'OVasjomlcttlas }or_ ■cNbta& VERIGES NATIONAL ATLAS voor thematische kaarten opera- tioneel. De produktie van de atlas is onderge- bracht bij de topografische dienst van Finland. Op de rijksbegroting is kontinu een bedrag opgenomen voor het vervaardigen van de Atlas van Finland. De atlasdelen kosten per stuk 128 fmk (ca. 60,-), de losse tekstverta- ling 30 fmk. Noorwegen Berggrunn I Noorwegen is momenteel bezig met het uitbrengen van de le editie van de Nationale Atlas. De uitgave is be gonnen in 1981 met het uitbrengen van basiskaarten, de ondergronden voor de nader uit te werken thema's. Vanaf 1983 verschijnen diverse kaart- bladen. De wijze van uitgeven is: los se kaarten met per thema een be- schrijvende tekst. De kaarten en het tekstboek worden verzameld in een map. Een vierde deel van de atlas is gereed (situatie begin 1989) en de at las omvat nu 130 thematische kaar ten. In totaal zullen 21 hoofdthema's worden behandeld. De produktie is vanaf het begin zo- veel mogelijk met behulp van Compu ters verricht. De gegevens zijn digi- taal verwerkt (gedigitaliseerd, gescand). Met behulp van een (Kongsberg) tekenautomaat worden de lijnoriginelen vervaardigd. Het sa menstellen van schrift en kleurmas- kers geschiedt tot dusver nog op kon- ventionele wijze. Echter vanaf 1989 heeft men de beschikking over een Scitex-systeem zodat uit de digitale data direkt drukfilms voor vierkleu- rendruk kunnen worden samen- gesteld. In de toekomst wil men de atlas ook op andere manieren dan in gedrukte atlasvorm presenteren, zoals met dia's, overhead-transparanten, video- films, en PC-diskettes. Twee jaar ge- leden is een experimentele cd-rom uitgebracht, echter zonder sukses om- dat de markt hiervoor nog niet rijp was. De produktie van de atlas valt onder het Ministerie van 'Environment' en wordt tot nu toe volledig door de overheid gefinancierd. Het jaarlijks bestede bedrag is 4 miljoen Noorse Kronen (ca. 1.200.000,-). Vanaf 1989 zal een groter aandeel in de kos ten door de gebruikers opgebracht dienen te worden. De produktie (evenals het sekretari- aat, de redaktie en de marketing) is ondergebracht bij het Statens Kart- verk, de Noorse topografische dienst. De voorbereidingen (gegevensverza- meling en manuscriptvervaardiging) vindt plaats bij een groot aantal we- tenschappelijke instituten en over- heidsinstellingen. De kaarten zijn los verkrijgbaar. De prijs per kaart varieert (afhankelijk van de schaal en inhoud van de kaart) van 16 tot 66 Noorse Kronen (f 5,- tot 20,-), de tekstboeken kos ten 78 NOK (ca. 25,-) en komplete hoofdthema's (kaarten met tekst boek) van 150 tot 200 NOK </45,- tot /60,-). Spanje In de jaren zestig zijn 52 kaartbladen versehenen van de eerste editie van de (losbladige) Atlas van Spanje. Van het oorspronkelijk 100 kaartbladen omvattende projekt (28 geografische en 72 thematische kaarten) zijn de geografische kaarten wel gereedgeko- men, doch slechts 24 thematische kaarten als gevolg van sociale en eko- nomische Problemen en voorts door koördinatieproblemen tussen de di verse betrokken departementen. In 1986 is door het kabinet van minis- ters besloten tot een nieuwe uitgave. Daarvoor is een ambitieus plan ont- wikkeld. In totaal 48 geografische thema's verdeeld over 13 hoofdthe ma's zullen waarschijnlijk in twee at lassen van ieder ca. 400 pagina's worden behandeld. Daarnaast zullen de kaarten (deels?) ook los verkrijg baar zijn en/of in kleine themadelen. Het verschijnen van de atlas is ge- pland voor 1992. Voor het projekt is ca. 12.000.000,- beschikbaar exklusief de salarissen van redakteuren/auteurs. Deze zijn verbünden aan diverse wetenschappe- lijke instellingen en overheidsdiensten en werken uit dien hoofde mee aan de totstandkoming van de atlas. Het projekt is ondergebracht bij het Nationaal Geografisch Instituut (de topografische dienst) van Spanje. Voor de produktie zal een computer- systeem worden aangeschaft dat drukgerede films kan vervaardigen (Intergraph en laserscanner/plotter van Optronics). Zweden SLMV SSAG SCB De eerste uitgave van de Atlas van Zweden is uitgebracht in de periode 1953-1971. In 1987 heeft het Zweedse parlement besloten financien beschikbaar te stellen voor een tweede editie. Voor een periode van 10 jaar is 42 miljoen Zweedse Kronen (ca. 15 miljoen gül den) beschikbaar. Daar het gehele be drag direkt ter beschikking is geko- men, is het totale budget (inkl. rente en verwachte inkomsten) ca. 60 mil joen SEK (ca. 20 miljoen gülden). De atlas zal gaan bestaan uit 18 at lasdelen met elk tussen de 112 en 200 pagina's en een paginaformaat van 24,5 x 33 cm. In de atlas zal eender- de deel gereserveerd worden voor tekst, de rest voor kaarten, foto's, diagrammen en illustraties. De atlas zal zowel in een Zweedse als in een Engelse versie verschijnen. De prijs per deel zal ca. 200 SEK (bijna 70 gülden) per deel gaan bedragen. Men mikt op een verkoop van 10.000 exemplaren van de gehele atlas en verder op wisselende aantallen van de losse delen. Van het eerste deel zullen 50.000 exemplaren worden verspreid via een boekenclub. Voor de produktie van de atlas is een speciale produktie-eenheid opgericht als onderdeel van de Zweedse topo grafische dienst, ondergebracht in Ki- runa. Deze kartografische ontwikke- KT 1989.XV.3 15

Kartografisch Tijdschrift | 1989 | | pagina 17