cm) kosten per stuk 5,50 Can. Mo- menteel is een cassette met 25 (repre- sentatieve) kaartbladen verkrijgbaar voor 142,50 Can. Naast de gedrukte atlas zal er ook een elektronische atlas gaan verschij- nen. Hiervan zijn echter nog geen konkrete 'delen' beschikbaar. Voorts verschijnen er, als bijprodukt van het 'Nationaal Atlas Informatie Systeem', speciale Produkten (thema atlassen) voor speciale doelgroepen, samengesteld uit een (kleine) selektie van kaarten uit de nationale atlas met daaraan toegevoegd verklärende tekst. Deze delen worden uitgegeven door partikuliere uitgevers (versehe nen zijn: Canada in Motion, Cana- da's Wetlands en Canada - Then and Now). Het Nationaal Atlas Informatie Sys teem is ondergebracht bij het 'Geo- graphical Services Directorate' van het Ministerie 'Energy, Mines and Resources'. Daarnaast verlenen vele andere ministeries medewerking aan de atlas. Boven de organisatie Staat het 'Nati onal Advisory Committee for the National Atlas of Canada'. Alle informatie wordt digitaal op- geslagen en zo mogelijk worden digi tale gegevensbestanden gebruikt, di rekt afkomstig van de informatieverzamelende instantie. Met behulp van rastertechnieken wor den rechtstreeks films voor vierkleu- rendruk vervaardigd. Voor het uitgeven van de atlas in elektronische vorm worden speciale technieken ontwikkeld. Dit betekent meer dan alleen het visualiseren van de kaart op het beeldscherm, er wor den ook speciale presentatiemogelijk- heden en toepassingen ontwikkeld die met papieren kaarten niet of minder goed mogelijk zijn: Met betrekking tot presentatie: - scrollen: venster, dat een deel van de opgeslagen kaart laat zien, kan in x- en y-richting verplaatst wor den, zodat de te gebruiken uitsne- de gekozen kan worden; - oplichten (blinking) van bepaal- de dementen c.q. legenda- eenheden; - animatie: met behulp van bewe gende beeiden kunnen ontwikke- lingen getoond worden. Met betrekking tot het gebruik van gegevens: - flexibel gebruik van gegevens; - kombineren van onderwerpen; - thematische gegevens toevoegen (interaktief). Met betrekking tot digitale opbouw: - numerieke analyse; - proces-simulatie; - voorspellen van toekomstige ont- wikkelingen. China le editie 1965 (Physical GeographicaI Atlas of Peoples Republic of China). Hierin werden met name de fysische omstandigheden en natuurlijke hulp- bronnen behandeld. Deze editie is niet openlijk gepubliceerd. Hij speel- de wel een belangrijke rol in de plan- ning, het wetenschappelijk onderzoek en het onderwijs. 2e editie (uitgave vanaf 1989). Deze editie gaat bestaan uit de 5 volgende delen: 1. Algemene Atlas van China (122 kaarten, 200 pagina's). 2. Fysisch-geografische Atlas van China (280 kaarten, 250 pagina's). 3. Ekonomische Atlas van China (200 kaarten, 300 pagina's). 4. Landbouwatlas van China (300 kaarten, 200 pagina's). 5. Historische Atlas van China (1147 kaarten, 800 pagina's). De delen 'Algemeen' en 'Landbouw' verschijnen in 1989/90; de delen 'Ekonomie' en 'Historie' zijn in be- werking. Een Engelse uitgave van het algeme ne deel is reeds versehenen. Het for- maat bedraagt 34 x 50 cm. In totaal zijn ca. 1150 wetenschap- pers en deskundigen betrokken bij de samenstelling van de atlas en voorts ruim 200 instituten en universiteiten. Bij de vervaardiging van de kaarten en de verwerking van de gegevens wordt zoveel mogelijk van computer- technieken gebruik gemaakt. Manue le arbeid levert echter nog steeds een wezenlijk aandeel van de produktie. Denemarken le editie samengesteld in de periode 1940-1945. Deze is niet versehenen omdat in 1945 alle manuskripten (drukgereed) verloren zijn gegaan bij een bomaanslag (er zouden 5 atlasde- len van het formaat 38 X 55 cm ver schijnen). In de jaren vijftig versehenen alsnog de nieuw samengestelde delen 'Land- schap' en 'Bevolking' en na 1970 versehenen 4 losse kleinere delen, uit gegeven door de Deense Geografische ATLAS OVER DANMARK SERIE II, BD. 1 Vereniging (zonder overheids- subsidie). Momenteel vindt er een onderzoek plaats naar de haalbaarheid van een nieuwe uitgave van de Atlas van De nemarken. Ook wordt er gewerkt aan een projekt waarin de fysische de menten per topografisch kaartblad 1:50.000 worden onderzocht en in kaart gebracht (geomorfologie, bo- dem, klimaat, bodemgebruik). Finland le editie 1899, 2e editie 1910, 3e edi tie 1925, 4e editie 1960, 5e editie 1976-1990. De vijfde, nu in produktie zijnde, editie bestaat uit 26 losse delen (fo- lio's) waarin kaarten, grafieken en tekst tezamen zijn gebracht. De delen hebben een formaat van 32,5 x 49 cm en bevatten gemiddeld 30 pagina's. De schalen varieren van 1:1.000.000 tot 1:8.000.000. De kaarten en figu- ren hebben een drietalige legenda (Fins, Zweeds en Engels). De tekst is in het Fins. Daarnaast zijn losse tekstdelen verkrijgbaar in het Zweeds en Engels. De kaarten op de schaal 1:1.000.000 worden tevens als wandkaart gepubli ceerd en hebben dan een formaat van ca. 115 x 50 cm. Van de 26 delen zijn er momenteel 15 gereed. De voorbereidingen aan de zesde edi tie zijn inmiddels ook begonnen. Dit betreft deels herzieningen van delen van de 5e editie. In 1978 is een begin gemaakt met het automatiseren van de kaartproduktie van de Atlas van Finland met als doel: het produceren van (meerkleuri- ge) kaarten, het toepassen van analy- semethoden en het opbouwen van een geografisch informatiesysteem (fingis). Sinds 1986 is een projekt 14 KT 1989.XV.3

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 16