwegen, Spanje, de Verenigde Staten en het gastland Zweden. De doelstellingen van de ica- kommissie voor Nationale Atlassen zijn: 1. Dienen als informatiebron voor alle iCA-leden, die betrokken zijn bij de produktie van nationale at lassen. 2. Onderzoeken van technische mo- gelijkheden voor de produktie van nationale atlassen. 3. Analyseren van de beperkingen en leemtes in de huidige techniek en bevorderen van nieuwe ontwikke- lingen. 4. Stimuleren van de produktie van nationale atlassen. Het programma speelde zieh deels af in Stockholm, alwaar de nationale rapporten werden gepresenteerd en enkele lezingen over inhoud, vormge- ving en organisatie van nationale at lassen werden gehouden. Voorts werd een bezoek'gebracht aan het Redak tiebureau van de Atlas van Zweden en het Geografisch Instituut. Het tweede deel van de bijeenkomst speelde zieh af boven de poolcirkel, namelijk in Kiruna (van de ijzererts), alwaar in een gebouw (het Rymdhu- set) een regionaal kantoor van de to pografische dienst, de produktie- eenheid van de Atlas van Zweden, en Satimage, een onderdeel van de 'Swe- dish Space Corporation' dat spot- beelden verwerkt. Het programma omvatte lezingen en diskussies over techniek, Software, elektronische atlassen, opbouw van digitale bestanden en voorts een de- monstratie van de produktiefacilitei- ten voor de Nationale Atlas van Zwe den. Ook werd een bezoek gebracht aan Satimage. De Zweedse gastvrijheid deed ons in een hondenslee belanden, om vervol- gens na een wilde rit door het be- sneeuwde Lapland in een blokhut te genieten van rendiervlees en andere plaatselijke specialiteiten. Aan de hand van de via de gepresen- teerde nationale rapporten verkregen informatie wordt in het onderstaande een overzicht gegeven van een aantal aspekten van nationale atlassen, wel ke met name voor de nadere gedach- tenvorming over een eventuele derde editie van de Atlas van Nederland een rol kunnen speien. Voor zover de beschikking is gekre- gen over de betreffende gegevens worden de volgende aspekten per land behandeld: ontwikkelingen met betrekking tot het vervaardigen en uitgeven van nationale atlassen, wijze van uitgave, techniek, organisatie en investeringen en opbrengsten. Canada le editie 1906, 2e editie 1915, 3e edi tie 1958, 4e editie 1974, 5e editie ver- schijnt vanaf 1986. De huidige editie verschijnt in losse delen, welke (gevouwen) in een of meerdere cassettes kunnen worden opgeborgen (zoals de Atlas van Ne derland). Het is een kontinue uitgave: na ca. 200 gekarteerde onderwerpen zal men, afhankelijk van de vraag, de verouderde kaarten gaan herzien. De gehele atlas verschijnt zowel in een Engelse als een Franse versie. Mo- menteel (begin 1989) zijn 59 kaarten gereed en 25 kaarten in produktie. De atlas zal naar verwachting kompleet zijn in 1992. De kaartbladen (formaat ca. 30 x 50 13 Het Rymdhuset in Kiruna. KT 1989.XV.3 V.W'-/ .U'" GatwcS

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 15